• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“Enflasyon yüzde 45’in üstüne çıkacak”

13 Ocak 2022 Perşembe 15:00
12
14
16
18

“Enflasyon yüzde 45’in üstüne çıkacak”


   ► Yılın ikinci yarısına doğru FED’in bilanço büyüklüğünün daraltabileceğini aktaran Uskuay, bu doğrultuda yurtdışına finansman bulma gücünün azalacağını belirtti.

           YAĞMUR ÖNGÜN      
     Ege Genç İş İnsanları Derneği (EGİAD), Ege Sanayicileri ve İşinsanları Derneği (ESİAD) ve İzmir Sanayiciler ve İş İnsanları Derneği  (İZSİAD) iş birliğinde düzenlenen “ÜNLÜ & Co 2022 Ekonomi ve Piyasa Beklentileri” konulu toplantı çevrimiçi olarak gerçekleştirildi.  2022 yilinda  en fazla negatif reel faizi görecek ülkenin Türkiye olacağını öngördüğünü söyleyen ÜNLÜ & Co Araştırma Bölümü Müdürü Gökhan Uskuay, “Enflasyonun yüzde 45’in üstüne çıkacağını tahmin ediyorum. Bu seviyeye gelmesi ile birlikte yüzde 30’un üzerinde yüksek negatif reel faiz ile karşı karşıya kalacağız. FED’in niceliksel sıkıştırmasını haziran ayında bekliyoruz. Mart ayında bir faiz artırımı yaptıktan sonra ekonomide yaşanan gelişmelere göre yılın ikinci yarısına doğru FED bilanço büyüklüğünü daraltabilir.  Bu doğrultuda yurtdışına finansman bulma gücümüz azalacak” dedi.

“POZİTİF FAİZ ORANLARI MÜMKÜN GÖZÜKMÜYOR”
     TL’nin 20 yıl içinde en büyük kırılmayı yaşadığını vurgulayan Uskuay, “Daha önce 2008 yılında ve 2018 yılında bir kırılma yaşamıştık ve şimdi de kendi elimizle yarattığımız bir kırılma ile karşı karşıyayız. Dolarda 8-9 seviyelerinden 19-40’a kadar bir değer kaybı yaşadık. Bu kadar kısa sürede yaşanan bu durum dünyada görülmedi.Bunun artı şoklarını da yaşayacağız. Krizlerde Türkiye faiz artırımına gitti. Bu reel faizi, 300-400 baz puanlık faizlerle birlikte kur hep belli bir noktada kaldı ve normalleşme öyle sağlandı. Ancak 2021 yılı ile birlikte Türkiye’nin biraz daha paradigmaları değişti. Sadece Merkez Bankası Başkanları değişmedi. Başkanı ile birlikte zihniyette  değişti. Para politikası kurulu üyeleri tamamen bir değişim içerisine girdi.  Yeni ekonomi politikası çerçevesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı gibi Merkez Bankası bundan sonra ihtiyaçlar doğrultusunda faizi belirleyecek. Bu ihtiyaç ise istihdam ve yatırımdı. Türkiye bundan sonra negatif reel faiz sürecinde. Kolay kolay da pozitif faiz oranları görmemiz mümkün gözükmüyor. Çünkü makas oldukça fazla açıldı” dedi.

EKONOMİK KRİZİN EN BELİRGİN SEMPTOMU İŞSİZLİĞİN ARTMASI
     Toplantının açılış konuşmasını yapan EGİAD Yönetim Kurulu Başkanı Alp Avni Yelkenbiçer, Ekonomik krizlerin en belirgin semptomlarından birisinin işsizliğin artması olduğunu söyleyerek,  “Bu yaklaşıma göre Türkiye’de henüz bir işsizlik yönlü ekonomik kriz yok. Fakat asgari ücrete yapılan yüzde 50 oranındaki zam açısından irdelenmesi gereken bazı kritik noktalar var. Çalışanları sosyal güvenlik, emeklilik, yasal çalışma saatleri gibi temel haklardan, devleti vergi gelirinden mahrum bırakan kayıt dışı çalışma Türkiye ekonomisinin başlıca sorunlarından birisi. Son yıllarda kayıt dışılıkta, özellikle ücretli kesimde, önemli bir gerileme olmakla birlikte Türkiye, OECD ülkeleri arasında kayıt dışı çalışmanın en yüksek olduğu ülkelerden biri olmaya devam ediyor” dedi.

“PARA POLİTİKALARI GÖZDEN GEÇİRİLMELİ”
     Çeşitli çalışmaların asgari ücret artışlarının, kayıt dışı istihdam üzerinde olumsuz etkinin varlığını ortaya koyduğuna değinen Yelkenbiçer, “Türkiye bağlamında ise 2004 yılında gerçekleşen benzer boyuttaki asgari ücret artışını araştıran az sayıdaki çalışma da kayıt dışılık etkisini saptıyor. Enflasyon ve kurda oynaklığın azaltılması, yani öngörülebilir olmasının sağlanması önemli. İşveren tarafına bakarsak yabancı kur artışı nedeniyle artan girdi maliyetleri ve daralan pazar nedeniyle özellikle küçük işletmelerin işten çıkarma gibi olumsuz gelişmelerle ilerlemek durumunda olabilecekleri öngörülebilir. Bu noktada küçük işletmelerin işten çıkarma gibi istenmeyen durumlardan kaçınmaları noktasında sosyal güvenlik desteği, istihdam desteği, kredi limitleri ile ilgili artış destekleri gibi farklı finansman kaynakları yaratılarak desteklenmeleri yerinde olacak. Enflasyonla mücadele ve kurla ilgili para politikalarının gözden geçirilmesi gerekliliği açıktır. Aksi takdirde yapılan zam oranının enflasyon karşısında erimesinin önüne geçilemeyecektir” diye konuştu.

“İHRACATTA YAKALANAN AVANTAJ GEÇİCİ OLABİLİR”
     ESİAD Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Karabağlı ise ihracatı artırarak büyümeyi ve cari açığı düşürmeyi hedefleyen yeni ekonomik modelin başarılı olabilmesi için sanayide ve dış ticarette gerçek bir yapısal dönüşüm ihtiyacının önemini vurguladı. Yüksek teknolojiyi ve katma değeri önceleyen ve ithal girdiyi düşürecek üretim politikaları izlenmesinin gereğini aktaran Karabağlı, “Türkiye’nin ihracatı 2021 yılında baz etkisiyle 225,4 milyar dolarla tarihi rekor seviyeye ulaştı. Yıllık artış oranı yüzde 32,9 oldu. İthalat ise yıllık 23,6 artış ile, 271,3 milyar dolar olarak gerçekleşti. Ege Bölgesi, 2021 yılı ilk 11 ayında 22,3 milyar dolar ihracat ile Türkiye ihracatının yüzde 11’ini, İzmir ise, 13,4 milyar dolar ihracat ile, yüzde 6,6’sını oluşturuyor. Ancak, Covid 19 ile birlikte tedarik zincirlerindeki kırılma ve Çin’den kayan siparişlerle ihracatta yakalanan avantaj geçici olabilir. Ayrıca, ülkemizde yüksek döviz kurunun ihracat için olumlu olabileceği düşünülse de bunun geçici olduğu, rekabet koşullarının ortaya çıkan avantajı kısa sürede yok ettiği ve döviz cinsinden toplamda elde edilen gerçek gelirin de tam olarak artış olarak yansımadığı bir gerçektir”  ifadesine yer verdi.
     İhtiyaç duyulan hammaddelerin ve ara malların ithal edildiği dikkate alındığında yüksek kurun sanayi üretim endeksini düşürebileceğini dile getiren Karabağlı, “Yüksek enflasyon engellenemediği ve dengeli, istikrarlı bir kura ulaşılmadığı takdirde sanayi üretiminde dolayısıyla ihracatta gerileme riski vardır. Mevcut ekonomik durum nedeniyle yatırım kararları ertelenmektedir. Ayrıca, ihracatçı ve ithalatçıya Türk lirası uzlaşmalı vadeli döviz satışı uygulaması, ihracat bedelinin yüzde 25’inin Merkez Bankası’na satılması gibi uygulamaların yarattığı belirsizlikler hem üreticiyi hem ihracatçıyı tedirgin etmektedir. Eximbank ve reeskont kredilerine ne kadar kaynak aktarılacağı konusu da önemlidir” açıklamasında bulundu.

“DÜŞÜK FAİZ POLİTİKASI DÖVİZİ YÜKSELTTİ”
     Enflasyon ile mücadelede faiz artırımının temel müdahale yönteminin dünyada genel kabul gördüğünü söyleyen İZSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Küçükkurt, “Türkiye’de daha farklı bir yol izlendi. Faiz indirerek piyasaların hareketleneceği, yatırımın artacağı, bunun da enflasyonu gerileteceği kabulü ile Merkez Bankası eliyle yürütülen faiz indirimleri dövizin yukarı yönlü ivmelenmesine sebep oldu. Bunun akabinde de küresel piyasalarda zaten var olan enflasyon, ülkemizde de hızla tırmanışa geçti. Düşük faiz politikası dövizi yükseltirken ihracatı teşvik etmesi olumlu bir manzara oluştursa da ithal ara mala muhtaç sanayimiz ve üreticilerimiz için yüksek döviz ve neredeyse TÜFE’yi ikiye katlayan üretici enflasyonu zorlu bir sürece girmemize neden oldu. Bu sebeple hem üretim maliyetimiz yükseldi hem de öngörülemezlik sebebiyle finansmana ulaşma ve fiyatlamada sıkıntı yaşamaya başladık. Son olarak çıkarılan kur korumalı mevduat ile dövizdeki sert yükseliş durdurulup belli seviyeye kadar döviz geri getirilse de aralık ayı enflasyonu rekor seviyede gelerek yıllık enflasyonumuzu yüzde 36’ya taşıdı” sözlerine yer verdi.


+ Benzer Haberler
» Vak’a test oranı ilk kez %19’un üzerine çıkarak yeni bir rekor kırdı
» İhracatçı, tarım ürünü kısıtlamasından çekiniyor
» Tarım ihracatının zirvesinde Ege Bölgesi var
» MB enflasyon beklentisini %23,2’ye yükseltti
» “Enflasyonda ortak nokta tedarik zinciri problemi”
» Yabancılara konut alım satımında döviz bozdurma zorunluluğu getirildi
» Sami Azar hayatını kaybetti
» BOTAŞ: Bütün kompresör istasyonları, tesis ve üniteleri çalışıyor
» CHP’li belediye başkanlarından yeni bütçe talebi
» Meskenlerdeki elektrik tüketimi azaldı


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 28.01.2022
  Ticaret 27.01.2022
  Ticaret 26.01.2022
  Ticaret 25.01.2022
  Ticaret 24.01.2022
  Ticaret 22.01.2022
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni