• Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv      • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Fullcharger’ın hedefi, 10 yılda 72 bin elektrikli şarj istasyonu kurmak

04 Ağustos 2022 Perşembe 13:00
12
14
16
18

Fullcharger’ın hedefi, 10 yılda
72 bin elektrikli şarj istasyonu kurmak


           YAĞMUR ÖNGÜN      
     Elektrikli araç şarj istasyonu alanında sektörün kurucusu ve ilk şirketi olan FullCharger’ın, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK)’ye yaptığı başvuru ile şarj ağı işletmeci lisansı onaylandı. Enerji Bakanlığının yayınladığı Şarj Hizmeti Yönetmeliği kapsamında, dünyada ve Türkiye’de ilk şarj ağı işletmecisi lisansını alan FullCharger, elektrikli şarj istasyonu kurma ve alt yapı sağlamanın yanı sıra 49 yıl süreyle Türkiye genelinde şarj ağı işletmeciliğinde faaliyet gösterecek. FullCharger şirketi tarafından düzenlenen toplantıda Türkiye’de elektrikli araç kullanımı ve şarj istasyonları hakkında bilgi veren FullCharger CEO’su Osman Ataman, Türkiye’de 10 yılda yaklaşık 72 bin elektrikli şarj istasyonu kurma hedefinin olduğunu ve bu sayının yüzde 8’i yani 6 bin kadarı İzmir’de bulunacağını dile getirdi.

“TÜRKİYE’DE 2030’DA YAKLAŞIK 69 BİN ŞARJ EDİLEBİLİR ARAÇ OLACAK”
     Elektrikli araç ve şarj istasyonlarının ötesinde bir enerji dönüşümün olduğunu söyleyen Ataman, “İnsanların zihnine bunu yerleştirmek ve bu işin parçası olabilecek tüm yapıların karar vericilerine anlatmak gibi bir misyonumuz var. Bu değişime, sadece ticari bir iş olarak değil insanlığa, kullanana ve hatta rakiplerimize faydası olan istisna bir alan olarak bakıyoruz. Türkiye’deki araçların binde 8’i şarj edilebilir. 2030’da bu payın yüzde 8 olması bekleniyor. Şu andan itibaren TOGG ve 40’a yakın otomobil markası elektrikli araç sektöründe devreye giriyor. 2023 yılı sonunda Türkiye’de yaklaşık 69 bin şarj edilebilir araç olacak. 2030 yılında bu sayı 2,5 milyonu bulacak.

     Veriler, 2040 yılında da 18 milyon civarında elektrikli araç olacağını gösteriyor. Buna paralel olarak yapıların enerji altyapıları hızla dönüşecek. Bu Türkiye’de yepyeni bir dönemi başlatmış olacak. 2030’da kurulu istasyonlar kendi enerjisini üreten istasyonlar olacak. Ekimden itibaren çok hızlı bir büyümeyle Türkiye’nin her noktasında istasyonları kurmaya başlayacağız. TOGG’un elektrikli araçları trafiğe çıkmadan önce Türkiye’de 3 bine yakın şarj istasyonu kurulacak. TOGG psikolojik ve öncü bir faktör. Elektrikli araç deyince TOGG sayı olarak içinde denizdeki dalga veya damladır. Ama öncü olması açısından da önemi ve anlamı var. Şu an yolu açan işi hızlandıran ve bir takvime bağlanmasını sağlayan TOGG’un varlığı ve o açıdan da çok büyük bir fonksiyonu var” dedi.

“TÜM ENERJİ AÇIĞIMIZI SIFIRLAYACAK BİR BAŞLANGIÇTAYIZ”
     İzmir’in yeniliklere açık yapısından dolayı başlangıç olarak İzmir’i seçtiklerini aktaran Ataman, “Artık elektrikli araç olup olmayacağı tartışma konusu değil. Türkiye’de 2023’ün yılından itibaren devlet girişimiyle başlayan TOGG arabaları sokaklarda gezmeye başlayacak. 2023 yılında 18 bin 700 adet TOGG’un elektrikli araçları trafikte olacak. Türkiye böylece kendi markasıyla elektrikli otomobil sektöründe bir pozisyon sahibi olacak. Elektrikli araç dediğimizde otomobil anlasak da gelişmeler sadece bununla sınırlı değil. Önümüzdeki dönemde, binalar şarj altyapısına da sahip olacağı için yüksek enerji tüketecekler.

     Bu enerjiyi nereden sağlayacağımıza dair endişelenmememiz gerekiyor, çünkü önümüzdeki dönemlerde her türlü yapı enerji üretmeye başlayacak. Enerji üretme verimliliği giderek artıyor. Hangi yapı olursa olsun, kendi enerjisini üretir ve bunu en uygun fiyatla yapabilir hale gelecek. Bunun Türkiye açısından büyük önemi var. Refah seviyemizi etkileyen en önemli etkenlerden biri cari açık ve cari açığın en önemli faktörü enerjidir. Tüm enerji açığımızı sıfırlayacak bir başlangıçtayız. Konu, enerji ve dönüşüm. Şarj da bunun başlangıç kilidi. FullCharge olarak, ülkede şarj ağını geliştirirken, diğer yandan yerel iş ortaklarını da konunun parçası haline getirmek istiyoruz. Şu ana kadar 300 iş ortağımız oluştu. Bu sayı artarak devam edecek. Türkiye’nin her yerinde işleyen kesintisiz şarj ağına ulaşma hedefimiz var” diye konuştu.


+ Benzer Haberler
» Bornova’da 250 çocuğa toplu sünnet
» Efes Selçuklu yeni üniversitelilerin ilk harçlıkları belediyeden
» Dünya Ege’nin balığını sevdi
» 10 yıl vadeli tahvil ihracında faiz düştü
» KKM’nin maliyeti 60,6 milyar TL
» Tasarruf sahiplerinin üçte biri KKM’yi tercih ediyor
» Tarım-ÜFE yıllık %157,89 arttı
» İzmir’in UNESCO’ya adaylık dosyası teslim edildi
» “Kemeraltı’nda otel sayısını artırmalıyız”
» SGK İzmir, günde 570 talebe cevap veriyor


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 16.08.2022
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni