• Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv      • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Ege İhracatçı Birlikleri Çin ile adımlarını sıklaştırıyor

02 Temmuz 2022 Cumartesi 10:00
12
14
16
18

Ege İhracatçı Birlikleri
Çin ile adımlarını sıklaştırıyor


           HABER MERKEZİ      
     Ege İhracatçı Birlikleri ile Çin Sanayi ve Ticaret Bankası (ICBC) ve Haier Group “Ticaret Platformu” karşılıklı ticaret hacminin artması için olası yeni iş birliklerini Ege İhracatçı Birlikleri’nde gerçekleştirilen toplantıda konuştu.
     Toplantıya Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Mehmet Ali Işık, Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Başkanı Bedri Girit, Ege İhracatçı Birlikleri Genel Sekreteri Cumhur İşbırakmaz, ICBC Turkey A.Ş. Genel Müdür Vekili Chunyi ZHENG, ICBC Turkey A.Ş. Uluslararası İşlemler Bölümü”-”Bölüm Yönetici Direktörü Jun DING, ICBC Turkey A.Ş. Bölüm Yönetici Direktörü Guang LI, ICBC Turkey A.Ş. Proje ve Cross Border Finansman Bölümü - Baş Danışmanı Ismail KIYMA, ICBC Turkey A.Ş. Baş Danışmanı Zhiyi LUO ICBC Turkey A.Ş. Finansal Kurumlar Bölümü - Cross Border Bölümü - Kıdemli Yönetici Xinying LI, ICBC Turkey A.Ş.  Bornova Şubesi Yönetici Direktörü Berna ÖĞÜT ÖZER katıldı.

     Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi’ye göre pandemi sonrası küresel ticarette bölgeselleşme ve yakın coğrafyadan tedarik dünya gündemindeki iki önemli başlık.
     “Trans-Pasifik’te yükselen yeni ticari ittifaklar özellikle 15 Asya Pasifik ülkesinin imza attığı RCEP bunun başlıca bir örneği. RCEP ile ilk kez bir ticaret bloğunun içinde yer alan Çin’in AB ve İran ile yaptığı yatırım anlaşması ve en son 11 Asya Pasifik ülkesinin yer aldığı Trans Pasifik Ortaklığı için Kapsamlı ve Aşamalı Anlaşması’na (CPTPP) katılmak için başvurmasıyla ekonomisini destekleyici adımlar atıyor. Şubat ayında da Hindistan ve BAE arasında Kapsamlı Ekonomik Ortaklık Anlaşması imzalandı. Türkiye olarak 2019 yılında Yeniden Asya Girişimi ve İhracat Ana Planı ile Çin’le ticaretimizi güçlendirmek için çeşitli stratejiler belirledik.”

EİB, ÇİNLİ E-TİCARET PLATFORMLARINDA YER ALMAYA HAZIRLANIYOR
     Eskinazi, Ege İhracatçı Birlikleri’nin 2019’u “Çin Yılı” olarak ilan ettiğini hatırlatarak, EİB bünyesinde oluşturulan Çin çalışma grubunun 4 yıldır Çin pazarına yönelik etkinliklerin planlanması için yoğun mesai harcadığını söyledi.
     “ICBC ve Haier Group yetkililerine, 2019 yılında EİB’te oluşturulan Çin çalışma grubunun faaliyetleri ve ikili ülke ticaretiyle ilgili sunum yaptık ve toplantıda ICBC Çin’de kurumsal hesap açılmasında mutabık kaldık. Haier Group tarafından geliştirilen e-ticaret platformu “COSMOPLAT”ın 55,7 milyar yuan marka değerinde. COSMOPLAT Çin’in en değerli 500 markası listesinde yer alıyor ve 15 farklı sektör, 7 ulusal merkez, 12 bölge 20 ülkede faaliyet gösteriyor. Bu platformun en önemli üyeleri Çin’deki ticaret odaları, ithalatçı birlikleri, dernekleri/marketinden lojistik ve depolamadan, tedarik zinciri finansmanına kadar paket şeklinde üyelerine hizmet sunuyor. Platform, Çin Ticaret Bakanlığı kontrolünde. Üyelerimizin Çin’e e -ticaretlerini desteklemek için neler yapılabilir kısmında fikir alışverişinde bulunduk.”

EİB’TEN ÇİN MESAİSİ
     Jak Eskinazi “İki ülke arasında iki ülke yerel paraları ile karşılıklı ticaret hacminin artırılması için girişimlerimiz devam ediyor. Ülkemize bir ilk olan kurumsal internet sitemizin Çince versiyonu hizmete girdi. Aynı zamanda 2019 yılından itibaren Ticaret Müşavirleri, ICBC Bank yetkilileri ve Çin’den ithalatçıların katılımıyla webinarlar düzenledik. Uzun yıllardır Çin’in Şanghay’da düzenlenen Çin Uluslararası İthalat Fuarı’nın ve dünyanın en büyük doğaltaş fuarı Xiamen’in Türkiye Milli Katılım Organizasyonunu gerçekleştiriyoruz. Aynı zamanda wechat hesaplarımız mevcut. JD, TMALL gibi e-ticaret platformları ile temas halindeyiz. Güneydoğu Asya’da bir lojistik merkezi kurmak için çalışıyoruz. 2016 yılından beri Güney Kore, Japonya, Çin’i kapsayan TURQUALİTY Projemiz var.”dedi.

2022 HEDEFİ 400 MİLYON DOLAR
     2021 yılında Ege İhracatçı Birlikleri’nden Çin’e yapılan ihracatın yüzde 4 artışla 305 milyon dolara ulaştığını açıklayan Jak Eskinazi sözlerini şöyle tamamladı:
     “2021 ihracatımızın 129 milyon dolarlık kısmını maden, yüzde 50 artışla 94 milyon dolarlık kısmını sanayi ve yüzde 40 artışla 81 milyon dolarlık kısmını tarım ürünleri oluşturuyor. İhracatımızdaki ilk 10 ürün grubuna baktığımızda; maden ve mineraller, et ve sakatat, pamuk, demir ve çelik ürünleri, kuru meyve ve mamulleri, hayvansal veya bitkisel katı ve sıvı yağlar, makineler, mekanik cihazlar, nükleer reaktörler, kazanlar; parçaları öne çıkıyor. İhracatımızdaki potansiyel ürünlerimiz ise bebek ürünleri, kiraz, şarap, doğaltaş, deri ürünleri, parfüm ve kozmetik, hayansal mamuller. 2022 yılının Ocak-Mayıs döneminde ise 98 milyon dolarlık ihracatımız var. 2022 yılında Çin ile ihracatımızı 400 milyon dolara taşımayı hedefliyoruz.”


+ Benzer Haberler
» Tarım zehirlerinde rekor artış
» Elleçlenen yük miktarı 7 ayda 319.6 milyon tonu aştı
» Arsa değerleri bir yılda %78 arttı
» Su ve Kanalizasyon Hizmetlerinde Uyulacak Esaslarda değişiklik yapıldı
» Varlık Barışı işleyişine dair tebliğ yürürlükte
» Bakan Nebati: IMF’den borç alınmadı
» Aktif elektrik enerjisi toptan satış tarifesinde yeni rakamlar yayımlandı
» İhracat İklimi Endeksi’nde iyileşme sona erdi
» Aylık en yüksek reel getiri DİBS’de oldu
» RK’dan Nuh’un Ankara’ya soruşturma


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 10.08.2022
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni