• Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv      • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Cari açığın kapanmasına hazır giyimciden 21 milyar $ katkı

21 Mayıs 2022 Cumartesi 14:00
12
14
16
18

Cari açığın kapanmasına hazır giyimciden 21 milyar $  katkı


           HABER MERKEZİ     
     İstanbul Hazır giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) Başkanı Mustafa Gültepe, sektör olarak bu yıl cari açığın kapatılmasına 21 milyar dolar katkı vereceklerini söyledi.
     Aylık ihracatta 2 milyar dolar çıtasını ilk kez mart ayında geçtiklerini bildiren Gültepe, “Nisan’da 2 milyar 42 milyon dolarla rekorumuzu yeniledik. Böylece tüm zamanların en yüksek aylık ihracatını gerçekleştirmiş olduk. Aylık verilere baktığımızda Nisan 2021’e göre yüzde 26 artıdayız. Ocak-Nisan dönemini ise geçen yılın yüzde 18,5 üzerinde tamamladık” dedi.   

İKİ YILDA 100 BİN İLAVE İSTİHDAM
     Sektör olarak 2021’de başarılı bir performans sergilediklerini belirten Gültepe, “Ham madde tedarikindeki sıkıntılara, yüksek maliyet artışlarına rağmen 2021’de yatırıma, üretmeye ve insanımıza iş imkânı yaratmaya devam ettik. Sektör olarak geçen yıl 7 milyar TL’lik yatırım yaptık. 70 bin insanımız için ilave istihdam yarattık. 2022’de de aynı hızla yolumuza devam ediyoruz. Şubat ayı itibarı ile toplam istihdamımızı 691 bine çıkardık. Sadece şubat ayında 11 bin insanımıza iş sağladık. SGK verilerine göre şubattaki 47 bin kişilik istihdam artışının neredeyse yüzde 25’ine sektör olarak biz imza attık. Pandemi ile geçirdiğimiz iki yılda ülkemize kazandırdığımız ilave istihdam 100 bine ulaştı” diye konuştu.

“DÖRT AYLIK İHRACATTA 2021’E GÖRE YÜZDE 18,5 ARTIDAYIZ”
     Gültepe, kapasite kullanımında yüzde 84,1’e ulaştığı sektörün üretim ve ihracatta da yoluna hız kesmeden devam ettiğini vurgulayarak, “Aylık ihracatta 2 milyar dolar çıtasını ilk kez mart ayında geçtik. Nisanda 2 milyar 42 milyon dolarla rekorumuzu yeniledik. Böylece tüm zamanların en yüksek aylık ihracatını gerçekleştirmiş olduk. Aylık verilere baktığımızda nisan 2021’e göre yüzde 26 artıdayız. Ocak-Nisan dönemini ise geçen yıla göre yüzde 18,5 artıda kapattık. Dört aylık ihracatta ilk kez 7,5 milyar dolar sınırına yaklaştık. Ağustos ayında İstanbul’da IFCO Fuarımızın  ikincisini düzenleyeceğiz. Eğer bir aksilik olmazsa fuarımızın da yaratacağı sinerji ile 2022’yi 23 milyar dolar bir ihracat ile tamamlacağız. Geçen yıl ülkemize net 18,5 milyar net döviz kazandırmıştık. Bu yıl 21 milyar dolarlık net ihracat öngörüyoruz. Bir başka ifade ile hazır giyim sektörü olarak ülkemizin cari açığının kapatılmasına 21 milyar dolarlık katkı yapmış olacağız” açıklamasında bulundu.
     İHKİB olarak orta vadede kilogram ihracat birim fiyatını 40 dolara, ihracatı da 40 milyar dolara çıkarmayı hedeflediklerini hatırlatan Gültepe, rüzgâra karşı da olsa hedefe ulaşacaklarına inandığını sözlerine ekledi.

GÜLLE: 83,5 MİLYAR DOLAR İHRACAT İLE HEDEFİ YAKALADIK
     Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle, zorlu geçen pandemi döneminde Türkiye’nin güvenli liman olarak öne çıktığını ifade ederek, “Nisanda tarihimizin en yüksek aylık ihracat rakamına ulaşmanın gururunu yaşadık. Geçen ay ihracatımız, 2021’e göre yüzde 25 artarak 23,4 milyar dolara ulaştı. Böylece yılın ilk dört ayında, 83,5 milyar dolar ihracat gerçekleştirmiş olduk. 250 milyar dolarlık ihracat hedefi için, yılın üçte birlik dönemini hedefimize tam ulaşarak kapattık. Bu dönemde hazır giyim ve konfeksiyon ihracatımız da son derece başarılı işlere imza attı. Pandemi sonrası dönemde küresel tedarik zincirlerinde önemli bir dönüşüm sürecine girdik. Bu dönüşüm sürecinden Türkiye, hesaplamalarımıza göre, ihracatına 23 milyar dolar artı değer kattı. Hazır giyim sektörümüzün bu küresel tedarik zincirlerindeki değişimden elde ettiği ekstra değerin ise 2,5 milyar dolar olduğunu hesapladık” dedi.


+ Benzer Haberler
» Haziranda ihracat 23,4 ithalat 31,5 milyar $
» İnoSuit, ihracatta katma değer yaratmaya devam ediyor
» Torba yasa kabul edildi
» Güzelbahçe Yerleşkesi Mimari Proje Yarışması kazananları belirlendi
» Temassız kartlarda şifresiz işlem limiti yükseltildi
» Fethiye Orman İşletme Müdürlüğü bina inşaatı yaptıracak
» Seferihisar Düzce’de ekinezya fideleri ilk kez toprakla buluşturuldu
» İş dünyasının ara zam görüşü olumlu
» Bodrum S Tipi Kapalı ve Açık Ceza İnfaz Kurumu Müdürlüğü ekmek satın alacak
» DTO İzmir’in yeni binasında Kabotaj Bayramı kutlandı


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 04.07.2022
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni