• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Güler: Tek tarafı koruyan sözleşme olmaz

02 Aralık 2021 Perşembe 00:00
12
14
16
18

Güler: Tek tarafı koruyan sözleşme olmaz


           HABER MERKEZİ      
     Tohum Yetiştiricileri Alt Birliği (TYAB) Yönetim Kurulu Başkanı ve Türkiye Tohumcular Birliği (TÜRKTOB) Yönetim Kurulu Üyesi Hacı Ömer Güler, artan maliyetler ve kuraklık ile ilgili açıklamalarda bulundu. Güler, Türk çiftçisinin artan maliyetler ve kuraklık kıskacında ezilirken buna bir de yerel ve uluslararası tekel firmaların tek taraflı sözleşmelerinin yarattığı mağduriyetlerin eklendiğini ifade etti. Son zamanlarda bazı yerel firmalar ile küresel ölçekte üretim yapan büyük şirketlerin, çiftçilerle daha önce yaptıkları sözleşmeleri adeta bir sömürü aracı olarak kullandığını kaydeden Güler, firmaların çiftçinin mecburiyetinden faydalanarak attırdıkları imzalara güvenerek yeni piyasa şartlarını hiçe saydığını ve bu sözleşmelerin çiftçinin ölüm fermanına dönüşmeye başladığını vurguladı.

“ÇİFTÇİLER DERDİNİ ANLATACAK RESMİ MUHATAP BULAMIYOR”
     Firmaların TÜRKTOB ve Tarım ve Orman Bakanlığı nezdinde hazırlanan örnek tip sözleşmelere uymadıklarını da söyleyen Güler, “Tüm ürünlerde olduğu gibi mısır tohumunda da maliyetlerle birlikte, satış fiyatları da artıyor. Mısır gibi piyasada 2 bin 800 TL/ton ile 3 bin 600 TL/ ton arasında değişen baz alım fiyatlarına karşılık, çiftçimiz bu firmalar tarafından maliyetinin altında ürün tonunu bin 700 TL/ton tavan fiyat baz alınarak satmak zorunda kalıyor. Tek taraflı olan, sadece firmaların çıkarlarını önceleyen sözleşmeleri girdi maliyetlerini öngöremedikleri için imzalayan çiftçimiz ne yazık ki derdini anlatacak resmi muhatap bulamıyor” diye konuştu.

     Güler, öte yandan tohumluk yetiştiricileri ile firmalar arasında düzenlenen üretim sözleşmelerinde Trakya Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifleri Birliği’nin (TRAKYABİRLİK) açıklayacağı fiyatın baz alındığını, piyasa fiyatlarının altında bir fiyat açıklanmasının tohumluk yetiştiricilerimizi oldukça zor duruma düşürdüğünü hatırlattı. Güler, “Ülkemizdeki mevcut gümrük rejimi uygulamaları, dünya rekoltesi ve beklenen fiyat seviyeleri, döviz kurlarının olası seyri gibi fiyatlamaya tesir eden tüm parametreler TRAKYABİRLİK tarafından değerlendirilerek oluşan piyasa koşulları çerçevesinde, olası gelişmeler ışığında ‘Ön Alım Fiyatı’ belirlenerek ilan edilmektedir. TRAKYABİRLİK her yıl mart ayı sonuna kadar ara dönemlerde kesin fiyat açıklanmadan önce avans ödemesi yapıyordu. Ancak, 2021 yılında 31 Aralık’tan sonra avans ödemesi yapılamayacağı, mart sonunda ise fiyat kesinleştiğinde ortaklarına kâr payı dağıtılacağı yönünde açıklama yapıldı. Bu durumda 2021 yılı sözleşmelerinde baz alınan fiyatlar güncel piyasa fiyatlarına göre çok düşük kaldı” ifadelerini kullandı.

“EK İYİLEŞTİRME YAPILMALI”
     2021 yılında yaşanan fiyat istikrarsızlığı ve girdi maliyetlerindeki yüksek artışlar nedeniyle “ek iyileştirme” ödemesi yapılmasını söyleyen Güler, gerekirse 2021 yılı sözleşmelerinin ödeme ile ilgili maddesinin iyi niyet göstergesi olarak değiştirilmesini tavsiye etti. Güler, “2022 yılı sözleşmelerinde; ödemelerle ilgili maddesinin TRAKYABİRLİK Ön Alım Fiyatı baz alınması yerine ‘Günün koşulları, borsada oluşan fiyatlar ve fiyatlamaya tesir eden parametreler dikkate alınarak ödeme yapılır’ ifadesinin ve yetiştiricilerimizle yapılan sözleşmelere ihtilafların çözümü maddesine TÜRKTOB Hakem Kurulunun yetkili olduğu ibaresinin eklenmesini talep ediyoruz” dedi.
     Tarım ve Orman Bakanlığı, tüm çiftçi örgütleri ve firmalara seslenen Güler, “Açıkça söylüyorum, bu sokağın sonu çıkmazdır. Tüm maliyetlerine resmi verilerle ortalama yüzde 50, ancak piyasa verileriyle yüzde 150 zam gelen çiftçimizi zararına ürün satmaya mecbur bırakmak, çok uluslu şirketlerin insafına terk etmek, serbest piyasa adı altında, küresel birkaç şirketin hegemonyasına terk etmek zulümdür, açlıktır. Bu gibi sorunlar çiftçimizi üretime küstürmekle beraber, geri kazanmasını da hayli zorlaştırıyor. Üretimin devamlılığı için kimseyi gözden çıkaramayız. Ortak akıl çerçevesinde hareket etmeliyiz” ifadelerini kullandı.


+ Benzer Haberler
» Yeni vak’a sayısı inmiyor ama iyileşen ssyısı artıyor
» Kurulan şirket sayısı 2021’de yüzde 8,3 arttı
» Petrol Ofisi’nin tesislerinde depolama tarifesi tadil edildi
» E-arşiv fatura düzenleme matrahı indirildi
» Türkiye’nin en beğenilen 50 CHRO’sundan biri oldu
» Bornova’da yatırım yılı
» Türk yatırımcısının gözü Mısır’da yeni yatırımlarda
» Ölçü aletlerinin muayene ücretlerinde indirim oranları belirlendi
» Başkan Arda’ya ilkokulunda duygulandıran sürpriz
» İAOSB’de 72 saatlik elektrik kesintisi


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 22.01.2022
  Ticaret 21.01.2022
  Ticaret 20.01.2022
  Ticaret 19.01.2022
  Ticaret 18.01.2022
  Ticaret 17.01.2022
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni