• Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv      • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

EÜ, Türkiye’nin en iyi dördüncü üniversitesi

23 Haziran 2022 Perşembe 13:00
12
14
16
18

Leiden 2022 Dünya Üniversite Sıralaması açıklandı;

EÜ, Türkiye’nin en iyi dördüncü üniversitesi


   ► “Yaşam ve Yer Bilimleri” alanında bilimsel etki kategorisinde Türkiye’de ilk sıraya yerleşen Ege Üniversitesi, ülkemizde en çok kadın makale yazarı bulunan üçüncü üniversite oldu.

           HABER MERKEZİ      
     Dünyanın önde gelen sıralama kuruluşlarından Hollanda merkezli Leiden, “2022 Dünya Üniversite Sıralamaları”nı açıkladı. Ege Üniversitesi, yapılan değerlendirmede dünyada 610, Türkiye’de ise dördüncü sırada yer aldı. Web of Science 2017-2020 verilerine göre hazırlanan sıralamada EÜ, değerlendirmeye alınan bin 318 üniversite arasında 610’uncu sırayı elde ederek ilk yüzde 50’lik dilime girmeyi başardı. Sıralamada Türkiye’den 32 üniversite yer alırken EÜ, dördüncü olarak ARWU sıralamasının ardından ikinci kez ilk 5 üniversite içerisine girdi. Ege ayrıca, “Yaşam ve Yer Bilimleri” alanında bilimsel etki kategorisinde Türkiye’de ilk sıraya yerleşti. Değerlendirmede Ege Üniversitesinin ülkemizde en çok kadın makale yazarı bulunan üçüncü üniversite olduğu açıklandı.

EGE “YAŞAM VE YER BİLİMLERİ” ALANINDA İLK SIRADA
     Dünyaca önemli sıralama kuruluşları tarafından yapılan değerlendirmelerde üniversite olarak yükseliş göstermeye devam ettiklerini belirten Rektör Prof. Dr. Necdet Budak, “Diğer sıralamalarla karşılaştırıldığında Leiden Sıralaması, daha gelişmiş bibliyometrik göstergeler kullanıyor. Leiden, üniversitelerin kendileri tarafından sunulan verileri kullanmadığından nesnel ve bağımsız bir sıralama. Yalnızca Web of Science verileri ile oluşturulan sıralamada üniversitemiz, 441 Avrupa üniversitesi arasında 199, 561 Asya üniversitesi arasında ise 232’nci sırada yer alıyor. Bununla birlikte araştırma işbirliği alanı ve açık erişim yayınında biyomedikal ve sağlık alanında dünyada 546, ulusal sıralamada ise üçüncü olduk. Yaşam ve yer bilimleri alanında ise bilimsel etki kategorisinde ülkemizde ilk sıraya yerleştik” dedi.

“TÜRKİYE’DE EN ÇOK KADIN YAZARA SAHİP ÜÇÜNCÜ ÜNİVERSİTEYİZ”
     Sıralamanın farklı kategorilerine de değinen Rektör Budak, “Ege Üniversitesi, gerek kurumsal politikaları gerekse eğitim-öğretim yaklaşımı konularında her zaman kadınların yanında oldu. Bu bakış açımızın yansımalarını Leiden sıralamasında da gördük. 2017-2020 arasında Ege Üniversitesi adresli yapılan 10 bin 509 yayının 5 bin 42’si kadın akademisyenlerimiz tarafından kaleme alındı. Böylelikle üniversitemiz, Türkiye’de en çok kadın yazara sahip üniversiteler arasında üçüncü üniversite oldu. Bilimsel etki, işbirliği, açık erişim yayıncılığı ve cinsiyet çeşitliliği göstergeleri ayrı ayrı incelendiğinde ise ulusal sıralamada toplam 10 alanda ilk 7’de yer alıyoruz. Yeni dönemde belirlediğimiz uluslararasılaşma vizyonumuz doğrultusunda yaptığımız çalışmalar, üniversitemizi yurt dışında görünür kılmaya devam ediyor. Elde edilen başarıda emeği geçen tüm çalışanlarımızı tebrik ediyorum” dedi.


+ Benzer Haberler
» 20 yıllık rüya gerçek oluyor
» Türkiye tatil için denizi tercih ediyor
» Banaz Belediyesi motorin satın alacak
» Karşıyaka’da kentsel gıda ve kent tarımı konuşulacak
» Kaynarpınar’a arıtma müjdesi
» Menderes’in altyapısı güçleniyor
» Foça’da ‘‘İçimizden Biri Atatürk’’ söyleşisi
» “İzmir’in kültürel mirasını dünyaya sunuyoruz”
» Körfezde bir ilk; Görme engelli kanocular yarıştı
» Bayraklı Belediyesi kırtasiye malzemesi satın alacak


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 05.07.2022
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni