• Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv      • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Doğalgaza ucuz alternatif; biyogaz

02 Temmuz 2022 Cumartesi 08:00
12
14
16
18

Doğalgaza ucuz alternatif; biyogaz


           HABER MERKEZİ      
     Türkiye’nin enerjide dışa bağımlılığının çözümleri arasında üretim maliyeti doğalgaza göre daha ucuz, temiz ve yenilenebilir alternatif biyogazdan enerji üretimi öne çıkıyor.
     Hayvansal ve organik atıklardan elde edilen biyogaz, ekonomik, verimli ve çevreci bir alternatif olarak doğalgaz bağımlılığına çözüm olarak görülüyor. Biyogaz üretiminde Türkiye’nin önde gelen firmalarından Renesco Enerji Sanayi ve Ticaret AŞ’nin Yönetim Kurulu Başkanı Başar Beyazoğlu, “Son yıllarda yaşananlar, özellikle birkaç aydır süre gelen Rusya-Ukrayna savaşı bize bir kez daha enerjinin kıymetini ve önemini hatırlattı. Enerji hem hanede hem de sanayide bu kadar önemli iken, bir ülkenin kendi enerjisini sağlaması bunu yaparken de çevreci ve yenilenebilir enerji üreticisi haline gelmesi geleceği için seçeceği en doğru yoldur. Türkiye’nin bu noktada nerede durduğuna bakarsak, Türkiye bugün 1.202 MW lisanslı kurulu gücü ile biyogaz ve LFG tesislerinde 3 milyar euro’yu geçen bir biyometan üretim potansiyeline sahiptir” dedi.

“SAĞLADIĞI KATMA DEĞER 3 MİLYAR EUROYU AŞIYOR”
     Beyazoğlu, Türkiye’nin potansiyel biyometan üretiminin sağlayacağı katma değerin piyasanın güncel değerlerine göre 3 milyar euroyu aşacağını söyleyerek, “Güncel piyasaya bakıldığında, Avrupa ortalamasında 1 MWh biyometan 100 euro’dan işlem görüyor. Ülkemizde mevut potansiyel ile üretilebilecek biyometanın euro karşılığı ise 3 milyar 337 milyon euroya denk geliyor” diye konuştu.

“ÜRETİM MALİYETİ DOĞALGAZA GÖRE DAHA UCUZ”
     Doğalgaza göre üretim maliyeti daha ucuz ve sürdürülebilir bir çözüm olan biyogazın kullanımının gelişmiş ülkelerde hızla yaygınlaştığına vurgu yapan Beyazoğlu, “Özellikle, Türkiye gibi enerjide dışa bağımlı ülkeler için alternatif oluşturan biyogaz, ülkemizde yeni yeni tanınıyor.  Avrupa’da halihazırda, yaklaşık 19 bin biyogaz tesisi varken, Türkiye’de bu rakam 95’i ancak buluyor. Avrupa’daki bu 19 bin tesiste, 2020 yılında toplam 167 teravatsaat biyogaz üretimi gerçekleşti.  Bu ülkeler arasında başı çeken Almanya, 2021 yılında sahip olduğu 10 bin adet biyogaz tesisi ile elektrik ihtiyacının yüzde 8’ini biyogaz tesislerinden karşıladı.

     Ülkemizdeki tabloya bakacak olursak; Türkiye, geçen yıl 329 teravatsaat elektrik üretti, 327 teravatsaat tüketti.  Türkiye, 2021 yılında elektrik ihtiyacının yüzde 2,2’sini biyogazdan üretti. Tüm bu rakamlar bize gösteriyor ki, ülkemizde ne kadar çok biyogaz tesisi olursa doğalgaz ve enerjide de o kadar dışa bağımlı olmaktan kurtuluruz. Alternatif enerji kaynakları arasında dikkat çeken biyogaz, enerjiden kaynaklı yüksek oranda cari açık veren Türkiye için hızla yaygınlaştırılması gereken doğru yatırım fırsatı anlamına da geliyor” açıklamasında bulundu.

 


+ Benzer Haberler
» Moody’s, Türkiye’nin kredi notunu düşürdü
» Çevresel iyileştirme faaliyetleri yetkilendirildi
» Faizsiz Bankacılık İlke ve Standartlarına Uyuma İlişkin Tebliğde değişiklik
» Sancaktepe Belediyesi kara yolu işleri yaptırılacak
» Identify Ar-Ge ekibini Antalya’da büyütüyor
» ARC Awards’ın ‘Onur ödülü’ Aksa Doğalgaz’ın
» Kızılay Karşıyaka Şubesi 1500 kişiye aşure dağıttı
» Aliağa Belediye Başkanlığı tesisleri yap-işlet-devret modeliyle kiraya verecek
» Sıfır karbon ayak izi ile sürdürülebilir taşımacılık
» Halkbank’tan 4,6 milyar TL net kâr


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 13.08.2022
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni