• Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv      • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“Halk Konut” projesinde imzalar atıldı

16 Haziran 2022 Perşembe 09:00
12
14
16
18

“Halk Konut” projesinde imzalar atıldı


           HABER MERKEZİ      
     İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Halk Konut projesini başlatan imza töreninde konuştu. Depremzedeler için kooperatifçilik modelini hayata geçiren projenin Türkiye’de bir ilk olduğunu belirten Soyer “Siz, biz hep beraber aslında dünyayı değiştiriyoruz. Dilber Apartmanı’yla kurduğumuz model emin olun Bayraklı’ya da, İzmir’e de, Türkiye’ye de umut” dedi.
     İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin depremzedeler için hayata geçirdiği ve Türkiye’de ilk kez uygulanacak Halk Konut projesi başlatıldı. 30 Ekim İzmir depreminde orta hasar alan ve ardından yıkılan Bayraklı’daki Dilber Apartmanı sakinlerinin kurduğu Halk Konut 1 Yapı Kooperatifi temsilcileriyle, İzmir Büyükşehir Belediyesi şirketleri EGEŞEHİR AŞ ve İZBETON AŞ ile Bayraklı Belediyesi şirketi BAYBEL AŞ’nin oluşturduğu ortak girişim yetkilileri arasında tarihi sözleşme imzalandı. Sözleşmeyle İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Bayraklı Belediyesi, depremzedelerin kendi konutlarını yapabilmesi için belediye güvencesi ve teknik destek verecek.

     Tarihi Havagazı Fabrikası Gençlik Yerleşkesi’ndeki imza töreninde konuşan Başkan Tunç Soyer, depremzedeler için kooperatifçilik modelini hayata geçiren bu projenin Türkiye’de bir ilk olduğunu belirterek “Siz, biz hep beraber aslında dünyayı değiştiriyoruz. Şu an değiştiriyoruz. Dilber Apartmanı’yla kurduğumuz model emin olun Bayraklı’ya da, İzmir’e de, Türkiye’ye de umut” dedi.
     İmza törenine Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili Sevda Erdan Kılıç, İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Vekili Barış Karcı, İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Suphi Şahin, İZBETON Genel Müdürü Heval Savaş Kaya, Egeşehir AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Ali Onat Çetin, ESHOT Genel Müdürü Erhan Bey, Bayraklı Belediye Başkanı Serdar Sandal, Büyükşehir Belediyesi bürokratları, Halk Konut 1 Yapı Kooperatifi’nin yönetim kurulu üyeleri, kat malikleri, İzmir Depremzedeleri Dayanışma Derneği (İZDEDA) Başkanı Haydar Özkan ile dernek yöneticileri ve mahalle muhtarları katıldı.  

“KIVANÇLA SÖYLÜYORUM Kİ TÜRKİYE’DE BİR İLK”
     Başkan Tunç Soyer konuşmasına depremde yaşamını yetirenleri anarak başladı. Bütün yurda umut ışığı olacak çok değerli bir projenin başlangıç noktasında olduklarını söyleyen Başkan Soyer,  “İzmir’le birlikte bütün Türkiye’nin sarsıldığı 30 Ekim Depremi’nin ardından, büyük bir dayanışma örneği sergileyerek yaşadığımız derin acıları birlikte göğüsledik. Yaralarımızı beraber sarmaya çalıştık. Yaşadıklarımız bize gösterdi ki, tüm zorluklara rağmen kentsel dönüşümde başarılı olmak mecburiyetindeyiz. Fakat ekonominin dibe vurduğu bu dönemde, kentsel dönüşüm projelerinin hayata geçirilmesi sürecinde karşımıza birçok engel çıktı. Kazancı düşük riski fazla gören müteahhitler ihalelere dahi girmiyor; kentsel dönüşüm projelerinden uzak duruyordu. İşte İzmir’de bir ilki daha hayata geçirmemizin hikayesi bu kadar olumsuz koşullarda başladı. Halk Konut projemiz ile kentsel dönüşüm çalışmalarımıza kooperatif modelini ekledik. Binaları yıkılan, yaşanamaz hale gelen depremzede vatandaşlarımız için sosyal ve şeffaf belediyecilik anlayışı ile hayata geçirdiğimiz bu model, kıvançla söylüyorum ki Türkiye’de bir ilk” dedi.

“GERÇEK BİR DAYANIŞMA ÖRNEĞİ”
     Projenin ilk filizleneceği yerin Dilber Apartmanı olduğunu belirten Başkan Soyer, “İlk olarak, depremde orta hasarlı olduğu tespit edilen ve bize başvuruda bulunan apartman sakinlerimize, yeni yapılacak apartman için bir kooperatif kurmaları önerisinde bulunduk. Deprem mağduru olan apartman sakinlerimiz, Halk Konut 1 Yapı Kooperatifi’ni kurarak kendi yapacakları yeni binanın müteahhidi oldu. Bu sayede Dilber Apartmanı’nın sakinleri aynı zamanda kooperatif üyeleri olarak yeni yapılacak apartmanda hak sahibi oldu. Yıkılan Dilber Apartmanı’nın olduğu bu alana toplamda 40 daire yapılacak. Kooperatif üyeleri ise 32 kat malikinden oluşuyor. Belediye Meclisimizde kabul edilip uygulamaya konulan yüzde 20 emsal artışı ile fazladan oluşacak 8 dairenin satışından elde edilecek kazanç ile 40 dairenin inşaatı tamamlanacak. Bu projede görev alan belediyemizin şirketleri, yüzde 1 gibi sembolik bir kar oranı ile kooperatife müteahhitlik hizmetini karşılıksız verecekler” diye konuştu.

“HALKIN İRADESİ KARŞISINDA HİÇBİR GÜÇ DURAMAZ”
     Dilber Apartmanı’nın bir pilot proje olduğunu vurgulayan Başkan Soyer, sözlerini şöyle sürdürdü: “Yıkılan binalarının yeniden inşası için talepte bulunan bütün depremzede vatandaşlarımıza bu imkanı sunmak için canla başla çalışacağız. Siz, biz hep beraber aslında dünyayı değiştiriyoruz. Şu an değiştiriyoruz. Dilber Apartmanı’yla kurduğumuz model emin olun Bayraklı’ya da, İzmir’e de, Türkiye’ye de umut. Her biriniz umutsunuz. Çünkü bize güvendiniz. Biz size güvendik ve gösterdik ki en olumsuz koşullarda bile bizim ortak irademizin önünde hiçbir güç duramaz, bunları da aşmayı biliriz. İnşa edeceğimiz yeni yapılar, ileri mühendislik teknikleri ve yapı sağlığı izleme sistemleriyle yeşil çatı ve güneş enerjisi sistemleriyle donatılacak. Çatılarımızda yağmur suyunu hasat edeceğiz. Bu imalat aslında bir inşaat modelini de oluşturacak. Sağlıklı, doğayla uyumlu, tasarruflu bina ne demek bunu da göstermiş olacağız. Heyecanımız boşa değil. En kısa sürede en mükemmel şekliyle yapacağız. Bütün Türkiye’ye örnek olacağız.”    

“DEPREMZEDE BABASI TUNÇ BAŞKAN”
     Salondaki kalabalık sık sık “Depremzede babası Tunç Başkan” ve “Halkız haklıyız kazanacağız” sloganları attı. Başkan Soyer, “Biz sadece Dilber Apartmanı için değil bütün Bayraklı için yola çıktık. Sonuna kadar gideceğiz. Sonuna kadar yanınızda olacağız. Hiç merak etmeyin” diye sözlerini tamamladı.

“SAYENİZDE İZMİR’İN İZMİR’E YETEBİLECEĞİNİ İSPATLADIK”
     Bayraklı Belediye Başkanı Serdar Sandal ise “Atlattığımız felakette Türkiye’nin farklı yerlerindeki afetlere göre başarılı bir iş yönettiğimizin farkındayım. Büyük gayretler sarf ettik. Yalnız değildik. Sırtımızı dayadığımız İzmir Büyükşehir Belediyemiz ve dostlarımız vardı. Ama içimizde bir uhde kalmıştı. Konut sorununun çözülmesi. Çok kıymetli büyüğümüz Büyükşehir Belediye Başkanımız imdadımıza yetişti. Sayenizde İzmir’in İzmir’e yetebileceğini ispatlamış olduk. Size şükranlarımı, saygılarımı sunuyorum. Eminim ki bu ilk değil, bir başlangıç” dedi.

“TUNÇ BAŞKANIMIN ‘AŞKLA’ DEDİĞİ ÇALIŞMA PRENSİBİNİ GÖRDÜK”
     Halk Konut 1 Konut Yapı Kooperatif Ortağı Kat Maliki Aytekin Keskin de “Bizi proje için aradıklarında içimizde kelebekler uçuştu. Çok güzel insanlarla tanıştık. Tunç Başkanımın ‘aşkla’ dediği çalışma prensibini gördük. Kooperatif sürecinde komşu olmayı öğrendik, bir şeyleri paylaşmayı öğrendik. İnsanın nasıl anlamlı bir varlığa dönüşeceğini bize gösterdiniz. Tüm dileğim bu modelin diğer depremzedelere de yayılması. Tarihe yeni bir sayfa açıyoruz” dedi.  

“GÜVENİMİZİ ARTTIRDINIZ”
     Halk Konut 1 Konut Yapı Kooperatif Yönetim Kurulu Üyesi Soner Duymaz, deprem sonrasında çare üretmek için çabalamaya başladıklarını vurgulayarak “30’a yakın müteahhit ve yapı firmasıyla görüştük ama olumlu sonuç alamadık. Bu projede başından beri bizlere inanan, vizyonunu düşünceleriyle destekleyen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’e teşekkürlerimi sunarım” diye konuştu.   
     Halk Konut 1 Konut Yapı Kooperatif Yönetim Kurulu Üyesi Soner Arslan da “Büyük başkan Tunç Soyer olmak üzere yardım sağlayanlara şükranlarımı sunuyorum. Bizleri mutlu ettiniz, güvenimizi arttırdınız” şeklinde konuştu.

“KOOPERATİF FİKRİ DEPREMZEDELER İÇİN UMUT OLDU”
     Depremzedelerin yaşadığı sıkıntılı süreçte yardım elini uzatanlara teşekkür eden İzmir Depremzedeleri Dayanışma Derneği (İZDEDA) Başkanı Haydar Özkan, Başkan Soyer’in kooperatif fikrinin depremzedeler için umut olduğunu söyleyerek “Bu modelin başarılı olması artık bir zorunluluktur. Kooperatif konusunda elini taşın altına koydukları için Başkan Soyer ve emeği geçenlere teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.
     İZDEDA Kooperatif Başkan Yardımcısı Bilal Çoban da, “Tunç Başkanımızın bizi cesaretlendirmesiyle dernek olduk. Bizim size karşı minnetimiz hiç bitmeyecek” diye konuştu.

HALK KONUT PROJESİ
     Halk Konut projesi, İzmir’deki hasar gören, yıkılan, yıkılacak olan ya da riskli yapı kabul edilen binaların mevcut yapı yönetmeliklerine uygun olarak yeniden yapılması ve yurttaşların konut sahibi olmasını hedefliyor.


+ Benzer Haberler
» Osmaniye Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü bina onarımı yaptıracak
» Yazılım ihracatında hedef 15 milyar dolar
» Tarım makineleri ihracatı ilk 5 ayda %3 arttı
» JPMorgan’ın Türkiye enflasyon tahmini yükseldi
» Enflasyonla mücadeleye yönelik atılan 11 adım
» ASELSAN’dan 24,6 milyon dolarlık sözleşme
» Çaya iki ayda üçüncü zam
» Obilet hakkında soruşturma
» İzmir’de suya zam
» Reel efektif döviz kuru haziranda geriledi


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 06.07.2022
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni