• Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv      • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Halka arz yatırıma dönüşecek

11 Mayıs 2022 Çarşamba 15:00
12
14
16
18

Halka arz yatırıma dönüşecek


   ► Sun Tekstil binasının üstünü solar panellerle kapladıklarını belirten Ünlütürk, elektrik ihtiyacının yüzde 40’ını solar panellerden kazandıklarını ifade etti

           YAĞMUR ÖNGÜN      
     Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO)’nun 100 büyük sanayi kuruluşuna göre 22’nci sırasında yer alan Sun Tekstil, borsaya açılıyor. Pay fiyatının 26 TL olarak belirlendiği Sun Tekstil’de, hisselerinin yüzde 17,26’sı halka arz edilecek. Fazla talep gelmesi durumunda toplam payı yüzde 20,71’e kadar yükseltebilecek. Sun Tekstil, 11 Mayıs’ta başlayan ve 3 gün sürecek olan talep toplama işlemi sonrası halka arzdan elde ettiği gelirle yatırım yapacak. Bu yatırımın, Sun Tekstil’in istikrarlı olarak büyümesine katkı sağlayacağını ifade eden Sun Tekstil Yönetim Kurulu Başkanı Elvan Ünlütürk, yeni tesis, tasarım ofisi yatırımları ve Ar-Ge çalışmalarına yöneleceklerini aktardı.

“İZMİR’DE YENİ ÜRETİM TESİSİNİN KURMAYI HEDEFLİYORUZ”
     Sun Tekstil’in, kendisine bağlı ortaklığı Ekoten Tekstil Sanayi ve Ticaret A.Ş. aracılığıyla örme kumaş ürettiğini ve kumaş koleksiyonlarının satışını gerçekleştirdiğini aktaran Ünlütürk, “Dünyanın önde gelen hazır giyim ve markalarından oluşan müşterilerimize her ay 3 milyon adedi aşkın ürün ve bin 500’den fazla tasarımla hizmet veriyoruz.  İSO 500’de 272’nci sırada yer alan Türkiye’nin en büyük ve en kurumsallaşmış tekstil sanayi şirketlerinden biri pozisyonuyla güçlü biçimde yolumuza devam ediyoruz. Büyüme yolculuğumuzdaki doğal akışın bir parçası olarak  da halka açılıyoruz. Halka arzdan elde edeceğimiz gelirle yeni yatırımlara imza atacağız. Hem Sun Tekstil hem de Ekoten için yeni makine alımları, dijitalleşme süreçlerinin geliştirilmesi, daha az su ve enerji tüketimine yönelik teknolojilerin kullanılması, Almanya veya İtalya’da yeni tasarım ofislerinin açılması ve İzmir’de yeni bir üretim tesisinin kurulması planlarımız var. Ayrıca önümüzdeki dönemde global pazarlardaki bilinirliğimizi artırmayı ve büyümemizi yeni müşterilerle sürdürmeyi hedefliyoruz” diye konuştu.

ÜRÜNLERİN %90’DAN FAZLASINI İHRAÇ EDİLİYOR
     Şirket üretiminin yüzde 90’dan fazlasını ihraç ettiklerini söyleyen Ünlütürk, “Konsolide cirosunu 2021 yılsonu itibarıyla yüzde 70,3 artışla 2,2 milyar TL seviyesine taşıyan ve üretiminin 2019’da yüzde 93’ünü, 2020’de yüzde 98’ini ve 2021’de yüzde 96’sını ihraç eden Sun Tekstil, kurumsal ve finansal yapısını daha da güçlendirerek yatırımlarını büyütmek üzere halka açılıyor. QNB Finans Yatırım Menkul Değerler A.Ş. konsorsiyum liderliğinde gerçekleştirilecek halka arzdan elde edilecek gelirin yüzde 50-60’ı yatırım, yüzde 15-20’si işletme sermayesi, yüzde 25-30’u mevcut finansman maliyetinin azaltılması ve yüzde 3-5’i ise Ar-Ge çalışmalarında değerlendirmeyi amaçlıyoruz. Kâr dağıtım politikası çerçevesinde, dağıtılabilir kârın en az yüzde 30’u nakit kâr payı olarak yatırımcılara dağıtılmasını hedefliyoruz” dedi.

“DİJİTALLEŞMEDE ÇOK ÖNDEYİZ”
     Dijitalleşmeye önem verdiklerini belirten Ünlütürk, “Özellikle pandemide şirketimizin diğer şirketlere göre çok önde olduğunu test ettik. Uzaktan yapılan toplantılarımızda müşterilere  avatarların üzünde giysilerimizi sunduk. Bu sayede numune sayımızda yüzde 40 azalma oldu. En önemlilerden bir tanesi toplantılarımız da veri taşınmasını sağlayan Session Initiation Protocol (SIP) ağını kullanıyoruz.İnsana bağlı hataları azaltan robotlarımız mevcut. Çevrimiçi toplantılarda renklerin ve tonların aynı olduğunu anlamamızı sağlayan uygulama kullanıyoruz. Ayrıca çalışanlarda akıllı saat aracağılıyla performansını takip edebiliyoruz. Dijitalleşme konusuna yıllardır yatırım yapıyorduk. Bu nedenle bu sektöre öncülük eden uygulamaları kullandık” diye konuştu.

“YÖNETİM KURULUNDA YÜZDE 83’Ü KADIN”
     İş modellerinin tamamen tasarım ve hızlı modaya yönelik olduğunu kaydeden Ünlütürk, “Yönetim kurulunda yüzde 83 oranında kadın bulunuyor. Bin 700’den fazla çalışanımız var ve çalışanlarımızın yüzde 47’si kadın. Tedarik zinciri bizim için önemli. Sun Tekstil ile Ekoten arasındaki ilişki gerçek anlamda piyasa şartlarına göre belirlenen ticari bir ilişki. Sun Tekstil, Ekoten’den kumaşlarının yüzde 25’ini alıyor. Ekoten de satışının sadece yaklaşık 20-25’ini Sun Tekstil ile yapıyor. Her iki şirketin de yurt dışına direkt ihracatı var. Her yıl 5 bin 300 grafik tasarımı yapıp, buradaki kabiliyetlerini artırmaya çalışıyoruz” ifadesine yer verdi.

“TEKNOLOJİ ALANINDA ÖNCÜLERDEN BİRİYİZ”
     Sürdürülebilirliği önemsediklerini vurgulayan Sun Tekstil Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Sabri Ünlütürk, “Binamızın üstünü solar panellerle kapladık. Elektrik ihtiyacımızın yüzde 40’ını solar panellerden kazanıyoruz. Teknoloji kullanımı her sektörde olduğu gibi tekstil ve giyim sektöründe de yoğun olarak artmakta.  Tekstil sektöründe dijitalleşme ve teknoloji alanında öncülerden biriyiz. Bunun yanı sıra sektörümüz ve firma olarak, artık 20 yıl öncesine göre çok daha zor ve teknoloji gerektiren, teknik tekstil gibi yüksek katma değerli ürünlerin geliştirilmesine de imza atıyoruz. Dolayısıyla sektörün geleceğinin son derece açık olduğunu söyleyebiliriz. 2020-2021 AB ithalat rakamlarına bakarsak bunu net şekilde görebiliyoruz. 27 AB ülkesinin dünyadan hazır giyim ithalatı söz konusu yılların geçişinde yüzde 22 azaldı. Buna karşılık Türkiye’den yaptığı ithalat ise yüzde 14 arttı. Aynı dönemde Sun Tekstil, yüzde 30,6 ihracatını artırmayı başardı. Bunun altındaki en önemli dinamikler AR-GE, tasarımımızın gücü, yarattığımız katma değer ve kalıcı iş birliklerimiz” dedi.


+ Benzer Haberler
» Benzine üst üste iki zam!
» Megavatsaat başına azami fiyat yükseltildi
» Bankacılık Kanunu yürürlüğe girdi
» TMO ihalelerinde fiyat farkı verilebilecek
» Taksimetre tarife yükleme işlemlerine düzenleme
» “Vergi düzenlemesi esnafı rahatlattı”
» Levn Sanat, sanatseverlerle buluşuyor
» KPMG Türkiye, Fintech & Dijital Finans Mükemmeliyet Merkezi ile şirketlere güç katacak
» Mobilya ihracatı son 5 yılda yüzde 106 arttı
» Vak’a sayısı tekrar 1.000’in altına indi


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 28.05.2022
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni