• Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv      • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“Enflasyonda ortak nokta tedarik zinciri problemi”

27 Ocak 2022 Perşembe 00:00
12
14
16
18

“Enflasyonda ortak nokta
tedarik zinciri problemi”

   ► Özgener, ekonomide piyasa şartlarını zorlayarak kazanımları artırmanın mümkün olmadığını dile getirdi

           YAĞMUR ÖNGÜN      
     İzmir Ticaret Odası (İZTO), ocak ayı olağan meclis toplantısını gerçekleştirdi. 2022 yılının birçok ülke açısından hem göstergelerde, hem de politikalarda farklılaşma yılı olacağını  ifade eden İZTO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener, Enflasyonda ortak noktanın tedarik zinciri problemlerinden kaynaklanan arz tarafındaki baskıların olduğunu belirtti. Özgener, “Bu kısımdan gelen fiyat baskısı geçici olabilir. Geçtiğimiz 4-5 aylık süreç bir kez daha gösterdi ki, ekonomide piyasa şartlarını zorlayarak kazanımları artırmak mümkün olmuyor. Sadece politika faizinin düşürülmesinin, kredi kanallarının açılmasına yardımcı olmadığını da görüyoruz. Politika faizi düşüyor ama borçlanma maliyetleri yükseliyor, kur kontrolden çıkabiliyor.  Enflasyona rağmen faizin sabit tutulmaya çalışılması, ekonominin işleyişinde başka olası zararlar yaratabiliyor” dedi.

“EKONOMİ PROGRAMININ HEDEFLERİ GÖZDEN GEÇİRİLEBİLİR”
     Belirsizliği azaltmak ve piyasalara istikrar getirmek için önceliğin piyasa şartlarını zorlamak değil, enflasyonu düşürmek olduğunu dile getiren Özgener, “Piyasaların tam anlamıyla istikrara kavuşabilmesi, üretimde de, satışta da maliyet hesaplamanın ve fiyatlama yapmanın önünün açılması için güven duygusunun piyasalara geri dönmesi elzemdir. Amerika Birleşik Devletleri’nde enflasyonu tetikleyen başlıca unsur pandemi döneminde hane halkına yapılan yardımlar sonucunda tüketimin artması olarak gösterilirken, pandemi döneminde şirketlerin ve çalışanların doğrudan desteklendiği AB’deki problem ise enerji fiyatları.  FED faiz artışı kararını Avrupa Birliği’ne göre çok daha erken ve ciddi olarak almak durumunda. AB’nin, beklentilerin kötüleşmemesi durumunda faiz konusunu daha ağırdan alabileceğine işaret ediliyor. 10 yıllık ABD tahvil faiz oranı yükselişi, FED faiz titreşimlerinin başladığını gösteriyor. Bu durum, ABD dolarının daha da güçlenmesi sonucunu ortaya çıkarabilir ki bu yaşanırsa, ülkemizin de içinde yer aldığı gelişmekte olan ülkelerin olumsuz etkilenme ihtimali yüksek.  ülkemizde eylül ayında açıklanan ekonomi programının hedef ve araçlarını gözden geçirmek gerekebilir” diye konuştu.

“PARA POLİTİKASI, KUR VE SERMAYE DAHA FAZLA KONTROL EDİLİYOR”
     Global ekonomideki gelişmelere ayak uyduran esnek politikalar izlenmesi konusunda akılcı ve atik olunmasına ihtiyaç duyulan bir dönemden geçildiğini aktaran Özgener, “Eylül ayından bu yana uygulanan politikalarla, ekonomistlerin aynı anda kontrol etmenin zorluğuna işaret ettikleri üç olgu olan para politikası,kur ve sermaye akımlarının gittikçe daha fazla kontrol edilmeye çalışıldığını görüyoruz. Piyasa şartları altında aynı anda kontrol edilmesi zor olan göstergelerdeki baskı, başka alanlarda olumsuzluklar yaratabiliyor. Aralık ayında TÜFE aylık olarak yüzde 13,6 artarken, yıllık enflasyon yüzde 36,1’e yükseldi.  Yurtiçi ÜFE ise aylık olarak yüzde 19,1 artarak, yıllık olarak yüzde 79,9’a çıktı” açıklamasına yer verdi.

“YATIRIM İÇİN UCUZ VE UZUN VADELİ KREDİ İHTİYACIMIZ VAR”
     Ekonominin büyümesini ve istihdamın artmasını desteklediğini dile getiren Özgener şu sözlere yer verdi:  “Ancak ekonominin büyümesi ve yatırımların artması için tek araç olarak düşük politika faizlerinin tercih edilmesi ve bu durumun enflasyonu artırmak pahasına olması, makroekonomik istikrara zarar verebiliyor.  3 Şubat’ta gerçekleşecek Merkez Bankası olağanüstü genel kurulunda, geçen sene olduğu gibi Merkez Bankası’ndan Hazine’ye kar transferi yapılacağını anlıyoruz; fakat bu transferden önce 2021’in son haftasında Merkez Bankası bilançosunun nasıl zarardan kara döndüğünü anlamak şeffaflık ve öngörülebilirlik ilkeleri gereğince önemli. Bu koşullar altında 2022’de ihtiyatı elden bırakmamak, piyasa hareketlerine hazırlıklı olmak, fırsatları görmek ve geleceğe dair planlama yapabilmenin önemini vurgulamakta fayda görüyoruz.  Yatırım için ucuz ve uzun vadeli kredi ihtiyacımız var. Hazine ve Maliye Bakanımızın açıkladığı ‘Proje Kredileri’nin bu amaca hizmet edeceğine inanıyor ve destekliyoruz. Bir an önce detaylarının açıklanmasını bekliyoruz.”

     Toplantıda, İzmir Ekonomik Kalkınma ve Koordinasyon Kurulu (İEKKK) ve Ege Sanayici İş İnsanları Derneği (ESİAD) Yüksek İstişare Konseyi Başkanı Sıtkı Şükürer’in bir gazeteye verdiği röportajda Balkan Göçmenleri’ne yönelik kullandığı ifadeler tepkilere neden oldu. İZTO meclis üyeleri, Balkan Göçmenleri’ne yönelik kullanılan ifadelere tepki göstererek Şükürer’in aldığı görevlerin gözden geçirilmesini istediler.  Konuyla ilgili açıklama yapan İZTO Meclis Üyesi Akın Kazançoğlu, “Bu röportaj’da balkanlardan gelen insanları kötülemiştir. Bu vatandaşlarımız güzel İzmir’imizin mozaiğini oluşturan insanlardır. Odamızda da el ele İzmir’e hizmet için çalışıyoruz” ifadesine yer verdi. Meclis Üyesi Metin Aztekin, bu şehirde mübadeleyle gelen çok güzel insanların olduğunu söyleyerek,  “Ben Girit göçmeniyim. Bu şehirde yaşayan ve bu şehrin ekmeğini yiyen birisinin bu insanları kötülemesi hazmedilebilir bir şey değildi” açıklamasında bulundu.  Meclis Üyesi Koçali Al ise “Biz bu hafta STK’lar olarak bir toplantı yapacağız ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Soyer’e bir bildiri yayınlayacağız. Diyeceğiz ki ‘eğer bu kişiyle yollarınızı ayırmazsa sizlere iyi yollar ancak biz sizle yol yürümeyeceğiz’” ifadesinde bulundu.


+ Benzer Haberler
» Deniz kenarında festival heyecanı 20.000 kişi katılımla gerçekleşti
» 17 ilde 243 arazi özelleştirilecek
» Elektrikte dengeleme güç azami fiyat limiti yükseldi
» Beijing’de sürücüsüz taksiler için ilk ruhsatlar verildi
» Borsa İstanbul’da Gong, Sun Tekstil için çaldı
» 2021’de trafik kazalarında 5 bin 362 kişi hayatını kaybetti
» İzmir, rüzgârın devlerini ağırlayacak
» Darphane mal ve hizmet alımları doğrudan temin edilebilecek
» Letonyalıların Türkiye’de vizesiz kalış süresi 90 güne uzadı
» Makine ihracatı ilk 4 ayda 8,3 milyar dolar


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 20.05.2022
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni