• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Gediz Havzası için FAO’dan yeni proje

04 Aralık 2021 Cumartesi 10:00
12
14
16
18

Gediz Havzası için FAO’dan yeni proje


   ► Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) ile Tarım ve Orman Bakanlığı Gediz Havzası’nda sürdürülebilir ve entegre su kaynakları yönetimi için yeni bir proje için çalışmalara başladı

           HABER MERKEZİ      
     Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), Tarım ve Orman Bakanlığı iş birliğinde yürütülecek olan “Gediz Havzasında Sürdürülebilir ve Entegre Su Kaynakları Yönetimi” projesi için FAO ulusal ve uluslararası uzmanların ve bakanlık teknik uzmanlarının katılımı ile saha gezisi ve başlangıç çalıştayı gerçekleştirdi. Proje Küresel Çevre Fonu (GEF) tarafından finanse edilecek.
 
     İki gün süren saha gezisinde uzmanlar proje sahalarını belirlenmesi için çalışmalar yaptı ve yerel halk ile görüşmeler gerçekleştirdi. Saha gezisi sonrasında gerçekleştirilen başlangıç çalıştayı’da ise proje hakkında detaylı sunumlar yapıldı ve sahada yapılan gözlemler ve fikirler paylaşıldı.
     Açılış çalıştayı FAO Türkiye Temsilci Yardımcısı Sayın Ayşegül Selışık’ın konuşması ile başladı. Bu projenin hayata geçeceği için ve FAO’nun öncelikleri arasında yer alan su yönetimi konusunda çalışmaktan mutluluğunu dile getiren Sayın Selışık, proje dokümanın hazırlanması için GEF sekretaryasından onay alındığını söyledi. Konuşmasına şöyle devam etti.
 
     “Biyoçeşitliliğin korunmasını, toprak ve su kaynaklarının sürdürülebilir yönetimine odaklı entegre doğal kaynak yönetimine odaklanan projemizi Gediz Nehri Havzası’nın İzmir ve Manisa İlleri içerisinde kalan yaklaşık 14.900 hektarlık bölümünde uygulamayı planlıyoruz. Temiz ve yeterli miktarda suya, ihtiyaç duyulduğu yerde ve ihtiyaç duyulduğu anda erişmek herkesin hakkıdır. Temiz su, insanların ve ekosistem içerindeki tüm canlıların hayatı ve sağlığı için yaşamsal bir öneme sahip olmasının yanında, sürdürülebilir kalkınma için de temel bir ihtiyaçtır. Hava’dan sonra sırasıyla en büyük yaşam kaynağımız olan su ve toprak kaynaklarının korunması, iyileştirilmesi ve geliştirilmesi, şüphesiz ki diğer tüm konulardan önce gelmektedir. Biz de FAO olarak, Bakanlıklarımızın farklı birimleri ile, bu kaynaklarımızın en iyi şekilde kullanılması ve geliştirilmesi yönünde bugüne kadar sayısız proje uyguladık ve halen uygulamaya devam ediyoruz.”
 
     Açılış konuşmaları Tarım ve Orman Bakanlığı, Su Yönetimi Genel Müdürü Sayın Bilal Dikmen ile devam etti. Suyun sınırsız bir kaynak olmadığını ve hızlı nüfus artışı, insanların ihtiyaçlarındaki artış, sanayileşme ve iklim değişikliğinin etkileriyle hızla azalan temiz su kaynaklarına vurgu yapan Sayın Dikmen ülkelinizin de yakın gelecekte su kaynakları konusunda kıtlık yaşayabileceğini vurguladı. Sözlerine şöyle devam etti. “Sürdürülebilir temiz su kaynakları için Su yönetimi genel müdürlüğü olarak Gediz Havzası Yönetim Planını hazırladık. Bu yönetim planına ek olarak tamamlayıcı faaliyetlerinde uygulanması gerekiyor.

Bu çerçevede, bu proje ile
     - Kapasite geliştirme çalışmalarının yürütülmesi,
     - Orman ve Mera alanlarında rehabilitasyon ve yeşil kuşak, kıyı ormanlarının iyileştirilmesi ve ağaçlandırma çalışmalarının yapılması
     - Tarım alanlarında toprak iyileştirme çalışması ve erozyon kontrolü çalışmalarının yapılması planlanıyor.”

 
     Çalıştay sonrasında FAO yetkilileri proje ile ilgili olarak paydaşların katkıları için İzmir’de yerel yönetimler ile görüşmeler yaptı.


+ Benzer Haberler
» Yeni vak’a sayısı inmiyor ama iyileşen ssyısı artıyor
» Kurulan şirket sayısı 2021’de yüzde 8,3 arttı
» Petrol Ofisi’nin tesislerinde depolama tarifesi tadil edildi
» E-arşiv fatura düzenleme matrahı indirildi
» Türkiye’nin en beğenilen 50 CHRO’sundan biri oldu
» Bornova’da yatırım yılı
» Türk yatırımcısının gözü Mısır’da yeni yatırımlarda
» Ölçü aletlerinin muayene ücretlerinde indirim oranları belirlendi
» Başkan Arda’ya ilkokulunda duygulandıran sürpriz
» İAOSB’de 72 saatlik elektrik kesintisi


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 22.01.2022
  Ticaret 21.01.2022
  Ticaret 20.01.2022
  Ticaret 19.01.2022
  Ticaret 18.01.2022
  Ticaret 17.01.2022
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni