• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

İlaç temini kura takıldı

07 Ocak 2022 Cuma 00:00
12
14
16
18

İlaç temini kura takıldı


   ► Sayılkan: Firmaların üretimi azaltması nedeniyle ağırlıklı olarak grip, soğuk algınlığı ve çocuk şuruplarını bulmakta sorun yaşanıyor

           KÜBRA TOPAL      
     Kış mevsimi ve pandemi nedeniyle enfeksiyon vakalarının çok artmasına paralel, ilaç sıkıntısı da büyüdü. Bir yandan hasta sayısının fazlalığı diğer yandan ilaçları temin edememenin sıkıntısı nedeniyle eczacı ve vatandaş karşı karşıya geliyor. Ağırlıklı olarak grip, soğuk algınlığı ve çocuk şuruplarında sorun yaşanırken, ilaçta döviz kuru güncellemesi ise her yıl şubat ayında yapılıyor. Geçen sene şubat ayında belirlenen ile bu yıl şubat ayına kadar geçerli olan euro kuru 4,57 TL iken, bugünkü euro kurunun 15 TL’yi geçmesi ham madde ithalatında ve imalat giderlerinde ciddi artışa sebep oluyor. Firmaların üretimi yavaşlatarak zararları azaltmaya çalıştıklarını söyleyen İzmir Eczacı Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Sayılkan, “Her bir kutuda zarar ettikleri için daha az üretmeye ya da kapasitelerinin çok üstüne çıkmadan sadece rutin üretim yapmaya başlıyorlar. Bu yüzden tek çözüm ise kur zammını senede bir kez değil, yılda 4 kez daha küçük oranlarda yapıp sektörü rahatlatmak gerekiyor” dedi.

“DEPOLAR İLAÇ STOKLAYAMAZ”
     Eczanelerde üç ilaçtan bir tanesini bulmakta her gün sıkıntı çektiklerini belirten Sayılkan, “Liste sürekli değişiyor olabilir ama genel olarak ilaç temininde sıkıntı var. Ağırlıklı olarak grip, soğuk algınlığı ve çocuk şuruplarında sorun var. Çünkü ilaçlarla ilgili bir fiyatlandırma da sıkıntılı bir kararname var. Senede 1 kez şubat ayında euro kuru belirleniyor, sabitleniyor. Geçen sene şubat ayında euro kur 4,57 olarak belirlenirken şu ana kadar euro kuru 15 TL’yi geçti. Bu durum ise ham madde ve imalat giderlerinde sıkıntıya yol açtı. Bu nedenle firmalar üretimi yavaşlatarak zararları azaltmaya çalışıyorlar. Her bir kutuda zarar ettikleri için daha az üretmeye ya da kapasitelerinin çok üstüne çıkmadan sadece rutin üretim yapmaya başladılar” diye konuştu.

     Şu an ilaçların depolarda da olmadığını vurgulayan Sayılkan, “Türkiye’deki sisteme göre her ilacın bir kimlik numarası var ve takip edilebiliyor. Takip nedeniyle depoların ilaçları stoklama gibi bir durumları söz konusu olamaz. Çünkü takip sistemi ile yaptırım uygulanabiliyor. Ancak sorun olan ilaçların talep edilenin çok altında üretilmesi. Aynı zamanda muadillerinde de sorunlar yaşanıyor. Muadil dediğimiz zaman zaten aynı şişe, aynı nakliye, aynı personel maliyeti olduğu için bir şey değişmiyor. Bir anlık süreci atlanıyoruz ama iki gün sonra yine aynı şeyle karşılaşıyoruz” dedi.

“SAĞLIKTA TASARRUF OLMAMALI”
     Bu sorunun şubat ayına kadar devam edeceğini söyleyen Sayılkan, “Eğer şubat ayında gerçekçi bir zam ve doğru fiyat politikası uygulanmazsa aynı sorun 3-5 ay sonra tekrar karşımıza çıkar. Bu nedenle bizim kalıcı çözümler bulmamız gerekiyor. Çözüm olarak ise kur zammını bir kez değil, yılda 4 kez daha küçük oranlarda yapıp sektörü rahatlatmak gerekiyor. Başta bu ilaçların fiyatlandırması olmak üzere birçok kural sağlık harcamalarında tasarruf amaçlı uygulanıyor. Bu tasarruf amaçlı kuralların bu kadar artırılması, bu kadar ağır koşullarda uygulanması birçok sıkıntıya yol açıyor. Sağlıkta tasarrufu doğru bulmuyorum, illa tasarruf yapılacaksa başka alanda yapılmalı. Özellikle pandemi döneminde daha çok önemsenmesi gereken ve vatandaşa nitelikli sağlık hizmeti anlamında daha çok katkı sağlanması gereken bir dönemde bu işin doğru uygulanmadığını düşünüyorum” ifadelerini kullandı.


+ Benzer Haberler
» UPK’dan üretim sorununa çözüm önerisi
» Ülke geneli OSB’lerde 72 saatlik elektrik kesintisi
» Dönüşemeyen gemiler tarih olacak
» Pandemi ‘promosyon’ alışkanlıklarını değiştirdi
» Mermerciler müşteriye fiyat veremiyor
» İnşaat sektöründe bitmiş konut sıkıntısı
» Salep değil nişasta içiyoruz!
» Maske üreticisinin kârını ‘kutu’ aldı
» Ekmek fiyatında artış baskılandı
» Akaryakıt zammı taksicileri vurdu!


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 22.01.2022
  Ticaret 21.01.2022
  Ticaret 20.01.2022
  Ticaret 19.01.2022
  Ticaret 18.01.2022
  Ticaret 17.01.2022
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni