• Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv      • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“Enerjide dışa bağımlılığımız son bulmalı”

26 Ocak 2022 Çarşamba 00:00
12
14
16
18

“Enerjide dışa bağımlılığımız son bulmalı”


           HABER MERKEZİ      
     Ege Bölgesi Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, Bloomberg – HT kanalında yayınlanan İş Dünyası programına konuk oldu. Yorgancılar, başta enerji kesintileri olmak üzere, artan üretim maliyetleri, asgari ücret zammı ve enflasyon konularında değerlendirmede bulundu.
     Yorgancılar, Sanayi bölgelerinde elektrik ve doğalgaz kesinti yaşanacağı bilgilendirilmesinden sonra Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ile gerçekleştirilen toplantıyı değerlendirdi. Toplantının ana maddelerinin elektrik ve İran’da meydan gelen arıza nedeniyle gerçekleşen doğalgaz kesintileri olduğunu belirten Yorgancılar, “Arızanın kısa sürede giderilmesi ile ilgili çalışmaların sürdüğü ifade edildi. Türkiye’de geçmişe yönelik yapılan çalışmalara bakıldığında, enerjide dışa bağımlı olmanın yarattığı sıkıntılar dile getirildi. Kömürle ilgili önemli bir yatırım maalesef gerçekleştirilmedi. Kömür santralleri daha kapasiteli çalışmış olsaydı enerji sıkıntısını daha az yaşamış olacaktık. Türkiye’nin sanayisi ve üretimi büyüyor. Enerji yatırımları bu büyümeye paralel olarak gelişmiyor. Bu dışa bağımlılığın sıkıntısını çekiyoruz” dedi.

“İHRACATTA GECİKMELER YAŞANMAYA BAŞLADI”
     Kesintilerin maliyete yansımalarından ziyade taahhütler konusunda yaşanan sıkıntıların öncelikli olduğunu ifade eden Yorgancılar, “Maliyetten ziyade taahhüt kısmına bakmalıyız. İhracatımızın yüzde 92’si sanayi üretiminden oluşuyor. Burada verilen taahhütlerde gecikmeler yaşanmaya başladı. Bu gecikmeyi nasıl kapatabileceğimizi düşünüyoruz. Kesintiler nedeniyle makinelerin yüzde 30 kadarını kapatmamızı gerektiriyor. Şu an bir dengeleme sistemi ile gidiliyor. TEAŞ’ın Türkiye’de bulunan dokuz dağıtım merkezi vasıtasıyla sanayi bölgelerine dağıtım yapılıyor. Maliyet kısmına gelirsek, önümüzde devam eden bir süreç olduğunu için şu an rakam vermek mümkün değil. Bununla ilgili çalışma yapmamız gerekiyor. Eğer belirtildiği gibi bu hafta sonu kesintiler biterse, bu sürecin maliyetini hesaplayabileceğiz. Bölgemizde üretimde düşüş sadece enerji kısıtlamalarından dolayı yaşanıyor. İhracat ağırlıklı çalışan firmalarımızda herhangi bir düşüş söz konusu değil” diye konuştu.

“KISITLAMALAR DEVAM EDERSE KAYIPLAR YAŞANACAK”
     Yorgancılar, kısıtlamaların devam etmesi hâlinde ihracat pazarlarında kayıplar yaşanabileceğini söyleyen Yorgancılar, “Enerjide dışa bağımlılık konusunu acilen çözmemiz gerekiyor. Sanayinin ihtiyacı olan enerji konusunda yatırım yapılmadı. Genel olarak değerlendirdiğimizde esas büyük miktar doğalgaz alımını Rusya’dan alıyoruz. Burada yaşanacak benzer bir arızada Türkiye’nin yaşayacağı sıkıntı daha büyük olacak. Enerji ve üretim kapasitesini artıracak bir yapıya dönüşmemiz gerekiyor” açıklamasında bulundu.
     Omicron varyantının yaygınlaşma hızının beraberinde tedarik krizini de getireceğini belirten Yorgancılar, “Dünyada iki büyük önemli sıkıntı var. İlki Omicron varyantının yaygınlaşması. İkincisi ise enerji krizi. Covid-19’un Çin’den çıktığını biliyoruz. Çin’de Omicron varyantının yaygınlaşması üretime yansıyacaktır. Talep aynı kalıp, arz azalınca fiyatlar artacak. Bu da dünyada enflasyonun yukarı doğru çıkmasına neden olacak” dedi.

“FİNANSAL KAYNAKLARA ERİŞİMDE ZORLUK ÇEKİLİYOR”
     Yorgancılar, sanayicinin dövize ve finansal kaynaklara erişimde zorluk yaşadığını ifade ederek, “Türkiye’de üretilen sanayi ürünlerinin ortalama yüzde 65-70’i hammaddesi yurtdışından temin ediliyor. Yurt içinden temin ettiğiniz kâğıdın, ambalajın da üretiminde yurt dışına bağımlılığı var. Böylece bu oran yüzde 80’i buluyor. Faiz oranlarının yatırım yapılabilir seviyede tutulması ve uzun vadeli kredilere erişim bu ortamda zor. Yatırımın devamlılığı uzun vadede krediye ulaşımdan geçiyor. Bunun zorluğu da üretimi aşağı çekiyor” diye konuştu.

ÇALIŞAN ÜCRETLERİNE YÜZDE 30 ZAM TAHMİNİ
     Artan fiyatlar nedeniyle çalışan ücretlerine gelen zammın yetersiz kalacağını söyleyen Yorgancılar, “Asgari ücrete yaklaşık yüzde 40 zam yapıldı. Bu zam çalışanın eline geçti ama diğer ürünlere gelen zamlar nedeniyle bu artıştan ne kadar faydalandıkları tartışma konusu. Enflasyon göz önünde bulundurulduğunda yüzde 30 civarı bir zam yapılacağını tahmin ediyorum. Sanayi ayağına baktığımızda, elektrik ve doğalgaz zamları da maliyeti artırdı. İşçilik maliyeti de arttı. Bu ortamda ürün fiyatlarının artması gayet doğal. Hep birlikte bu zorlukların üstesinden geleceğimize inanıyorum” ifadelerini kullandı.


+ Benzer Haberler
» Fuar İzmir’de zeytinyağı müzayedesi yapılacak
» Sivas Et Kombinası Müdürlüğü su deposu tamiratı yaptıracak
» 4 milyondan fazla insan kimyasal tesislerin tehdidi altında
» İzmir Büyükşehir Belediyesi’nden gençlere sürpriz
» Paraşüt ve MNG Kargo’dan önemli iş birliği
» Pazarlamada hiper-kişiselleştirme dönemi
» KPMG Türkiye, “Bankacılık Sektörel Bakış 2021” raporunu yayımladı
» Fitch Ratings’ten Şekerbank’a not artışı
» İzmir Kent Konseyleri Birliği Karabağlar’da buluştu
» Türk Telekom’dan siber güvenliğe güç katacak yeni bir adım


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 25.05.2022
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni