• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

En güvenli sektör finans

06 Ocak 2022 Perşembe 09:00
12
14
16
18

En güvenli sektör finans


           HABER MERKEZİ      
     Banka ve ödeme kuruluşları adına üye işyeri olan e-ticaret sitelerinin siber güvenliğini değerlendiren yerli girişim PCI Checklist, 2021 yılı siber güvenlik verilerini açıkladı. PCI Checklist’in verilerine göre en güvenli sektörler sırasıyla finans, perakende ve moda.
     Pandemi ödeme alışkanlıklarımızı önemli ölçüde değiştirirken, şirketler de siber saldırılara karşı gardını almış durumda. Banka, ödeme kuruluşlarının üye işyeri ve e-ticaret sitelerinin siber güvenlik risklerinin ölçümlenmesi, PCI-DSS’nin Türkiye ve dünyadaki uygulamalarının iyileştirilmesi amacıyla 2019 yılının Nisan ayında Workup İş Bankası hızlandırma programından çıkarak kurulan PCI Checklist’in verilerine göre, 2021 yılı içinde siber saldırılara karşı en güvenli 3 sektör finans, perakende ve moda oldu.

SİBER GÜVENLİK DURUŞLARINI EN ÇOK İYİLEŞTİREN SEKTÖR PERAKENDE
     PCI Checklist’in açıkladığı veriler doğrultusunda perakende sektörü geçen yıl içinde siber güvenliğe yaptığı yatırımlar ve açıklarını kapatmaları sayesinde en çok yol kat eden ve siber güvenlik duruşlarını en çok iyileştiren kategorisinde yer aldı. Perakende sektörü geçen yıl siber güvenlik skorunu ortalama olarak yüzde 20 oranında artırırken, bunu moda ve eğitim sektörleri takip etti.

“FİNANSAL TEKNOLOJİLERİN REGÜLE EDİLMİŞ OLMASI ZİRVE YOLUNDA ETKİLİ”
     PCI Checklist Kurucu Ortağı ve CEO’su Kıvanç Harputlu, 2021’de en güvenli sektörün finans olmasının bir tesadüf olmadığını belirterek “Buradaki birincilikte finansal teknolojilerin Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) ve Merkez Bankası mevzuatlarınca oldukça regüle edilmiş bir pazar olması ve düzenli denetlenmesi büyük bir etki yaratıyor. Ayrıca yine finansal teknoloji şirketlerindeki siber güvenlik yatırımları ve istihdamları da bu başarıya ulaşmayı sağlayan ana etkenlerden” dedi.

“STK VE TOPLULUKLARI HEDEF OLMAKTAN KORUMAK İÇİN ÖZVERİYLE ÇALIŞIYORUZ”
     Öte yandan PCI Checklist’in verilerine göre, siber güvenlik risklerinin en yüksek olduğu sektörlerin STK ve topluluklar, sanat ve eğlencenin yanında eğitim olduğuna dikkat çeken Harputlu, sözlerine şöyle devam etti: “Bu sektörler arasında özellikle STK ve topluluklar dünyadaki sektör oyuncularıyla kıyasladığımızda da paralel risklere sahip. Bunun ana sebebi kâr amacı gütmeyen kuruluşlar olmaları nedeniyle siber güvenliğe yatırımlarının oldukça düşük olması. Bununla birlikte bu sektör hacker’ların da hedefinde oluyor. Çünkü online bağış yapılan yerleri genellikle çalıntı kartlarla deneme ödemeleri yapmak için kullanıyorlar. İyi niyetin ve yardımlaşmanın temelini oluşturan bu kurumlarımızı kötü niyetli kişilerden korumak için özverili olarak çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Güzel haber şu ki buradaki kurumlara yaptığımız önerilerle çok hızlı bir şekilde güvenli alana ulaşmalarını sağlayabiliyoruz.”

“HEDEFİMİZ TÜRKİYE’NİN DÜNYADA EN GÜVENLİ E-TİCARET EKOSİSTEMİ OLMASI”
     E-ticaret kullanımının ve online ödeme alışkanlıklarının 2022’de de artarak devam edeceğini vurgulayan Harputlu, sözlerine şöyle devam etti: “Buna karşılık yeni yıl şüphe götürmez bir gerçek olarak ne yazık ki daha çok saldırıyla geçecek. Bunun öncelikli sebebi e-ticaret ekosistemindeki kart ve kişisel verilerin siber suçlular üzerindeki değeri. İkincisi ise yapay zekâ uygulamalarının siber saldırganlar tarafında da aktif olarak kullanılmaya başlaması. Bu risklerin yanında öncelikli olarak yapmamız gereken ise siber güvenliğin demokratikleşmesine ve kurumların siber güvenlik farkındalığının artmasına katkıda bulunmak. PCI Checklist olarak kendi sektörümüzü oluşturduğumuz üye işyeri güvenlik riski yönetiminde banka ve ödeme kuruluşu müşterilerimizle birlikte online ödeme ekosisteminin güvenliğini artırmak için 10.000’den fazla üye işyeriyle yoğun çalışmalar yürütüyoruz ve yeni yılda bu sayıyı 2 katına çıkararak, Türkiye’nin dünyada en güvenli e-ticaret ekosistemi olmasını sağlamayı hedefliyoruz.”


+ Benzer Haberler
» Yeni vak’a sayısı inmiyor ama iyileşen ssyısı artıyor
» Kurulan şirket sayısı 2021’de yüzde 8,3 arttı
» Petrol Ofisi’nin tesislerinde depolama tarifesi tadil edildi
» E-arşiv fatura düzenleme matrahı indirildi
» Türkiye’nin en beğenilen 50 CHRO’sundan biri oldu
» Bornova’da yatırım yılı
» Türk yatırımcısının gözü Mısır’da yeni yatırımlarda
» Ölçü aletlerinin muayene ücretlerinde indirim oranları belirlendi
» Başkan Arda’ya ilkokulunda duygulandıran sürpriz
» İAOSB’de 72 saatlik elektrik kesintisi


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 24.01.2022
  Ticaret 22.01.2022
  Ticaret 21.01.2022
  Ticaret 20.01.2022
  Ticaret 19.01.2022
  Ticaret 18.01.2022
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni