• Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv      • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“Tarımda suyun yaklaşık %60’ı israf ediliyor”

01 Ağustos 2022 Pazartesi 00:00
12
14
16
18

“Tarımda suyun yaklaşık %60’ı israf ediliyor”


   ► Torbalı Ticaret Odası çatısı altında bu yıl 1’incisi düzenlenen ‘Torbalı Bölgesi Sürdürülebilir Su Yönetimi Çalıştayı’ gerçekleştirildi

           HABER MERKEZİ      
     Torbalı Ticaret Odası çatısı altında bu yıl 1’incisi düzenlenen ‘Torbalı Bölgesi Sürdürülebilir Su Yönetimi Çalıştayı’nda, Torbalı Kaymakamlığı, Torbalı Belediyesi, Torbalı Ticaret Odası, üniversiteler, DSİ, Tarım ve Orman İl Müdürlüğü uzmanları, muhtarlar ve sanayi temsilcileri bir araya geldiler.
     Tarım Orman İzmir İl Müdür Yardımcısı Dr. Fatih Kılıç, tarımsal su yönetimi ile ilgili yaptığı konuşmada, Bitkilerin, normal gelişmelerini sürdürebilmeleri için çok su vermenin verimi artırmadığını ve tarımda kullandığımız suyun yaklaşık yüzde 60’ının yanlış kullanım nedeniyle israf edildiğini ifade etti. İsrafın engellenmesi için basınçlı sulama sistemlerinin kullanılmasını öneren Kılıç, böylece sulama veriminin önemli ölçüde artırılabildiğini belirtirken, bakanlığın bu amaçla yüzde 50 hibe ve sıfır faizli destek programları olduğunu hatırlattı.

“DOĞRU KAYNAK YÖNETİMİNE AĞIRLIK VERMELİYİZ”
     Çalıştayın açılış konuşmasını yapan Torbalı Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Abdulvahap Olgun, Torbalı bölgesinde binden fazla sanayi tesisinin bulunduğuna dikkat çekerek “Sanayi tesisleri içinde bulunduğumuz şu dönemde sağlıklı suya erişim, kirlilik, kıtlık, taşkın, kuraklık konuları ile mücadelenin bir parçası olmalı, bu coğrafyanın sorumlu birer üyesi olarak su kayıplarının engellenmesi, suyun verimli kullanımı, geri kazanımı ve doğru kaynak yönetimine ağırlık vermeliyiz” dedi.

“AKILLI TARIM UYGULAMALARINI KULLANDIK”
     Torbalı halkının önümüzdeki 5 yıllık beklentisinin bölgede tarımın önceliklendirilmesi olduğunu ve Torbalı Ovası’ndan tüm Türkiye’ye tarımsal ürün verildiğinin altını çizen Torbalı Belediye Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Özkan Yıldız, “Su; hayvancılığın, tarımın, tarımsal sanayinin, hijyenik ve sağlıklı yaşamın, biyolojik çeşitliliğin en önemli parçası. Biz de belediye olarak bu dönemde belediye yönetimindeki arazilerde buğday üretimi yaparken, akıllı tarım uygulamalarını kullandık ve ürünlerimizi dezavantajlı gruplarla paylaştık. Akıllı tarım uygulamaları sayesinde su tasarrufu, gübre kullanımı azaltılması gibi çevre ve su kirliliğinin engellenmesine katkı sağlayan inisiyatiflere yer verdik” değerlendirmelerinde bulundu.
     Telekonferans ile çalıştaya katılan Torbalı Kaymakamı Ercan Öter, tarımın ülkemiz ve geleceğimizin çok önemli bir parçası olduğunu ifade ederek “Gelecek nesillerimize yaşanabilir bir dünya bırakmak istiyorsak, iklim krizi eşiğinde aynı amaç için, aynı hedefe yönelmeliyiz. Canlıların ve toplumun bütün kesimlerinin ihtiyaçlarını dikkate alarak gıda, tarım ve su kaynaklarının etkin kullanımını sağlamak, korumak ve olumsuz etkilerini kontrol altına almak amacı ile hareket etmeliyiz” dedi.

“YER ALTI SU TÜKETİMİ DOĞAL KAYNAKLARIMIZIN ÇOK ÜZERİNDE”
     DSİ 2. Bölge Jeoteknik Hizmetler ve YAS Şube Müdürü Adem Sömer, Torbalı ve civarında yaz aylarında yer altı su seviyesinin hızla düştüğünü ve bu durumun bölgenin yer altı akiferlerinin yeterli olmamasından kaynaklandığını belirtti. Çok sayıdaki belgesiz sondaj kuyuları nedeni ile yer altı suyu tüketiminin çok arttığını ifade eden Sömer, alüvyon sahalar üzerinde kurulan sanayi yapılarının, yer altı suyunun daha hızlı kirlenmesine neden olduğuna dikkat çekti. DSİ 2. Bölge Havza Yönetimi Şube Müdürlüğünden Baş Mühendis Ahmet Avni Atayol ise yaptığı sunumda; alt havzada 2039 ve 2040 yılları için şiddetli kuraklık tahmini yapıldığını, 2040 yılındaki tahminlere göre havzada tarımsal sulama ihtiyacının yüzde 48’inin ve sanayi suyu ihtiyacının yüzde 31’inin karşılanabileceğini belirterek, suyun kalite ve miktar açısından korunmasının önemini ifade etti.

“SU VE TOPRAĞA UYGUN ÜRETİM PLANLANMALI”
     Tarım ve hayvancılıkta su kalitesi konusunda bilgi paylaşan Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Ali Rıza Ongun, bitkisel üretimde en önemli girdilerden birinin su olduğuna dikkat çekerek, tarımda sulama suyu özelliklerinin, bitki ve toprak için uygunluğunun kalite açısından izlenmesi gerektiğini dile getirdi.

“TEDBİR PLANLARI ACİL DEVREYE ALINMALI”
     İYTE Öğretim Üyesi Prof. Dr. Orhan Gündüz de Küçük Menderes Havzasında miktar ve kalite sorunlarının yoğun şekilde yaşandığını söyledi. Havza su potansiyelinde yenilenebilir seviyenin geçildiği gerçeğinin göz ardı edilmemesi üzerinde duran Gündüz, daha fazla geç olmadan tedbir planlarının acil olarak devreye alınması gerektiğinin altını çizdi.
     Bölgedeki önemli sanayi kuruluşlarından Philip Morris Türkiye’nin Çevre Mühendisi Yeşim Aydın da çalıştayın kapanışında, kaynakların korunması ve su kaynağının gelecek nesillere aktarılması konusunda tüm şirketlere ve bireylere de önemli roller düştüğünün altını çizerek, bu yönde çalışmalarının aynı ciddiyetle devam edeceğinin taahhüdünü verdi.


+ Benzer Haberler
» Dijitalleşme uygulamaları ile 6 bin 114 ton CO2 salınımı önlendi
» Kontrolmatik Teknoloji 2022 yılının ilk yarısında net 119,5 milyon TL kar elde etti
» Karayolları 8. Bölge Müdürlüğü karayolu işleri yaptıracak
» BAYOSB, iş güvenliği eğitimlerinde çağı yakaladı
» İzmir’de konut satışları %15,8 oranında azaldı
» Road2Tunnel ile yollar fuarizmir’de kesişecek
» Araba almayı düşünenler “kredi hesaplama araçlarına” yöneldi
» “Ehil müteahhit seçimi ve yapı denetimi hayati önemde”
» “Tarım Gençlerle Yükseliyor”un yedincisi düzenleniyor
» Gözler Merkez Bankası’nın faiz kararında


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 16.08.2022
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni