• Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv      • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Doğalgaz hizmet sertifikası sahiplerine kurumsallaşma şartı

29 Nisan 2022 Cuma 21:00
12
14
16
18

Doğalgaz hizmet sertifikası sahiplerine kurumsallaşma şartı


           HABER MERKEZİ      
     Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), doğalgaz piyasasında hizmet sertifikası sahiplerinin kurumsallaşmasını sağlayacak önlemleri genişleten düzenlemeyi yayımladı.  
     Doğal Gaz Piyasası Sertifika Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, EPDK tarafından Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

KURUMSAL GÖRÜNÜRLÜK MECBURİYETİ GELDİ
     Yönetmeliğe göre, sertifika sahipleri, sertifika kapsamında; bina dış yüzeyinde, içinde bulunulan bölgede yetkili dağıtım şirketi tarafından tasarlanmış örnek tasarım esas alınarak sertifika sahibinin ticaret unvanı ile birlikte dağıtım şirketinin isim ve logosu ile dağıtım şirketinden alınan sertifika numarasının mevcut olduğu, dağıtım lisansı sahibi şirketin lisans bölgesi sınırları içindeki bir işyerinde faaliyet gösterecekler.

NİTELİKLİ PERSONEL İSTİHDAM ZORUNLULUĞU
     Sertifika sahipleri Yönetmelikte niteliği belirtilen personelden başka, diğer mevzuatta niteliği belirtilen personeli de istihdam etmekle yükümlü olacaklar. Sertifika sahibinden hizmet alan lisans sahibi şirketler, diğer mevzuatta niteliği belirtilen personelin takibinden sorumlu olmayacak. Ancak yapım ve hizmet sertifikası sahibi firmalardan, yapılacak işin niteliğine göre gerekli personeli istihdam etmesini zorunlu tutabilecekler.
     İç tesisat ve servis hatları sertifikası sahibi gerçek veya tüzel kişiler, tam gün esasına göre çalışan en az bir makine mühendisi çalıştırmak zorunda olacaklar. Sertifikalı firmada mevcut makine mühendisinin firma sahibi, şirket ortağı veya çalışanı olup olmadığına bakılmaksızın tek bir makine mühendisinin mevcut olduğu hallerde, mühendis mesleki yeterlilik belgesi (MYB) veya ustalık belgesine (UB) sahip olsa bile bu amaçla çalışamayacak.
     Birden fazla mühendisin mevcut olması durumunda mühendisler sadece tercih edecekleri bir alanda faaliyet gösterebilecekler. Sertifika sahibi, makine mühendisi haricinde bu Yönetmelikte belirtilen diğer personeli de tam gün esasına göre istihdam etmek zorunda olacak.
     İç tesisat ve servis hatları sertifikası sahibi gerçek veya tüzel kişiler, çalıştırmak zorunda oldukları personelin aylık sigortalılık durumunu 90 günü geçmeyecek şekilde dağıtım şirketinin belirlemiş olduğu periyotlarda, dağıtım şirketine bildirecekler.
     Dağıtım lisansı sahipleri de diğer mevzuatta niteliği belirtilen personeli de istihdam etmekle yükümlü olacaklar.

TEBLİGAT İLE İŞYERİ ADRESİ AYNI OLACAK
     Sertifika sahiplerinin ilgili dağıtım şirketlerine bildirecekleri tebligat adresinin işyeri adresi ile aynı adres olması mecburi olacak.
     Sertifika sahipleri ayrıca, tüketiciler ve dağıtım şirketi yetkilileri ile fiziki olarak yüz yüze görüşülmesine ve diğer teknolojik iletişim araçları ile bilgi alışverişi yapılabilmesine olanak sağlanması, fiziki iletişimin sağlanmasına yönelik tam gün esaslı mühendis olarak çalışan personel hariç en az bir kişiyi istihdam etmek ve sabit telefon hattı bulundurmak zorunda olacaklar.
     Sertifika tadil başvuruları en geç altmış gün içinde değerlendirilecek. Vize bitiş tarihinden en erken altmış gün önce, yapım ve hizmet sertifikaları için Kuruma, iç tesisat ve servis hatları sertifikaları için ilgili dağıtım şirketi/yetki belgesi sahibi şirkete başvuruda bulunulabilecek.

SERTİFİKA SAHİBİNİN VEFATIYLA SERTİFİKA İPTAL OLACAK
     Sertifika sahibi gerçek kişinin vefatı, ticari faaliyetinin sona ermesi şeklinde değerlendirilecek. Sertifikalı gerçek kişinin faaliyette bulunmadığı; bağlı olduğu Vergi Dairesi tarafından düzenlenmiş belge ile; sertifikalı tüzel kişinin faaliyette bulunmadığının bağlı olduğu Vergi Dairesi ve Ticaret Sicili Müdürlüğü tarafından düzenlenmiş belgeler ile tevsik edilmesi durumunda, ticari faaliyetin sona erdiği tarih itibarıyla veya iflas kararının kesinleştiği tarih itibarıyla sertifikanın sona ermiş olduğu, yine ilgisine göre yapım ve hizmet sertifikası için Başkan onayı, iç tesisat ve servis hatları sertifikası için ise sertifikayı veren dağıtım şirketi ya da yetki belgesi sahibi şirketin onayı ile belirlenecek.

CAN GÜVENLİĞİ İHLALİ YENİ SERTİFİKA ALMAYA ENGEL
     İç tesisat ve servis hatları sertifikası can güvenliğini tehlikeye atmaktan iptal edilen kişiler, farklı dağıtım bölgesi/bölgelerinde faaliyette bulunmak üzere ilgili dağıtım şirketi/şirketleri tarafından verilmiş başka sertifikaları da varsa, sertifika süresi bitinceye kadar mevcut sertifika/sertifikaları kapsamında faaliyette bulunabilecekler; mevcut sertifika/sertifikaları yenilenebilecek, ancak hangi dağıtım bölgesi içerisinde faaliyet göstermek istediğine bakılmaksızın bir yıl süreyle yeni sertifika alamayacaklar. Sertifika iptaline konu fiilde sorumluluğu olan ve Yönetmelik kapsamında belgesi sunulan çalışanlar ve/veya firma sahibi/ortaklar aynı firmanın diğer sertifikaları kapsamında faaliyette bulunmak üzere istihdam edilemeyecekler.

DAĞITICILARA YETKİ DURDURMA VE İFŞA YETKİSİ
     Dağıtım şirketleri, iç tesisat ve servis hatları sertifikası kapsamında faaliyet yürüten yetki belgesi sahiplerinde tebligat sorunu yaşarsa, birden fazla kez işyerini kapalı görürse, işyerinde muhatap olabileceği personel bulamaz ise, vizesiz faaliyet tespiti yaparsa, çalışması zorunlu personelin sigorta dökümünü alamaz ise veya talep ettiği evrakı 15 gün içinde alamazsa, tutanak tutmak suretiyle sertifikalı firmanın yeni başvuru dosyalarını; aykırılığın ortadan kalkmasına kadar kabul etmeyecek.
     Yeni başvuru dosyası kabul edilmeyerek yetkisi durdurulan sertifika sahibinin, dağıtım şirketinin internet sayfasının ilgili bölümüne yetkisinin durdurulduğuna ilişkin tarih ve saat içeren ibare konacak.
     Aykırılık arz eden fiillerden birinin aynı sertifika sahibi tarafından bir takvim yılında üç defadan fazla gerçekleştirilmesi ve/veya sertifika süresi boyunca iki defa vizesiz faaliyette bulunulduğunun tespit edilmesi halinde dağıtım şirketi ilgili bilgi ve belgelerle birlikte konunun ilgili mevzuat ihlali kapsamında incelenmesi için Kuruma bildirimde bulunacak.
     Yeni başvuru dosyası sunması engellenen sertifika sahibi, dağıtım şirketi tarafından önceden onaylanmış projelerin henüz tamamlanmamış imalatı ve gaz açma işlerini, ilgili dağıtım şirketinin nezaretinde devam ettirecek.

 


+ Benzer Haberler
» İş insanları ile Finans Dünyası İzmir’de buluşuyor
» “Sigara ve alkole yapılan zamlar kaçağı artırır”
» “Yıkım kararını yargıya taşıyacağız”
» ‘1 milyon istihdam’a İzmir’den büyük destek
» Kurulan şirketlerde 2022’nin ilk 4 ayında %6,3 artış
» 400 bin ton şeker ithalatı için tarife kontenjanı açıldı
» Anamur Orman İşletme Müdürlüğü karayolu işleri yaptıracak
» Delice zeytinlikleri ekonomiye kazandırılıyor
» İş arayanla işçi arayan buluştu
» Bulancak Belediyesi hazır beton satın alacak


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 27.05.2022
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni