• Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv      • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

DEÜ’nün yatırım hedefi 200 milyon TL

24 Haziran 2022 Cuma 14:00
12
14
16
18

DEÜ’nün yatırım hedefi 200 milyon TL


   ► Rektör Hotar, DEÜ’nün YÖK’ün belirlediği 20 Araştırma Üniversitesinden biri olduğunu aktardı

           YAĞMUR ÖNGÜN      
     Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar, düzenlediği toplantıda  görev süresinin dördüncü yılında gerçekleştirdikleri yatırım ve faaliyetleri konusunda açıklamalarda bulundu.  Pandemiye rağmen yatırımlar, projeler ve başarılarla dolu bir dönemi geride bıraktıklarını belirten Rektör Hotar, “2021 yılında 195 milyon TL yatırım gerçekleştirdik. Bu rakamı 2022 yılı için de 200 milyon TL olarak öngörüyoruz.  Yatırımları yüzde 90 gerçekleştirme oranı ile de birçok kurumu geride bırakmış bulunuyoruz” dedi.

“KURTARMA MERKEZİNE 6,4 MİLYON TL’LİK YATIRIM”
     Mensupların bilimsel çalışmaları ve üniversitenin sahip olduğu akademik altyapısı sayesinde, YÖK’un belirlediği 20 Araştırma Üniversitesinden biri olduklarını açıklayan Hotar, “DEÜ Tınaztepe Yerleşkesinde yer alan Kurtarma Merkezine 6,4 milyon TL’lik yatırım yaptık. ULAKBIM sisteminde yapılan iyileştirmelerle bölgedeki üniversitelerin internet altyapısının iyileştirilmesini sağladık. Yine DEÜ Tınaztepe Yerleşkesinde yer alan Teknoloji Geliştirme Bölgesi (TGB-1) yakın zamanda yüzde 60 büyüdü. Bölgede yapılacak Gama Ar-Ge ve İnovasyon Merkezi Binası’na yönelik çalışmalar son aşamaya geldi” ifadesine yer verdi.  Bu süreçte, spora da önemli yatırımlar yaptıklarını belirterek, yüzme havuzları ve spor salonlarını üniversiteye kazandırdıklarını kaydetti.

“VETERİNER FAKÜLTESİNDE %50’DEN FAZLA KIZ ÖĞRENCİ YER ALIYOR”
     Görev süreleri boyunca pandemiye rağmen birçok yatırımı hizmete aldıklarını ifade ederek, “Yüzde 50’den fazlasının kız öğrencilerden oluştuğu Veteriner Fakültesini Kiraz ilçesine kazandırdıklarını belirten Hotar,”Oradaki sosyal ve ekonomik hayata büyük katkı sağladık. Kiraz’ın bir hayvancılık üssü olacağına inanıyoruz. Türkiye birincilerinin de tercih ettiği Diş Hekimliği Fakültemizi açtık, Ağız ve Diş Sağlığı Uygulama ve Araştırma Merkezini kurduk. 29 yıldır ülkemize ve İzmir’e hizmet veren Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Yüksekokulumuzu Fakülteye dönüştürdük” diye konuştu.

“ALİAĞA’DAKİ HASTANE İNŞAAT AŞAMASINDAN SONRA DEVRALINACAK”
     Aliağa Belediyesi ile gerçekleştirdikleri protokol çerçevesinde yapımı devam eden Aliağa Mesleki ve Çevresel Hastalıklar Hastanesi’nin kaba inşaatı tamamlandığında projeyi devralacaklarını söyleyen Hotar, “Kısa süre içinde protokoldeki şekliyle projeyi devraldıktan sonra hastanemizin daha hızlı şekilde tamamlanması için bağış mekanizmasını çok önemsiyoruz. Biz bağışlarla daha hızlı yol alabiliriz. Devlet gereken bütçeyi sağlıyor fakat bu durum zaman ve prosedürlerin tamamlanmasını gerektiriyor. Orada büyük petrokimya tesisleri var, zaten hastanemiz ağırlıklı olarak onlara hizmet verecek. Hastaneyi devraldıktan sonra bağışlarla birliktebir yıl gibi bir sürede bitirebiliriz. Bağış aldıkça projeyi tamamlama hızımız da artmış olacak. Bizi tenkit ederek ‘bu hastaneyi niye yapıyorsunuz’ diyenler şimdi ‘hastane niye bitmiyor’ açıklaması yapıyor. Pandemi şartlarına rağmen büyük aşama kaydedildi. Önce ince işler yapılacak, sonra ilgili Bakanlıklardan kadro istenecek ve hastane hızlıca devreye alınacak” açıklamasında bulundu.

“DEÜ KAMPÜSÜNDE 3 BİN KİŞİLİK YURT YAPILACAK”
     Üniversite olarak öğrencilerini her zaman çalışmalarının merkezine aldıklarını söyleyen Hotar, öğrencilerin barınma ihtiyaçları için tüm imkanlarını seferber ettiklerini belirtti. KYK’nın DEÜ kampüsünde 3 bin kişilik yurt yapacağını ifade eden Hotar, 2 bin 500 yatak kapasiteli bir yurdu da üniversite imkanlarıyla hayata geçirmek için önemli aşama kaydettiklerini sözlerine ekledi.

“EYLÜL BEBEKLERLE ÖZEL GEREKSİNİMLİ BİREY ROLLERİNE DİKKAT ÇEKTİK”
     DEÜ’nin topluma hizmet anlayışıyla birçok projeyi hayata geçirdiğini ifade eden Hotar, ‘Engelsiz Üniversite, Engelsiz Toplum’ hedefine kararlılıkla yürüdüklerini belirtti. Hotar, “YÖK’ün düzenlediği ‘Engelsiz Üniversite Ödülleri’nde kazandığımız  3 Engelsiz Program Nişanının yanı sıra, Mekanda Erişilebilirlik dalında 3, Eğitimde Erişilebilirlik dalında 2 bayrak ödülünü teslim aldık. Eylül Bebekler ile özel gereksinimi olan bireylerin sosyal rollerine dikkat çektik. Projemizin yerelden ulusala yayılması için ilk adımı attık. Sosyal Sorumluluk Bilinciyle Sürdürülebilir Tekstil Ürünü Bez Bebek ve Eğitici Oyuncak Tasarımları Projesi ile dünyadaki tüm çocuklarımızın güvenli ve eğitici oyuncaklara erişmesini amaçladık” diye konuştu.


+ Benzer Haberler
» Yatırım ve istihdam arttırıcı teşvikler açıklandı
» İstihdamı koru, 100 TL desteği al
» Otobüs firmalarına ’fahiş fiyatlı bilet’ denetimi
» Basın Ahlak Esasları yeniden düzenlendi
» Resmî ilânlar internet haber sitelerinde yayımlanacak
» Çin: ABD’nin ek gümrük vergilerini kaldırması tüm dünyaya yarar getirir
» TMO, 18 bin ton yağ ihalesi yaptı
» İhracatla üretim artmaya devam edecek
» Rüzgar türbinleri binlerce haneye elektrik üretiyor
» Yangınlar elektronik cihazlara da zarar veriyor


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 07.07.2022
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni