• Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv      • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Gıda ve ekolojiden fuar ortaklığı

26 Mayıs 2022 Perşembe 18:00
12
14
16
18

Gıda ve ekolojiden fuar ortaklığı


   ► 10’uncu Olivtech Zeytin, Zeytinyağı, Süt Ürünleri Şarap ve Teknolojileri Fuarı ve 11’inci Ekoloji İzmir Fuarı gerçekleştirildi

           GÜLCİHAN ALTINKAYA      
     İzmir Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde, İZFAŞ tarafından düzenlenen 10’uncu Olivtech Zeytin, Zeytinyağı, Süt Ürünleri Şarap ve Teknolojileri Fuarı ve 11’inci Ekoloji İzmir Fuarı Fuarizmir’de gerçekleştirildi. Fuarda çok sayıda üretici, ithalatçı, şef ve sektör temsilcileri bir araya geldi. Bu yıl Olivtech Fuarı, Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi’nin (UZZK) desteğiyle; Ekoloji İzmir Fuarı ise Ekolojik Tarım Organizasyonu Derneği (ETO) desteğiyle eş zamanlı olarak gerçekleşiyor. Fuarlar kapsamında birçok ünlü ismin katılacağı söyleşiler, tadım ve yemek şovları gerçekleşecek. Dört gün sürecek fuarların son iki günü halka açık olurken, girişler ücretsiz olacak.

“GIDA GÜVENLIĞI, SAĞLIK VE TARIM IÇ IÇE GEÇIYOR”
     Yaptığı açılış konuşmasında ekolojinin tarımla olan bağlantısını özellikle ortaya çıkarmak istediklerine değinen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, öncelikle tarım politikalarını hayata geçirmek istediklerini söyledi. Soyer, “Daha önce sanal ortamda gerçekleştirdiğimiz fuarı, bu sene yüz yüze yapmanın heyecanı içerisindeyiz. İki fuarı bir arada yapmamızın temel sebeplerden fuarların birbirine bağlı olduğunu anlamamız oldu.

     Gıda güvenliği, sağlık ve tarım iç içe geçiyor. Her birinin birbiriyle iç içe olduğunu görüyoruz. Ekolojinin tarımla olan bağlantısını da ortaya çıkartmak istiyoruz. ‘Başka bir tarım mümkün’ altında yatan gerçek ise tarım politikalarını hayata geçirmek. Küçük üretici üretimden vazgeçtiğinde ülke yoksullaşıyor ve kendi kendine yeten bir ülke olmaktan uzaklaşıyor. Yaptığımız bu uluslararası çalışmaların en temel gerekçesi küçük üreticinin ihracatçı hale gelmesi. İhracatçı birliğimizin desteğine ihtiyacımız var. Terra Madra’yı da aynı amaçla yapıyoruz. Yapmamızın nedeni küçük üreticiyi uluslarası pazarla buluşturmak” ifadelerini kullandı.

TARIMDA BEŞ BAŞLIK
     Tarımda beş başlık sıralayan ve bu başlıkların üzerinde durmaya çalıştıklarını ifade eden Soyer,” Bu başlıklar zeytin, meyve ağaçları, tahıl, mera hayvancılığı ve balıkçılık. Bu beş başlık bize su kaynaklarının daha tasarruflu kullanılmasını hem de dünyada daha lezzetli ürünler üretilmesi gerektiğini söylüyor. Özetle böyle düşüncelerle bu fuarları yapıyoruz. Topraklarımızın dünyada eşi benzeri yok. Ama hak ettiği değeri şuan itibariyle karşılayamıyoruz. Daha fazla çalışmaya kararlıyız. Almanya, Cezayir, Fas, Hollanda, İspanya, Fas ve Tunus’tan katılımcılar var. Ticari hacmin çok daha fazla büyüdüğü ve küçük üreticilerin uluslarası pazarlarla çalıştığı bir fuar olmasını umuyoruz” diye konuştu.


+ Benzer Haberler
» Uluslararası Bilim Projesi 20 yılda 5 bin öğrenciye ulaştı
» İnci Akü, Brandverse Awards’ta bu yıl da Altın Ödül’ün sahibi
» Koçtaş’tan temmuz ayı boyunca bayram indirimleri
» Migros’un mobil alışveriş deneyimi MKolay Kantin’e En Yenilikçi Gıda Satış Yeri ödülü
» Ege İhracatçı Birlikleri Çin ile adımlarını sıklaştırıyor
» E-ticaret 2026’da 450 milyar TL’ye ulaşacak
» E-ticaretin temmuz ayı beklentisi 70 milyar TL
» Dokuz Eylül’ün kalitesi tescillendi
» Büyükşehir Belediyesi’nden İzmir’e yeni fabrika
» Doğalgaza ucuz alternatif; biyogaz


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 02.07.2022
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni