• Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv      • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Firmaların önceliğinde gıda güvenliği var

28 Mayıs 2022 Cumartesi 07:00
12
14
16
18

Firmaların önceliğinde gıda güvenliği var


   ► Eş zamanlı gerçekleştirilen iki fuarda çok sayıda üretici, ithalatçı, şef ve sektör temsilcileri bir araya geldi

           GÜLCİHAN ALTINKAYA      
     Bu yıl eş zamanlı olarak düzenlenen 10’uncu Olivtech Zeytin, Zeytinyağı, Süt Ürünleri Şarap ve Teknolojileri Fuarı ve 11’inci Ekoloji İzmir Fuarı Fuarizmir’de gerçekleştirildi. Fuarda çok sayıda üretici, ithalatçı, şef ve sektör temsilcileri bir araya geldi. 10’uncu Olivtech Zeytin, Zeytinyağı, Süt Ürünleri Şarap ve Teknolojileri Fuarı Olivtech zeytin ve süt ürünleri sektörlerini bir araya getirirken, 11’inci Ekoloji İzmir Fuarı’nda ise organik sertifikalı ürünlerin ve sektörün tüm paydaşları yer aldı. Özellikle pandemide gıda güvenliğine verilen önemin arttığını söyleyen sektör temsilcileri tüketici farkındalığının artmasıyla güvenli gıdanın da firmalar için öncelik kazandığını ifade ettiler.


“ÜRÜN ÇEŞİTLİLİĞİNİ ARTIRMAK İÇİN PROJELER YAPIYORUZ”

     Tesisleri Mersin’de olan Armada Gıda, 1998 yılında kuruldu. 40 bin metrekare kapalı alanda üretim yaptıklarını söyleyen Armada Organic’ten Sorumlu Yönetici Ortağı Koray Aşıcı, “Armada Organic için ayrı bir fabrikamız var. Tarsus Organize Sanayi Bölgesi’nde 15 bin metrekare kapalı alanda üretim yapıyoruz. Beş senedir organik sektöründeyiz. Şu an sadece bakliyat ürünleri var. Mercimek, nohut, bulgur, fasulye, patlamış mısır ana ürün gruplarımız. Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde kendi ürünlerimizi yetiştiriyoruz. Kazakistan’da keten tohumu projemiz var. Bütün bu ürünler bölgelerden çiftçiler tarafından yetiştirilip bize gönderiliyor. Mersin’de işleyip Avrupa ve Amerika’ya ihracatını yapıyoruz. Organik talepleri ülkelerin satın alma gücüne bağlı olarak daha çok Avrupa ve Amerika’dan geliyor. Lojistik olarak daha avantajlı olduğu için organik ürünlerin yüzde 90’ı Avrupa’ya yüzde 10’u Amerika’ya gidiyor” ifadelerine yer verdi.
     Pandemide organik ürünlere talebin arttığını söyleyen Aşıcı, “Pandemi başından itibaren her sene yüzde 20-30 ivme kaydettik. Piyasa büyürken biz de Armada Organic olarak ekstra büyüme kaydettik. Ürün çeşitliliğini artırma yönünde yeni projeler yapıyoruz. Ürünlerimizin arasına keten tohumu eklemeye çalışıyoruz. Özel başka sertifikalı ürünler onları eklemeye çalışıyoruz. Her sene iki yeni ürün ekleme projemiz var” diye konuştu.


“GIDA GÜVENLİĞİNE VERİLEN ÖNEM ARTTI”

     İzmir’ bulunan bir firma olan Usb Certification tarımda, gıdada ve tekstilde sistem belgelendirmede sertifikasyon çalışmaları yapıyor. Organik tarım, organik tekstil ve iyi tarım uygulamalarında da sertifikasyon yaptıklarını belirten, Usb Certification Tarım Belgelendirme Müdürü Sevgi Kansoy, “Ayrıca organik üretim yapan tekstil firmalarına organik ve geri dönüşümlü tekstil sertifikasyonu yapıyoruz. Firmamız 1998 yılında kuruldu. Tarım ve gıdanın başka alanlarında çalışıyorduk. Organik tarım ve organik tekstilde son 5 yıldır çalışıyoruz. Sertifika alan firmaların sayısı müşteri talebine bağlı olarak artıyor. Pandemiyle birlikte gıda güvenliğine verilen önem ve insanların farkındalığı arttı. Sertifikalı üretim yapan ve tüketici bilinciyle hareket eden büyük firmalarda olduğu için sertifikasyonda normal üretimdeki kadar bir aksama görmedik.  Üretim azaldığı için önümüzdeki yıl sertifikasyona talep azalabilir” ifadelerinde bulundu.
     Kansoy, “Ayrıca yüzde 65 kadın çalışan hedefimiz vardı. Tarım bölümü olarak 8 kadın iki erkek çalışanımız var. Şirket genelinde 200 kişilik personelin yüzde 65’i kadın” dedi.


“SATIŞLARIMIZIN YÜZDE 80’İ YURT İÇİ”

     İzmir-Urla’da imalat gerçekleştiren Tam Tartı Sistemleri San. ve Tic. LTD. ŞTİ- Tamçeki Firması 1969 yılında kuruldu. Endüstriyel, tartım, dolum ve kurutma sistemleri yapan firma aynı zamanda tır kantarları baskülleri üretimi de yapıyor. Ürün portföylerinin oldukça geniş olduğunu söyleyen Tamçeki Şirket Yöneticisi Murat Özkan, “Tüm sıvılar için Zeytinyağı, ayçiçek yağı ve şarap gibi sıvılar için tarım, dolum sistemleri üretiyoruz. Önce tır kantarlarıyla başladık. 20-25 senendir dolum makineleri üretiyoruz. 3-4 senedir de kurutma makineleri tasarlıyoruz. Onun hakkında bir Ar-Ge çalışmamız var. Elimizdeki ürünleri geliştiriyoruz. Sudan ve Azerbaycan’a satışlarımız var. Satışlarımızın yüzde 80’i yurt içi yüzde 20’si ise yurt dışına gerçekleşiyor” diye konuştu.


“HİJYEN TAVİZİMİZ ASLA YOK”

     Ege Barış Zeytincilik San. Tic. Ltd. Şti. Kurucu Üyesi ve Ortağı Hüseyin Biçici, “Ege Barış Zeytincilik San. Tic. Ltd. Şti.’yi büyük oranda yabancı ortağımla beraber kurduk. 4 yıldır faaliyetine devam ediyor. İzmir Torbalı Organize Sanayi Bölgesi’nde kuruldu. Bölgenin zeytinlerinden yüzde 8 oranında pay alarak sıkımını yapıyoruz. Hijyen olarak tavizimiz asla yok. Kalitemizden ödün vermeden faaliyetlerimize devam etmeye çalışıyoruz. Sergio Endüstriyel San. Tic. Ltd. firmasında ise ihracat yapılıyor. Satışımızın yüzde 90’ı yurt dışına gidiyor. Sergio Endüstriyel San. Tic. Ltd.  Ege Barış Zeytincilik San. Tic. Ltd. Şti.’nin pazarlama grubu. 2021-2022 yılında bölgemizde genel olarak zeytin az olsa da bizim sıkım rekoltemiz oldukça iyiydi. Bölgemizdeki zeytin sıcaktan daha az etkilenmiş olduğu için sezondan memnunduk. Dördüncü yılımızın kademe kademe zirvesindeyiz” ifadelerini kullandı.

 


+ Benzer Haberler
» Kurbanlık hayvan fiyatında %100 artış
» “İhracat finansmanında alternatif sistemler sunuyoruz”
» 400 milyon TL’lik ‘GAMA’ için geri sayım
» Şehirler arası otobüs seferlerinin sayısı azaldı
» Tasarruflu ısınma için alternatif ısı pompası mı?
» Bugünün ‘Küçük Elleri’ geleceğin müzisyenleri
» Yeni yatırım aracı ‘otomobil’ oldu
» Kanunla tapulu arazi kamulaştırılabilecek
» Yabancıların konuta talebi artıyor
» “Zamanın ruhunu makineler değil, sanatçı anlatır”


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 04.07.2022
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni