• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE
YAZARLAR Hulusi Berik ►GİRİŞİM & İNOVASYON
12
14
16
18
08/01/2022 06:05
Yeni Mezun Yazılımcı Aranıyor, Yıllık Ücret 150.000, Dolar Şaka Değil!

hberik@yahoo.com

     Teknolojinin baş döndürücü hızını biraz şaşkınlık biraz mutluluk karışımı bir tonda hep beraber izliyoruz. Pandemi süreci dijitalleşmeyi 10x hızına çıkarınca teknolojik yenilikler de aynı hızla hayatımıza girmeye devam ediyor. Bu teknolojik yeniliklerin bir çoğu yazılımlar sayesinde hayatımıza anlam katıyor veya kendisi başlı başına bir yazılım ürünü.

     Süreç az önce söylediğim gibi gelişince teknoloji üreten şirketlerin de yazılımcılara olan talebi aynı ölçüde belki de daha fazla bir oranda arttı. Bu işin ayak sesleri aslında son beş yıldır ciddi şekilde duyulmaya başlamıştı. Birkaç yıldır güzel ülkemde özellikle tıp doktorlarının çok fazla yurtdışına yerleştiği veya göç etmek istediği haberlerine denk geliyoruz. Yetişmiş ve nitelikli elemanı kaybetmek maalesef ülkemiz için çok üzücü ve çok pahalı bir kayıp. Herkes sevgili doktorlarımıza odaklanıyor ama işin yazılım boyutunda doktorlardan çok daha zor bir durum var.

     Güzel ülkemde yaşayan yeni mezun veya en fazla iki yıl deneyimli yazılımcı arkadaşlara yurt dışından aylık $1300 - $2000 arası net ücret teklif ediliyor. Aklımız almıyor. En fazla iki yıl deneyimli arkadaşlara $2000’ı ben bire bir duydum. Bugün itibariyle Türkiye şartlarında çok çok iyi bir rakam. Hem de bu güzel ülkede, evinden çalışmaya devam ederek bu rakamı kazanıyorsun. Bir de yirmili yaşların başındasın. Senior yani tecrübeli geliştiriciler net $6000 - $8000 arası teklifler alıyorlar. Türkiye’de birçok genel müdür o maaşı almıyor. Peki bunu sizlere niye anlatıyorum. İşin yurtdışındaki matematiğini de anlatayım sonra durumu değerlendirelim.

     Bugün siz eğer Amerika’da orta üst kategoriden bir üniversitenin yazılım bölümünden (Computer Science) mezunsanız ve iyi bir start-up’ta dahi çalışmaya minimum yıllık $80.000 ile başlıyorsunuz. Sizi iyi şirketler kabul ettiyse temel yıllık  ücret $150.000 +-  $30.000 prim yani $170.000 - $180.000 arası ücret alıyorsunuz. Birçok kişi rakamları hatalı yazdığımı düşünüyor olabilir ama maalesef hatalı değil. Bir noktayı da gözden kaçırmamanızı rica edeceğim. Bu rakamlar brüt.

     Amerika’da gelir vergisini kişi kendi ödüyor ve bu rakam %30 yani 180.000 kazanıyorsanız 60.000 doları gelir vergisi. Geriye kalan 120.000 sizin net kazancınız ama unutmayın Amerika’da yaşıyorsunuz ve her türlü masrafınız o ülkenin standardına göre. Örnek: bir arkadaşınızla ortak ev bile tutsanız aylık size maliyeti $2500 - $3000. Sonuç olarak öyle acayip bir hayat standardında yaşamıyorsunuz ama işverene maliyet $180.000 bunu unutmayın. Bu maaşı yeni mezuna veriyor.

     Peki güzel ülkemdeki benim iki yıllık mezun kardeşime kaç para veriyor, en fazla $2000 yani yıllık $24.000 hadi bilemediğimiz masrafları olsun $30.000. Taban maaş $150.000 ile karşılaştırılınca bu fiyata 5 yazılımcı çalıştırıyor. 5 kat daha fazla iş ve aynı paraya. Peki bunun neresi kötü? $2000 genç bir kardeşimiz için çok iyi bir para ve bu para bir nevi hizmet ihracı. Ülkemize para giriyor. Arkadaşlarımız para kazanıyor ve bu paraları harcıyor. Peki güzel ama 1/5 fiyatına. Peki sorun nerede yerli yazılım şirketleri çalıştıracak adam bulamıyorlar.

     Sadece yabancı dil bilmeyenler bu işlere talip olamıyor. Zaten yabancı dili olmayan da nasıl yazılım öğrenecek ama olsun bilgisi sınırlı olanlar, medeni cesareti olmayanlar kalıyor. Sonuç yazılım bana göre bir ülkenin stratejik konularından biri haline geldi. Savunma sanayimizle övünüyoruz ama burada ne üretirseniz üretin donanım ne kadar iyi olursa olsun asıl olan yazılım. Bu sorunu nasıl çözebilir, inanın 1/5 fark olduğu sürece çözemeyiz gibi duruyor. Yani yerli şirketlerimizde çalışacak yazılımcı bulmak yakında imkansız hale gelecek.

     Eğer bir start-up kurmak istiyor ve yazılımcı arıyorsanız vay halinize. Bulmanız mümkün değil. Bulsanız da bir süre sonra hemen kaçıyorlar. Co-founder da olsa, hisse de verseniz iş bir süre para kazanmazsa hemen bırakıyorlar. Sokakta o kadar çok iş var ki. O zaman bizim çocuk popçu, topçu olacağına yazılımcı olsun. Nasıl olsa sakatlık derdi yok, ses derdi yok.

     İlk bakışta doğru gibi gözükmekle beraber bu iş bu kadar basit olsaydı herkes yazılımcı olurdu; o zaman da yazılımcılar bu kadar para kazanamazdı. İyi bir yazılımcı olmak için çok iyi bir lisan eğitimi bir kere şart. Evet bu işin alaylı kısmı da var haklısınız ama inanın onların da bu işe ayırdığı zaman en az bir üniversite öğrencisinin ayırdığı zamanın iki katı olduğuna bahse girerim. Alaylı kısım ellerinde bir diploma olmadığı için daha çok çalışarak kendisini ispatlamak zorunda kalıyor, yani sonuç yine çok fazla emek gerektiriyor.

     En son duyduğum şeyi de sizinle paylaşıp bu haftaki yazıya son verelim. İnsan kaynakları firmaları Linkedin’de fıldır fıldır eleman arıyorlar. Yazılım şirketleri artık elemanlarının Linkedin Profillerine nerede çalıştıklarını yazmalarını istemiyorlarmış. Çünkü İnsan Kaynağı avcıları çoğu zaman şirket bazlı arama yaptırıp orada çalışanlara direkt teklifte bulunuyorlarmış. Şaşırtıcı değil mi?

Önceki Yazılar :
Haberler
  Vak’a test oranı ilk kez %19’un üzerine çıkarak yeni bir rekor kırdı

  İhracatçı, tarım ürünü kısıtlamasından çekiniyor

  Tarım ihracatının zirvesinde Ege Bölgesi var

  MB enflasyon beklentisini %23,2’ye yükseltti

  “Enflasyonda ortak nokta tedarik zinciri problemi”

  Yabancılara konut alım satımında döviz bozdurma zorunluluğu getirildi

  Sami Azar hayatını kaybetti

  BOTAŞ: Bütün kompresör istasyonları, tesis ve üniteleri çalışıyor

  Döviz / Altın

  Borsalarda Alım-Satım

  CHP’li belediye başkanlarından yeni bütçe talebi

  Meskenlerdeki elektrik tüketimi azaldı

  GYODER, Akademi Seminerlerini sürdürüyor

  KEK Beşinci Dönem Protokolü imzalandı

  Bursa’nın gastronomi turizmi canlandırılacak

  Bu iş birliği Türkiye’ye örnek olacak

  Türk Telekom ve ASPİLSAN Enerji’den yerli lityum batarya iş birliği

  Tüm Dünya HOST Istanbul 2022’yi bekliyor

  Başkan Eriş’ten Koç Ali Al’a tepki

  Ailelerin asgari aylık sabit gideri 3200 TL

  Batur: Başlamak, işin yarısıdır

  Başkan Tekin sanayici ile buluştu

  Su Ürünler Hal Fiyatları

  Sebze-Meyve Hal Fiyatları

  Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi karayolu işleri yaptıracak

  e-Fatura, e-Arşiv ve e-İrsaliye’de kapsam genişledi

  MİTSO ile Gözakademi anlaşma yaptı: Üyelere indirim uygulanacak

  Karayalçın’dan Bornova’ya övgü

  Muğlalı turizm taşımacıları yeniden yapılanıyor

  İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve ETİK arasında İş Birliği Protokolü imzalandı

  Samandağ Belediyesi inşaat malzemeleri satın alacak

  Arkas Koleksiyonu’nda “Doğa, Bahçeler, Düşler” sergisi 13 Şubat’a kadar uzatıldı

  2022 yılında paketli et tüketimi artacak

  Türkiye’nin 2021 yılı marka ve patent başvuru haritası yayınladı

  ‘Demokrat Kadınlar’ Bayraklı’da buluştu

  Yemek siparişi uygulamaları sektörü Türkiye’de %50 büyüdü

  İstanbul Halk Ekmek sigorta hizmeti alacak

  Halı ve zemin kaplama üreticileri DOMOTEX Turkey’de buluşacak

  Egeli gençler dünyanın en büyük teknoloji fuarına hazırlanıyor

  ORGANİZASYON HİZMETİ ALINACAK

  İhale Özetleri

  27 Ocak 2022 Tarihli ve 31732 Sayılı Resmî Gazete

  Karayollarında Durum

  Vak’a test oranı %18,59 ile rekor seviyeye çıktı

  MDF-SU KONTRPLAĞI-SUNTA SATIN ALINACAK

  “Enerjide dışa bağımlılığımız son bulmalı”

  Market, mağaza ve ödeme noktaları ATM’ye dönüşüyor

  2021’de 1 milyon 153 bin 165 taşıtın trafiğe kaydı yapıldı

  Döviz / Altın

  İTB’nin 2021’de toplam işlem hacmi %51 arttı

ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 28.01.2022
  Ticaret 27.01.2022
  Ticaret 26.01.2022
  Ticaret 25.01.2022
  Ticaret 24.01.2022
  Ticaret 22.01.2022
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni