• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“Enflasyona karşı emeği koruyacak asgari ücret belirleyeceğiz”

01 Aralık 2021 Çarşamba 00:00
12
14
16
18

“Enflasyona karşı emeği koruyacak
asgari ücret belirleyeceğiz”


           SEZA NUR DEMİRPARMAK      
     İşçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2022’de geçerli olacak asgari ücreti belirleme çalışmaları kapsamında ilk toplantısını gerçekleştirildi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’in başkanlığında, bakanlığın ev sahipliğindeki toplantıya, işverenleri temsilen Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Genel Sekreteri Akansel Koç, işçileri temsilen Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş) Genel Eğitim Sekreteri Nazmi Irgat katıldı. Görüşmelerin gerçekleştirildiği saatlerde, Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin grup toplantısının çıkışında asgari ücretle ilgili açıklamalarda bulundu. Erdoğan, “Asgari ücretle ilgili çalışmalarımız sürüyor. En kısa zamanda açıklanacak. Asgari ücrete şu ana kadar olmuşun çok çok fevkinde bir artış yapacağız” dedi. Komisyonun açılış konuşmasını yapan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, “Enflasyonun ya da ekonomideki dalgalanmaların karşısında emeği koruyacağız, koruyacak bir asgari ücret belirleyeceğiz. Asgari ücretin bir boyutu, teknik olarak ülkenin içinde olduğu enflasyonu, muhtelif düzeylerdeki harcama kalemlerini dikkate alarak asgari ücreti ortalama beklentileri karşılayacak ve toplumda hakkaniyet duygusunu destekleyecek bir oranda belirlenmesidir. Bunun için bu çalışmaları etraflıca sürdürdük. Bir araştırma yaptık. Hem iş veren kesimine hem emekçilere ulaşıldı” dedi.

“İŞÇİLERİN TALEBİ 3 BİN 750-4 BİN TL ARASINDA”
     Bilgin, tüm kesimlerin görüşlerinin alındığı asgari ücrete yönelik anket sonuçlarını da açıkladı.  Ankete katılan işverenlerin yüzde 34’ü asgari ücretin ne kadar olması gerektiğine yönelik soruya 3 bin 501 TL ile 3 bin 750 TL arasında cevabını verdi. İşverenlerin yüzde 19,3’ü 3 bin 251-3 bin 500 TL, yüzde 13,7’si ise 3 bin 751-4 bin TL arasında olması gerektiği yönünde görüş bildirdi.  Ankete katılan işverenlerin yüzde 74,3’ü, asgari ücretin artırılmasının işten çıkarmalara yol açacağını söylerken, yüzde 25,7’si ise hayır yanıtını verdi. Ankete katılan çalışanların yüzde 37,3’ü asgari ücretin 3 bin 750-4 bin TL arasında olmasını isterken, yüzde 13’ü ise 4 bin-4 bin 500 TL arasında olması gerektiğini bildirdi. Asgari ücretin 4 bin 500 TL üzerinde olmasını isteyenlerin oranı ise yüzde 21,8 oldu. Ankete katılanların yüzde 61’i ailede tek çalışan kişinin kendisi olduğunu belirtti. Katılımcıların yüzde 59,7’si asgari ücretin artırılmasının işten çıkarmalara yol açmayacağını bildirdi. Ayrıca katılımcıların yüzde 13’ü ek iş yaptığını söyledi.

İŞVEREN, ASGARİ ÜCRET DESTEĞİNİN DEVAM ETMESİNİ İSTİYOR
     Toplantıda konuşan TİSK Genel Sekreteri Akansel Koç, “Asgari ücret tespitinde dünyanın ve ülkemizin içinde olduğu sürecin yarattığı olağanüstü ekonomik durumu ve kayıt dışılığı dikkate alınmasını talep ediyoruz. İstihdamın korunması ve yeni istihdam yaratılmasına fayda sağlayan asgari ücret teşvikin 2022 yılında da devam etmesini istiyoruz. Asgari ücret teşvikinin uygulanmaya başladığı 2016 yılında olduğu gibi belirlenecek asgari ücretin yüzde 6’sı oranında devam etmesini talep ediyoruz. İşveren maliyetlerinin ilave teşviklerle desteklenerek istihdamı koruyacak en önemlisi artıracak adımlar atılmasını istiyoruz. Rekabet içinde olduğumuz çoğu ülkenin ve OECD ortalaması oldukça yüksek olan başta asgari ücret olmak üzere tüm ücretler üzerindeki vergi ve sigorta prim ücretlerinin kademeli olarak azaltılmasını istirham ediyoruz. İlk defa vergi konusunda mutabıkız. Geçtiğimiz yılda mutabıktık ve taleplerimizi aktarmıştık. Ülke olarak birlikte büyüyebilmek esastır. Çalışma arkadaşlarımızın hayat kalitesini kalıcı şekilde artıracak büyük küçük bütün işletmelerimize değer katacak her türlü kararın en büyük destekçisiyiz. Çalışanlarımızın refahını koruyacak ve onları enflasyona ezdirmeyecek dengeli bir artışa şimdiden TİSK olarak evet diyoruz” diye konuştu.

     Türk-İş Genel Eğitim Sekreteri Nazmi Irgat da toplantıda yaptığı açıklamada, “Bu konuda ilk defa oluyor hem işverenlerimiz hem hükümetimiz hem de biz çalışanlar olarak ortak noktaya gelmiş bulunuyoruz. İlk defa enflasyon üzerinde bir artışın olmasını işverenlerimiz de kabul ediyor. Vergi oranlarının indirilmesi konusunda da mutabıkız. Toplumun büyük kesiminin umutlarının boşa çıkmayacağı herkesin memnun olacağı bir asgari ücretin ortaya çıkacağını umut ediyorum” dedi. Asgari Ücret Tespit Komisyonunun ikinci toplantısı 7 Aralık Salı günü 14.00’te Türk-İş’te, üçüncü toplantı 9 Aralık Perşembe günü saat 10.00’da TİSK’te gerçekleştirilecek.


+ Benzer Haberler
» Yeni vak’a sayısı inmiyor ama iyileşen ssyısı artıyor
» Kurulan şirket sayısı 2021’de yüzde 8,3 arttı
» Petrol Ofisi’nin tesislerinde depolama tarifesi tadil edildi
» E-arşiv fatura düzenleme matrahı indirildi
» Türkiye’nin en beğenilen 50 CHRO’sundan biri oldu
» Bornova’da yatırım yılı
» Türk yatırımcısının gözü Mısır’da yeni yatırımlarda
» Ölçü aletlerinin muayene ücretlerinde indirim oranları belirlendi
» Başkan Arda’ya ilkokulunda duygulandıran sürpriz
» İAOSB’de 72 saatlik elektrik kesintisi


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 22.01.2022
  Ticaret 21.01.2022
  Ticaret 20.01.2022
  Ticaret 19.01.2022
  Ticaret 18.01.2022
  Ticaret 17.01.2022
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni