• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Hayvan mamalarında %100 artış

08 Ocak 2022 Cumartesi 13:00
12
14
16
18

Hayvan mamalarında %100 artış


   ► Hayvan mamalarının temel gıdalar olduğunu ve KDV’nin kaldırılmasını istediklerini dile getiren kanaat önderleri,  mümkün değilse bile en azından 10 puan geri çekilmesi gerektiğini dile getirdiler

           YAĞMUR ÖNGÜN      
     Hızla artan mama fiyatları hayvanseverlerin alım gücünü düşürdü. Zamlanan fiyat sonrası vatandaşlar, sosyal hayatlarının bir parçası olan ve sokaklarda yaşayan hayvanların beslenme ihtiyacını karşılamakta zorluk yaşamaya başladı. Döviz kuru nedeniyle artan fiyatların yanı sıra  Katma Değer Vergisi (KDV)’nin de yüksek olduğunu dile getiren kanaat önderleri, “Mama fiyatlarında bir yılda yaklaşık yüzde 100 artış yaşandı. KDV konusunda bir iyileştirme yapılması gerekir.  Çünkü hayvan mamaları da temel gıdalara girer. KDV’nin kaldırılmasını istiyoruz ancak mümkün değilse bile en azından bir 10 puan geri çekilmesi lazım” ifadesinde bulundular

“İMZA KAMPANYALARI SES GETİRİYOR”
     Zamlar karşısında öğünleri ufaltmaya başladıklarını dile getiren Hayvan Dostları Derneği (HAYDOST) Başkan Yardımcısı Ender Adadan, “Evde  tavuk kemiği kaynatıp  bayat ekmekle mama yapmaya doğru yönelim oldu. Düzenlenen imza kampanyaları en azından bir konuda itiraz edilmesini ve ses getirmesini sağlıyor.  Ne kadar çok hayvansever imza atar ve bu konuyla ilgili yönetime sesini duyurabilirse işe yararlılığı o kadar artar. Ayrıca pet marketlerden alınan mamaların tarihine özellikle indirim zamanlarında bakılması gerekiyor. Ancak mamayla ve kendi evlerinde yapılan yemekler ile hayvanları  beslemeye devam edilmeli. Mama fiyatları nedeniyle vazgeçip terk edilmemesi gerekir” diye konuştu.

“MAMA DAĞITIMI SÖZÜ TUTULMUYOR”
     Belediye Başkanları  seçimlerden önce hayvanseverler için bazı taahhütlerde bulunduklarını dile getiren Adadan, “Taahhütnamenin için de gönüllü olarak sokak hayvanlarına bakan insanlara mama yardımı yapılacağına dair bir söz var. Ancak o yardım yapılmıyor. En önemli konulardan bir tanesi  yasaklı ırklar bahanesiyle sokaktaki köpeklerin toplatılması ile ilgili. Hiçbir canlı vahşi doğmaz onu çevre şartları ve eğitim vahşi yapar. Hayvanları yasaklı ırk diye ayırmak da ırk ayrımına girer.  Barınak dedikleri yerler çok kötü durumda ve özgürlükleri kısıtlanıyor. Aslında yasa gereği, sokaklar sahipsiz hayvanların yaşam alanıdır. Barınak tabiri zaten yasada da yok. Orada geçiçi bakım evleri var. Sokak hayvanın alınıp bakımı yapılır, kayıt altına alınır ve kısırlaştırıldıktan sonra  alındığı yere bırakılır. Ayrıca yasadaki cezaların caydırıcı olabilmesi için artırılması ya da para cezasına çevrilmemesi gerekiyor. Bu Belediye kanunlarında da ceza kapsamına alınmalı” ifadesine yer verdi.

“İMZA KAMPANYALARI YETKİLİ MERCİLERE SUNULMALI”
     Elif Akvaryum çalışanı Berkay Saraçoğlu, change.org gibi mecralarda başlatılan imza kampanyalarının yasal olarak karşılığının olmadığını ifade etti. Saraçoğlu, “İmza kampanyalarında toplanan imzaların yetkili mercilere sunulması gerekiyor. Ancak bir bağlayıcılığı yok. Kampanyaların sonuca ulaşması, yetkililerin değerlendirmelerine bağlı. Bu yüzden kamuoyu yaratmak adına faydalı olsa da imza kampanyalarının yaptırım sağlayacağını düşünmüyorum” dedi. Mama fiyatlarının yılbaşına göre yaklaşık yüzde 100 oranında artış gösterdiğini söyleyen Saraçoğlu, “Fiyat artışı satışlarımızı çok etkilemedi. Çünkü kedi ve köpek mamaları da tıpkı gıda ürünleri gibi temel ihtiyaç. İnsanlar fiyatlar artıyor diye hayvanları beslemekten vazgeçmeyecekler. Ancak mama tercihlerinde değişiklik oldu. İnsanlar üst segment mamalar yerine fiyatı daha uygun olan orta ve alt segment mamalara yöneldiler. Özellikle sokak beslemesi yapanlarda bu eğilim daha fazla”  açıklamasında bulundu.

“YERLİ MAMALARDA ÜRETİM MALİYETİ FİYATLARA YANSIDI”
     Tedarik konusunda sıkıntı yaşamadıklarını ifade eden Saraçoğlu, “Özellikle üst segment kedi ve köpek mamalarının piyasada bulunmamasının nedeni üreticiler değil. Yalnızca yerli mamalarda üretici daha çok ithalata yöneldiği için gecikmeler yaşayabiliyoruz. Zaten ithal mamalarda çok fazla bir fiyat artışı yaşanmadı. Ama yerli mamalarda ham maddenin çoğu da ithal olduğundan artan üretim maliyeti fiyatlara yansıdı” diye konuştu.


+ Benzer Haberler
» UPK’dan üretim sorununa çözüm önerisi
» Ülke geneli OSB’lerde 72 saatlik elektrik kesintisi
» Dönüşemeyen gemiler tarih olacak
» Pandemi ‘promosyon’ alışkanlıklarını değiştirdi
» Mermerciler müşteriye fiyat veremiyor
» İnşaat sektöründe bitmiş konut sıkıntısı
» Salep değil nişasta içiyoruz!
» Maske üreticisinin kârını ‘kutu’ aldı
» Ekmek fiyatında artış baskılandı
» Akaryakıt zammı taksicileri vurdu!


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 22.01.2022
  Ticaret 21.01.2022
  Ticaret 20.01.2022
  Ticaret 19.01.2022
  Ticaret 18.01.2022
  Ticaret 17.01.2022
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni