• Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv      • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“Ekolojik denge için sürdürülebilirlik önemli”

01 Ağustos 2022 Pazartesi 16:00
12
14
16
18

“Ekolojik denge için sürdürülebilirlik önemli”


           HABER MERKEZİ      
     TMMOB Gıda Mühendisleri Odası İzmir Şubesi, bu ayın konusunu ‘Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’ olarak belirledi. TMMOB Gıda Mühendisleri Odası İzmir Şubesi Yönetim Kurulu tarafından yapılan açıklamada, “Ekolojik dengede meydana gelen bozulmalar, ham madde kaynaklarının tükenmesi sürdürülebilirliğe olan ilginin gün geçtikçe artmasına neden oluyor. Sürdürülebilir sistemler geleceğe yönelik ekolojik dengenin korunması ve yaşamın devam etmesi açısından önemli bir gereklilik olarak görülüyor” denildi.
     Açıklamaya göre, “Gelecek nesillerin kaynaklarının tüketilmemesi, günümüz kaynaklarının daha verimli ve etkili kullanılması konusu her geçen gün daha fazla insanın kafasını kurcalamaya başlamıştır. Yıllardır devam eden üretim ve tüketim anlayışla dünya kaynaklarının sınırsızmışçasına kullanılması, çevreye karşı saygısızca tüketime dayalı ticari ilişkilere girişilmesi, günümüzde başta küresel ısınma gibi gelecek nesilleri tehdit eden birçok sorunla karşı karşıya bırakmıştır. Tüm bu gelişmeler karşısında doğada meydana gelen bozulmalar kendisini göstermeye başlamışlardır. Bu durum mevcut pazarları, var olan karlı iş alanlarını tehdit etmeye başlaması, geleceğe daha yaşanabilir bir dünya bırakılması gerektiği konusunda insanları derin uykularından uyandırmaya başlamıştır. Sosyal, çevresel ve ekonomik boyutlar ile ifade edilen sürdürülebilirliğe olan artan ilgi ve çeşitli firmaların kontrolsüz faaliyetleri sonucu ekosistemde oluşan zararlar, gıda firmalarının pazarlama, üretim, dağıtım, hammadde gibi aşamalarında sürdürülebilir yöntemleri seçmesini zorunlu hale getirmeye başladı” ifadeleri kullanıldı.

YATIRIMCILAR ŞİRKETLERİN ÇEVRESEL PERFORMANSLARINA DA BAKIYOR
     Sürdürülebilirlik kavramının günümüzde önemli bir konu hale gelmesinin birçok sebebi olduğuna değinilen açıklamada, “Öncelikle şirketlerin küresel pazarlara girmeye başlamaları onlara toplumsal ve çevresel sorumluluklar da yükledi. Günümüzdeki bütünleşik tedarik zinciri yapısı şirketleri tüm süreç boyunca çevresel, ekonomik ve sosyal faktörlere bağlı olarak sorumlu davranmaya itiyor. Yatırımcılar yatırım yapmayı planladıkları şirketlerin sadece finansal performanslarına değil aynı zamanda sosyal ve çevresel performanslarına da bakmaktadır. Orta ve uzun vadede bu doğrultuda çalışan şirketlerin ortaklarına da değer yaratacağı bilinci oluştu. Günümüzdeki bilinçli tüketiciler artık şirketlerden ürettikleri ürünlerde ve hizmetlerde sorumluluk sahibi olmalarını beklemektedirler. Şirketlerden ürettikleri ürünler ve hizmetler konusunda şeffaf olabilmeleri isteniyor. Küresel düzeyde meydana gelen iklim değişikliği gibi çevresel felaketler de tüm iş dünyasını bu konularda duyarlı olmaya zorluyor” denildi.
     Açıklamada, “Ülkemizin 11. Kalkınma planı hedeflerinde ‘sera gazı emisyonuna sebep olan binalar ile enerji, sanayi, ulaştırma, atık ve tarım sektörlerinde emisyon kontrolüne yönelik Niyet Edilmiş Ulusal Katkı çerçevesinde çalışmaların yürütülmesi’ yer alıyor. Buna ek olarak 2050 yılında da karbon salınımı kritik eşiğinin aşılacağı düşünüldüğünde yeşil mutabakat ve iklim eylem planının öncelikli amaçlarından birisini 2050’de karbon salınımı ve sera gazı emisyonunu sıfıra indirgemek hedefi oluşturuyor. Yeşil mutabakat, ilerleyen dönemlerde ise AB ile ticari ilişkisi bulunan tüm ülkelerin ticaret ve sanayi kollarında yeşil dönüşüm temelli şekillenmeleri sağlayacak. Böylelikle AB ile bütünleşme sürdürülecek ve beraberinde uluslararası rekabet korunabilecek” ifadelerine yer verildi.

“SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK ÇEVRESEL, SOSYAL VE EKONOMİK OLARAK DA İNCELENMELİ”
     Sürdürülebilir kalkınma hedeflerinin toplam 17 sürdürülebilir kalkınma amacıyla tüm dünyanın daha sürdürülebilir bir hale evrilmesini amaçladığı belirtilen açıklamada, “Bu amaç doğrultusunda 2015-2030 dönemi boyunca, ‘kimseyi geride bırakmama’ sloganı ile hiçbir ülkenin kalkınma sürecinde geride bırakılmaması için çalışılmalar sürdürülüyor.  Sürdürülebilirlik felsefesi yalnızca gıda değil tüm sistemlerde üç temel yönden (çevresel, sosyal ve ekonomik) incelenmelidir. Mevcut ve gelecek nesiller için sürdürülebilir kalkınma hedeflerinin gerçekleştirilmesi söz konusu üç temel boyutun sağlanması ile mümkün olabilecektir. Bizler sorumlu gıda mühendisleri olarak, işletmeler ve üniversitelerde sürdürülebilir üretim ve tüketim kalıplarının alt yapılarının oluşturulması yoluyla, ‘yoksulluğa son’, ‘nitelikli eğitim’, ‘amaçlar için ortaklıklar’ vb. tüm sürdürülebilir kalkınma hedeflerinin her birinde aktif olarak faaliyet gösterebiliyor” ifadeleri kullanıldı.
     Açıklamada, “Artan nüfusun beraberinde getirdiği önemli bir zorluk da kaynakların yetersizliği ve artan nüfusa yeterince gıda kaynağı sağlayamamak. Gıda mühendislerinin artan tüketici bilincini göz önünde bulundurarak, sürdürülebilir kalkınma hedefleri ışığında alacakları tedbirler ile sürdürülebilir bir sistem oluşturmak mümkün olabilecektir. Sürdürülebilir kalkınma hedeflerinin maddelerinin uygulanması hem toplumdaki bireylerin hem de gıda mühendislerinin koordineli bir şekilde çalışması ve bu felsefeyi benimsemesi ile mümkün olacaktır” denildi.


+ Benzer Haberler
» Kentsel dönüşümde kira desteği artıyor
» Egeli meyve sebze mamul sektörü ihracatını 1,5 milyar $’a çıkaracak
» Kısa vadeli dış borç stoku 134,8 milyar $
» Alman mühendislik firmasından İzmir’e büyük yatırım
» Sıfır araçta 6 ay sınırlamasına satıcılar dava açacak
» Bisiklet ve motorlu bisiklet kullanımına yeni düzenleme
» Huzurevi sakinlerine özel mutfak
» KARBEM’den YKS’de yüzde 81’lik başarı
» Buca Metrosu’nun yapımı için ilk kredi dilimleri geldi
» “Enerji arzımız için öncelik lisanslı tesisler olmalı”


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 18.08.2022
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni