• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Güler: 2023 hedefi için model ‘ESBAŞ’dır

21 Ocak 2015 Çarşamba 20:00
12
14
16
18

     HABER MERKEZİ    
Serbest bölgelerin son 1 yıldır Türkiye ve özellikle İzmir’de çok konuşulmaya başlandığını söyleyen Ege Serbest Bölge Kurucu ve İşleticisi A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Faruk Güler, “Hükümet serbest bölgelere bakış açısını değiştirerek, İzmir serbest bölgeler şehri olması gerektiği görüşünü üretti. Hükümet 2023 hedeflerini ulaşmakta iddialı ve serbest bölgeler bu hedefi destekliyor. ESBAŞ modeli çok önem taşıyor” dedi.

“ESBAŞ’TA İHRACATIN İTHALATI KARŞILAMA ORANI YÜZDE 154”
2023 hedeflerine ulaşmak ve500 milyar dolar ihracata varabilmek için bugünkü ortalama yapının yeterli olmadığını vurgulayan Güler “Bu hızla gidildiği takdirde bu rakama ulaşmak mümkün değil. İhracatın ithalatı karşılama oranını yüzde 60’lara getirmek gerekli. Bugün yüzde 70’ler düzeyinde ithalat varken. ESBAŞ’ta üç yıldır ihracatın ithalatı karşılama oranı yüzde 154. İhraç edilen değer ithal edilen değeri yakalandığında süper devletler ligine girer. Yapısal farklılık istiyorsunuz. Bundan güzel yapısal farklılık mı olur. Bu dış faktörler bir gün değişebilir örneğin petrol fiyatı yükselir. İhracatı arttırıcı yönlerden birisi ESBAŞ gibi sistemleri kurmak lazım” diye konuştu.

Türkiye’nin 2023’te kilogram başına ortama ihracat fiyatı olan 4.2 dolar olan Almanya ortalamasına yükseltmeyi hedeflediklerini hatırlatan Güler, şunları kaydetti: “Türkiye’de bugün kilogram bazına ihracat değeri 1.54 dolar. Hükümetin hedefi 4.2 dolar. Bu değer Almanya’nın değeri ve çok iddialı, ESBAŞ’ta 2013 yılı ortalaması  8.5 dolar, 2014 yılı 9.06 dolar. Bu rakamlar Almanya’nın 2 katından, Türkiye ortalamasının 5.7 katından fazla”  diye konuştu.

“SAĞLIK İÇİN MEVZUAT YOK”
İnciraltı’nın Sağlık Serbest Bölgesi olarak düşünülmesini de değerlendiren Güler, “Serbest Bölgeler Mevzuatı’na baktığımızda Sağlık Serbest Bölgesi için bir mevzuatımız yok. Mevzuatın çıkması ve yerin kesin olarak sorunsuz şekilde tespit edilmesi gerekir. Şu an bunların ikisi de yok” diye konuştu.
ESBAŞ’ın ihracatını 81 ilin ihracat rakamları ile karşılaştırdıklarını ve ESBAŞ’ın 11. Sırada olduğunu söyleyen Güler, “81 ilin ihracat rakamları ile kıyaslandığında, yıllık 2 Milyar dolarlık yurtdışı satışı ile İstanbul, Bursa, Kocaeli, İzmir, Ankara, Gaziantep, Manisa, Denizli, Sakarya ve Hatay’dan sonra 11. sırada yer almaktadır.Aynı veriden kıyasla yine Ege Serbest Bölgesi 37 ilin ihracat değeri toplamından fazla ihracat yaparak tek başına bir ihracat üssü olma özelliğini taşımaktadır.

İhracatı arttırmanın en mükemmel örneklerinden birisi Ege Serbest Bölgesi, ESBAŞ’tır. Ege Serbest Bölgesi ihracata yönelik şirketleri bünyesine alarak gelişmiştir. Bunu güzel bir verisi de 2014 yılı itibarı ile Ege Serbest Bölgesi’nden Türkiye’ye yapılan satışlar, 4,3 milyar USD lik toplam ticaret hacmi içinde sadece % 13 ile 561 milyon USD’lık kısmını oluşturmaktadır” diye konuştu. Türkiye’nin serbest bölgeler vizyonunu değiştirmesinin doğru bir karar olduğunu ve doğru modelle kurulmuş 5 serbest bölgeyi Türkiye’nin kaldırabileceğini vurgulayan Güler, “İzmir’de de serbest bölgeler çoğaltılmalı. Çandarlı limanını kullanacak bir serbest bölge mutlaka çalışılmalı. Çok önemli bir olay o Çünkü Türkiye ciddi parala yatırıyor bu limana. Liman var Otoyol var. Bu limanla otoyol birleştiğinde ciddi yatırım. Boş olan OSB’lerin serbest bölgeye dönüştürülmesi modeli gerçekleştirildi ancak bu kulağı ters göstermekle aynı şey.

Başından organize bir şekilde yapılması hedefe ulaşmayı sağlar. Vizyon olmadan toprağı değerlendireceğim diye iş modelinden vazgeçerseniz o iş yürümüyor. 25 yıldır eve gelin alır gibi yatırımcı seçiyoruz. Plan program ve tecrübe ile oluyor. Bugün 19 serbest bölgenin 4 tanesi boş. Ben bügün o yüzden planlı programlı serbest bölgeleri 5 yılda doldururum diyorum. Öbür türlü olursa Allah bilir ne zaman dolar derdim” diye konuştu.
ESBAŞ’ın büyüme planlarından da bahseden Güler, “Büyüme ile ilgili bir planımız var. Şubat ayının sonuna kadar bakanlar kurulundan çıkacak şekilde çalışılıyor. Buranın büyümesi olacak. Bunu yapmak için irade var. Bu büyüme sağlanacak. Ama İzmir’de başka serbest bölgeler de yapılmalı.”

2014 yılında yatırımlara devam edildiğini söyleyen Güler, bölge yatırımları hakkında şunları kaydetti: “Geçtiğimiz yıl yatırıma başlayan Eneko firmasının inşaatını devam etmekte. Fokker Elmo firması yeni fabrika inşaatını tamamlayarak faaliyet başladı. Kale Pratt & Whitney ve SRAC firmaları yatırımlarına ait ilk safha inşaatlarını tamamlayarak üretim faaliyetlerine başladı. Ayrıca ilave inşaat yaparak büyüyen Korsini ve Anele firmaları da 2014 yılında yatırımlarını tamamladr. HSN Tekstil, Ege Atık, Eskinler, Ames Tekstil ve KNK Makina firmaları ise bina devralarak faaliyetlerini sürdürdü. Bölgemizde halihazırda faaliyet gösteren ve yatırımlarını büyüten CMS ve Cevher firmalarının ilave inşaatları ise devam etmekte.”

 


+ Benzer Haberler
» Yeni vak’a sayısı inmiyor ama iyileşen ssyısı artıyor
» Kurulan şirket sayısı 2021’de yüzde 8,3 arttı
» Petrol Ofisi’nin tesislerinde depolama tarifesi tadil edildi
» E-arşiv fatura düzenleme matrahı indirildi
» Türkiye’nin en beğenilen 50 CHRO’sundan biri oldu
» Bornova’da yatırım yılı
» Türk yatırımcısının gözü Mısır’da yeni yatırımlarda
» Ölçü aletlerinin muayene ücretlerinde indirim oranları belirlendi
» Başkan Arda’ya ilkokulunda duygulandıran sürpriz
» İAOSB’de 72 saatlik elektrik kesintisi


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 22.01.2022
  Ticaret 21.01.2022
  Ticaret 20.01.2022
  Ticaret 19.01.2022
  Ticaret 18.01.2022
  Ticaret 17.01.2022
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni