• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“Enerji etkin binalar yüzde 20’ye varan enerji tasarrufu sağlıyor”

04 Ocak 2022 Salı 12:00
12
14
16
18

“Enerji etkin binalar yüzde 20’ye varan enerji tasarrufu sağlıyor”


           HABER MERKEZİ      
     Enerji kaynaklarının verimli kullanılması konusunda bilinç oluşturmak ve enerji tasarrufu önlemleri konusunda farkındalık yaratmak için her yıl ocak ayının ikinci haftası “Enerji Tasarrufu Haftası” olarak kutlanıyor. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de artan enerji maliyetleri ülkeleri doğa ve tasarruf dostu çözümlere yönelimi artırmaya başladı. Binalardaki enerji tasarrufunun artırılmasına yönelik açıklamalarda bulunan Ege Üniversitesi(EÜ) Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Yapı İşletmesi Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Gülben Çalış, konutlarda enerji performansını iyileştiren çözümlerin birlikte kullanılması neticesinde yüzde 20’ye varan tasarruf sağlanabileceğini söyledi. Yapılan çalışmaların, ısı yalıtımını toplam enerji tüketiminde yaklaşık yüzde 8, cam ve doğramalarda yapılan iyileştirmelerin ise yaklaşık yüzde 10 azalmayı sağladığını vurguladı.  

     Enerjinin büyük bir kısmının binalar tarafından tüketildiğinden bahseden Doç. Dr. Çalış, “Toplam enerji tüketiminin yaklaşık yüzde 35-40’ı binalarda tüketilir.  Bu kapsamda harcanan enerjinin yaklaşık yüzde 21,5’i konut tipi binalarda, yüzde 18,6’sı ise ticari tipi binalarda gerçekleşir. Bu sebeple konut binalarında enerji etkin tasarım ve iyileştirme uygulamaları yapıldığında toplam enerji tüketim değerlerinde azalmalar olur. Enerji etkinliği, harcanan birim enerji başına daha fazla hizmet veya ürün elde edebilmektir. Enerji etkin bina ise daha az enerji tüketen, tükettiği enerjiyi yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlayan ve çeşitli sera gazlarına atmosfere minimum salım yapan bina olarak tanımlanır. Enerji etkin bina tasarımı, enerji tüketim değerlerinin azaltılması dışında ilk yatırım maliyetlerinin en aza indirgenebilmesi yönünden de fazlasıyla önem taşır. Aynı zamanda bu şekilde yapının ömür boyu maliyet değeri de en uygun hale getirilir” dedi.

“BİNALARDA ENERJİ VERİMLİLİĞİNİN SAĞLANMASI İÇİN AKTİF VE PASİF STRATEJİLER MEVCUT”
     Binalarda enerji tüketiminin azaltılması yönünde yapılan uygulamalara değinen Doç. Dr. Çalış, “Binalarda enerji verimliliğinin sağlanması için aktif ve pasif stratejiler mevcuttur. Pasif stratejiler kapsamında binaların opak yüzeylerinde ısı yalıtımı uygulaması, saydam yüzeylerde ise cam ve doğramalara ilişkin uygulamalar oldukça yaygındır. Isı yalıtımı özellikle dış duvarlarda ve çatılarda Ekspande Polistren Köpük(EPS), Ekstrüde Polistren Köpük(XPS), taş yünü, mineral yünü ve cam yünü gibi malzemeler kullanılarak sağlanır. Bu malzemelerin bina kabuğu özellikleri ve binanın bulunduğu iklime bağlı olarak farklı kalınlıklarda kullanılması gerekmektedir. Cam türü şeçiminde argon/hava dolgulu çift cam veya low-e çift cam gibi alternatifler mevcut olup doğramalarda alüminyum, PVC gibi seçenekler bulunur. Enerji performansını iyileştiren çözümlerin birlikte kullanılmasının yüzde 20’ye varan tasarruf sağlayacağı söylenebilir. Yaptığımız çalışmalar, ısı yalıtımının toplam enerji tüketiminde yaklaşık yüzde 8, cam ve doğramalarda yapılan iyileştirmelerin ise yaklaşık yüzde 10 azalmayı sağladığını göstermiştir” diye konuştu.


+ Benzer Haberler
» Yeni vak’a sayısı inmiyor ama iyileşen ssyısı artıyor
» Kurulan şirket sayısı 2021’de yüzde 8,3 arttı
» Petrol Ofisi’nin tesislerinde depolama tarifesi tadil edildi
» E-arşiv fatura düzenleme matrahı indirildi
» Türkiye’nin en beğenilen 50 CHRO’sundan biri oldu
» Bornova’da yatırım yılı
» Türk yatırımcısının gözü Mısır’da yeni yatırımlarda
» Ölçü aletlerinin muayene ücretlerinde indirim oranları belirlendi
» Başkan Arda’ya ilkokulunda duygulandıran sürpriz
» İAOSB’de 72 saatlik elektrik kesintisi


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 22.01.2022
  Ticaret 21.01.2022
  Ticaret 20.01.2022
  Ticaret 19.01.2022
  Ticaret 18.01.2022
  Ticaret 17.01.2022
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni