• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Sanayiciye gece yarısı zam şoku

03 Aralık 2021 Cuma 00:00
12
14
16
18

Sanayiciye gece yarısı zam şoku


   ► Gelen son zamla birlikte, sanayi ve santraller tarafından kullanılan doğalgazın fiyatı, üç ayda yüzde 100 aşan bir artış yaşadı

           YAĞMUR ÖNGÜN / KÜBRA TOPAL      
     Boru Hatları ile Petrol Taşıma A.Ş’nin (BOTAŞ), gece yarısı internet sitesinde aralık ayına ilişkin tarife tablosu yayınlandı. Buna göre büyük sanayi ve ticari kuruluş abone grupları ve elektrik üretimi amaçlı kullanılan doğalgaz tarifesine yüzde 20 oranında zam geldi. Geçen ay yüzde 50 bir zam yapılırken, sektörlerde NACE’ye göre yüzde 70 civarında bir zam geldi. Ekim ayında ise zam oranı yüzde 15’ti. Gelen son zamla birlikte, sanayi ve santraller tarafından kullanılan doğalgazın fiyatı, üç ayda yüzde 100’ü aşan bir artış yaşadı. Sanayicileri zor günler beklediğini söyleyen sanayi kesimin temsilcileri, yapabilecek tek şeyin daha verimli bir şekilde doğal gazı kullanmak olduğunu, bunun için ise yatırım, sermaye ve kredinin gerektiğini belirttiler.

“YAPILAN ZAM SANAYİCİYİ TEKRAR ZORA SOKUYOR”
     Sanayiciler için zam durumunun hiç iyi olmadığını söyleyen İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesi (İAOSB) Yönetim Kurulu Başkanı Hilmi Uğurtaş, “Geçen ayda yüzde 50 bir zam yapılırken, bazı sektörlere NACE’ye göre yüzde 70 civarında bir zam geldi. Ekim ayında ise zam oranı yüzde 15’ti bu ayda yüzde 20 oldu. Baktığımızda dünyada ve Avrupa’da da doğal gaz fiyatları çok yükseldi. Yani zammın asıl nedeni Rusya’dan aldığımız doğal gaz fiyatlarının çok artmış olması. Bu anlamda çokta yapacak bir şey yok. Ama bunu fiyatlara nasıl yansıtırız? Sanayici bunun altından nasıl kalkar açıkçası bir şey diyemiyorum. Burada olaya taraflı baktığınız zaman böyle bir zam kaçınılmazdı. Fakat dediğim gibi sanayiciyi tekrar zorlayacak bir zam” ifadelerini kullandı. Kendi kaynaklarımız olmadığından dolayı dünya fiyatlarına tabi olunduğunu belirten Uğurtaş, “Ne yazık ki doğal gaz yataklarımız yok, kömürde inanılmaz pahalandı. Ayrıca karbon ayak izi nedeniyle kömür santrallerinden ve sanayinin kömür kullanımından vazgeçiliyor. Sanayici olarak yapabileceğimiz tek şey daha verimli bir şekilde kullanım yapmak. Ama bunun içinde yatırım, sermaye ve kredi gerekiyor. Sanayide bunlardan fazla bir şey yapılamaz” diye konuştu.

“ZAMLAR YÜZDE 20’NİN OLDUKÇA ÜZERİNDE”
     Aralık ayı için yine doğal gaza yüzde 20 zam yaparak birim fiyatının 4,2 TL’ ye çıkarıldığını söyleyen İzmir Kemalpaşa Organize Sanayi Bölgesi (KOSBİ) Yönetim Kurulu Başkanı Kamil Porsuk, “BOTAŞ tarafından kasım ayında bazı sektörlere yaptığı kademeli fiyat uygulamasını aralık ayında tüm sektörlere uygulayacağını bildiren bir açıklama yayınlandı. Böylelikle, sanayide üretim amaçlı kullanılan doğal gaz fiyatı ortalamanın yüzde 60 tüketimine kadar 4,2 TL’ye, bunun üzerinde kullanım için 6,3 TL’ ye kadar çıktı. Buradan anlaşılan şu ki yapılan zamlar yüzde 20’nin oldukça üzerinde.  Zamların uygulamasından, tahsilatına kadar bir çok hususta zorluklar yaşıyoruz. Bu doğal gaz zamları elektriği, sanayicinin maliyetlerini ve dış girdileri etkiliyor. İhracat yapan sanayiciler bunu sübvanse edebilir. Ancak ihracatı olmayan yerli sanayicileri gerçekten zor günler bekliyor” ifadelerini kullandı.

“ŞEFFAF BİR POLİTİKA İLE KURLAR STABİL HALE GELMELİ”
     Batı Anadolu Sanayici ve İşinsanları Dernekleri Federasyonu (BASİFED) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Kasalı ise “Doğal gaz sadece bizim ülkemizde pahalanmıyor, bütün dünyada pahalı. Özellikle pandemiden sonra Avrupa içi siyaset ve Avrupa’nın Rusya ile olan ilişkileri bazı dış politika sorunları nedeniyle bir artış var. Ancak Türkiye bu durumdan iki çarpanlı etkileniyor. Uluslar arası fiyatların artmasının yanında Türkiye’de bir ayda kurda yüzde 40 gibi dalga boyu çok yüksek gelişmeler yaşanıyor. Bu gelişmelerden bizim sanayicimiz, rakipleri gibi tek yönlü değil, çift yönlü etkileniyor. Burada öyle bir sorun var ki doğal gazı doğrudan kullanan sanayiciler ve doğal gazdan enerji üreten sektör perişan vaziyette” dedi. Kurun tetiklediği birçok olayın olduğunu söyleyen Kasalı, “Bir taraftan ihracat yapalım diyoruz bir taraftan bu kurlar nedeniyle zaten ihracatçının girdileri artıyor. Şimdi sanayi üretimlerinin ihraç edilmesi teşvik edilmek istenirken, sanayinin temel girdilerinden olan enerji fiyatları yükseliyor. Yani böyle bir çelişki var, şeffaf bir politikayla kurların biran önce stabil hale getirilmesi lazım” diye konuştu.


+ Benzer Haberler
» Market, mağaza ve ödeme noktaları ATM’ye dönüşüyor
» İmalathaneler Mimar Kemalettin’den taşınacak
» “Altın yeniden 1000 TL olacak”
» “İlaç yokluğunun sebebi ‘kur’ kaynaklı”
» UPK’dan üretim sorununa çözüm önerisi
» Ülke geneli OSB’lerde 72 saatlik elektrik kesintisi
» Dönüşemeyen gemiler tarih olacak
» Pandemi ‘promosyon’ alışkanlıklarını değiştirdi
» Mermerciler müşteriye fiyat veremiyor
» İnşaat sektöründe bitmiş konut sıkıntısı


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 28.01.2022
  Ticaret 27.01.2022
  Ticaret 26.01.2022
  Ticaret 25.01.2022
  Ticaret 24.01.2022
  Ticaret 22.01.2022
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni