• Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv      • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

İş dünyasının ara zam görüşü olumlu

02 Temmuz 2022 Cumartesi 12:00
12
14
16
18

İş dünyasının ara zam görüşü olumlu


   ► İş dünyası temsilcileri, asgari ücretin ara zam kararı ile 2022 yılında 2’inci kez artırılarak 5 bin 500 TL olarak belirlenmesinin beklentilerini karşıladığını ifade ettiler

           DİLAY SARKİLER      
      Geçtiğimiz cuma günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan yüzde 30’luk asgari ücret artışı iş dünyası tarafından olumlu karşılandı. Zamla birlikte asgari ücret 4 bin 253 TL’den 5 bin 500 TL’ye yükseldi. Açıklama öncesi artış yükünün işverenin sırtına yüklenmemesi gerektiği görüşünde birleşen iş dünyası temsilcileri, yeni asgari ücreti değerlendirdi. 2022 yılı ara asgari ücret zammına ilişkin açıklamalarda bulunan temsilciler, artışın beklentileri karşıladığını belirtti.

HİSARCIKLIOĞLU: ARTIŞI SONUNA KADAR DESTEKLİYORUZ
     Türkiye Odalar Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, asgari ücret artışıyla ilgili, işçiler ve işverenler olarak el ele vererek üretmeye, ihracat yapmaya devam edecekleri mesajını paylaştı.
     Hisarcıklıoğlu, artışı sonuna kadar desteklediklerinin altını çizerek, “Özellikle enflasyon artışına göre paralel asgari ücretteki bu artışın yapılması gerektiğidir. İşverene sağlanan 100 TL’lik asgari ücret desteği için de teşekkür ediyorum. İşçiler, işverenler olarak el ele vererek üretmeye, ihracat yapmaya devam edeceğiz. Ücret artışını sonuna kadar destekliyoruz. Ancak önemli olan halkın satın alma gücünün de artmış olması. Bütün mesele halkımızın satın alma gücünün yükselmesidir” dedi.

“ASGARİ ÜCRET ARTIŞI ZORUNLULUKTU”
     Asgari ücretin 2022 yılı içinde ikinci kez artışla 5 bin 500 TL olmasına Egeli ihracatçılar, “Asgari ücret artışı zorunluluktu. Sabit gelirli insanımızın bu hayat pahalılığına karşı korunması gerekliydi” değerlendirmesinde bulundu.
     Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, Türkiye’de ilan edilen enflasyon ile hissedilen enflasyon rakamları arasında belirgin bir fark olduğu tespitinde bulunarak, “Türkiye’de 10 milyonu aşkın çalışanımız aileleriyle birlikte asgari ücretle geçimini sağlamak durumunda. İhracatçılar olarak Türkiye’nin uluslararası piyasalarda katma değerli ürünlerle öne çıkmasını arzu ediyoruz. Ülkemizin ucuz iş gücüyle anılan ülkeler arasından sıyrılması en büyük beklentilerimizden birisi. Türkiye bir yıl içinde seçime gidecek. Mevcut ekonomik sistemde iyileşme istiyorsanız enflasyonu kontrol altına almak gerekiyor. Bunun içinde sıkı bir para politikası uygulamak lazım” diye konuştu.

“ARTIŞIN POZİTİF BÜYÜME SÜRECİNE KATKISI OLACAK”
     Asgari ücretin yılın ikinci yarısı itibariyle net 5 bin 500 TL’ye çıkarılmasını memnuniyetle karşıladıklarını belirten MÜSİAD Genel Başkanı Mahmut Asmalı, yeni asgari ücreti değerlendirdi.  Asgari ücret artışının pozitif büyüme sürecine katkısı olacağını ifade eden Asmalı, “2021 Aralık ayında 4 bin 253 TL’ye yükselen asgari ücret, yüksek enflasyon sebebiyle çalışanlarımızın alım gücünün korunması noktasında yetersiz hâle gelmişti. Yapılan yüzde 30’luk artışı memnuniyetle karşılıyoruz. MÜSİAD olarak, tek bir çalışanımızın bile alın terinin enflasyona ezdirilmemesi için, asgari ücrette ara bir artışın elzem olduğunu ifade etmiştik. Asgari ücrete sağlanan vergi muafiyetinin devam edecek olmasına ilave olarak işverene işçi başı 100 TL destek verilecek olması, işverenlerimizin üzerinden ciddi bir yükü kaldıracaktır. Yeni asgari ücretin ekonomimizin pozitif büyüme sürecine ciddi katkıları olacağına inanıyoruz” açıklamasında bulundu.

“VERGİ BAREMLERİ AYNI ORANDA ARTIRILSIN”
     İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, açıklanan asgari ücret üzerinden vergi baremlerinin aynı oranda arttırılmasını beklediklerini söyledi.
     Avdagiç, yeni asgari ücretin yüzde 30 ara zamla net 5 bin 500 TL olmasına ilişkin, “Yeni Asgari Ücret hayırlı olsun. İTO, ücret iyileştirmesini işveren tarafında dile getiren ilk kurumlardan biri oldu. Çalışanlarımızın enflasyon kayıplarının telafi edilmesi iş dünyası olarak çok önemli bir sorumluluğumuz. Açıklanan asgari ücret dikkate alınarak vergi baremlerinin aynı oranda artırılmasını, artan SGK priminin kamu ve özel sektör arasında paylaştırılmasını bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

“ÇALIŞANLAR KAYIPLARINI TELAFİ EDEBİLECEK”
     Birleşmiş Markalar Derneği (BMD) Başkanı Sinan Öncel, asgari ücret zammının olumlu bir gelişme olduğu ifade etti. Yeni asgari ücretle çalışanların kayıplarını telafi edebileceklerini söyleyen Öncel, “Asgari ücrete yılbaşında yüzde 50 gibi yüksek oranlı bir zam yapılmasına rağmen enflasyonist ortam nedeniyle çalışanlarımızın alım gücü altı ayda hızla geriledi. Dolayısı ile bir artış yapılması gerekiyordu. Nitekim bazı firmalarımız kendi inisiyatifleri ile çalışanlarını enflasyona karşı korumak için önceki aylarda ücretlerde belli oranlarda iyileştirme yaptılar. Yeni asgari ücretle çalışanlarımız kayıplarını büyük ölçüde telafi edebilecekler” dedi.

“KREDİ VE FİNANSMANA ERİŞİM KOLAYLAŞTIRILMALI”
     Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği (TGSD) Başkanı Ramazan Kaya, artış oranının beklentilerini karşıladığını söyledi.  İşverenlerin ise TL bazlı kredi ve finansmana erişimini kolaylaştırılması gerektiğini belirten Kaya, “Çalışanlarımızın kayıplarının telafisi için asgari ücrete bu oranlarda bir zam bekliyorduk. Öncelikle tüm çalışanlarımıza hayırlı olsun. Biz işçilik maliyetlerindeki bu artışı karşılayabiliriz. Ancak işimizin devamlılığı ve sürdürülebilir olması hayati önem taşıyor. Ayrıca daha yüksek katma değerli üretim yapmalıyız. Bunun için de uygun maliyetli, TL bazlı krediye ve finansmana hızlı bir şekilde erişebilmemizin yolunun açılması gerekiyor. Aksi takdirde hem yatırımların durması hem de istihdamda kayıp riski ile karşı karşıya kalabiliriz” diye konuştu.


+ Benzer Haberler
» Moody’s, Türkiye’nin kredi notunu düşürdü
» Çevresel iyileştirme faaliyetleri yetkilendirildi
» Faizsiz Bankacılık İlke ve Standartlarına Uyuma İlişkin Tebliğde değişiklik
» Sancaktepe Belediyesi kara yolu işleri yaptırılacak
» Identify Ar-Ge ekibini Antalya’da büyütüyor
» ARC Awards’ın ‘Onur ödülü’ Aksa Doğalgaz’ın
» Kızılay Karşıyaka Şubesi 1500 kişiye aşure dağıttı
» Aliağa Belediye Başkanlığı tesisleri yap-işlet-devret modeliyle kiraya verecek
» Sıfır karbon ayak izi ile sürdürülebilir taşımacılık
» Halkbank’tan 4,6 milyar TL net kâr


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 13.08.2022
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni