• Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv      • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“Gazetecileri dinlemeden yasa yapılamaz”

21 Haziran 2022 Salı 17:00
12
14
16
18

“Gazetecileri dinlemeden yasa yapılamaz”


   ► İzmir Basını, İzmir Gazeteciler Cemiyeti (İGC) öncülüğünde “Dezenformasyon Yasası” olarak bilinen yasa teklifinin Meclis’te kabul edilmemesi için sokağa indi

           HABER MERKEZİ      
     Meclis Genel Kurulu’nda görüşülmeye başlanması beklenen yasa teklifi için ortak hareket etme kararı alan İzmir Gazeteciler Cemiyeti (İGC),  Basın Konseyi, Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD), DİSK Basın-İş, Ekonomi Muhabirleri Derneği, Gazeteciler Cemiyeti (Ankara), KESK Haber-Sen, Parlamento Muhabirleri Derneği, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu, Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) ve Türkiye Haber Kameramanları Derneği İzmir, İstanbul ve Ankara’da eşzamanlı eylem kararı aldı. Bugün Ankara’da da TBMM önünde bir araya gelinerek yasanın geri çekilmesi çağrısında bulunulacak.

“YASA TEKLİFİ KAPALI KAPILAR ARDINDA HAZIRLANDI”
     İGC, DİSK Emekli-SEN, DİSK Basın-İş ve basın meslek örgütleri bir araya gelerek basın açıklamasında bulundu. Açıklamayı gerçekleştiren İGC Başkanı Dilek Gappi, “Sansür Yasası” olarak adlandırdıkları yasa teklifinin hazırlanmasında gazetecilere söz hakkın tanınmadığını belirtti. Gappi, “Yasa teklifi bir grup siyasetçi ve bürokrat tarafından kapalı kapılar ardında hazırlanmıştır” dedi.

“SEÇİMLERİN BASKI ALTINDA YAPILACAĞININ İŞARETİ”
     Yasayla birlikte, haber paylaşımları nedeniyle para cezaları, hapis cezası, kapatma, internet basınına ağır denetim ve basın kartı iptalleri ile Dezenformasyon adı altında bağımsız haberciliğe sansür uygulanacağına değinen Gappi, “Özellikle Seçim dönemi yaklaşırken; bu türden bir teklifin yasalaşacak olması, yaklaşan seçimlerin baskı altında yapılacağının işareti olur” diye konuştu.

“ANADOLU BASINI GÖZDEN ÇIKARILDI”
     Gappi, yasa teklifinde keyfiyete dayalı yazılı basının kapısına kilit vuracak maddeler olduğunu söyleyerek, “Öyle ki Anadolu basını hiçe sayılmış, gözden çıkarılmıştır. Yaklaşık 1000 gazete, yaşam kaynağı olan resmi ilanları alamamakla ve kapanmakla karşı karşıya kalacaktır. Bu yasa teklifi yasallaşırsa sadece gazeteci için değil vatandaş için de yanlış bilgiyi alenen yayma suçu nedeniyle 3 yıl hapis cezası riski vardır. Tüm toplumun yazmaktan, eleştirmekten, sosyal medyada mesaj paylaşmaktan alıkoyulması hedeflenmektedir.  Bu yasa toplumsal bir otosansür dalgası yaratacaktır. Bu nedenle sadece gazetecilerin sorunu değil tüm toplumun sorunudur” açıklamasında bulundu.

“YASA TEKLİFİ ACİLEN GERİ ÇEKİLMELİ”
     Basın örgütleri olarak yasa tasarısının geri çekilmesi çağrısında bulunmak üzere Ankara’da bir araya gelme çağrısında bulunan Gappi, “Haftalarca Meclis’te iktidar ortaklarına ‘Bunu yapmayın’, “bu anti demokratik, Orta Çağ zihniyetli yasakçı yasa teklifinden vazgeçin, gelin birlikte basın kanunu hazırlayalım” dedik, ‘Gazetecileri dinlemeden basın yasası yapılmaz’ dedik, öneriler verdik, itirazlar ettik ama dinlemediler, dinlemiyorlar. Ülkemizin en büyük basın meslek örgütleri olarak Türkiye’nin dört bir yanından yarın milletin meclisine gideceğiz ve bu yasa teklifinin Anayasal güvence altına alınmış haber alma ve paylaşma hakkımızı ortadan kaldıracak yasa tasarısının acilen geri çekilmesi çağrısında bulunacağız” dedi.

 


+ Benzer Haberler
» Sürüler büyüyor umutlar artıyor
» Hedef; 18 uzak ülkeye 80 milyar $ ihracat
» Yatırım ve istihdam arttırıcı teşvikler açıklandı
» İstihdamı koru, 100 TL desteği al
» Otobüs firmalarına ’fahiş fiyatlı bilet’ denetimi
» Basın Ahlak Esasları yeniden düzenlendi
» Resmî ilânlar internet haber sitelerinde yayımlanacak
» Çin: ABD’nin ek gümrük vergilerini kaldırması tüm dünyaya yarar getirir
» TMO, 18 bin ton yağ ihalesi yaptı
» İhracatla üretim artmaya devam edecek


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 07.07.2022
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni