• Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv      • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

İTB’nin 2021’de toplam işlem hacmi %51 arttı

26 Ocak 2022 Çarşamba 00:00
12
14
16
18

İTB’nin 2021’de toplam işlem hacmi
%51 arttı


   ► İTB’nin gündem maddeleri iklim krizinin tarıma etkileri, enerji güvenliği, 2021 Borsa işlem hacmindeki gelişmeler, iyi tarım uygulamaları, ELİDAŞ ve İZLADAŞ’ın faaliyetleri oldu.

           HABER MERKEZİ      
     İzmir Ticaret Borsası (İTB) Ocak Ayı Olağan Meclis Toplantısı, çevrimiçi ortamda gerçekleştirildi. Toplantının ana gündem maddeleri, dünyada yaşanan iklim krizi ve kuraklığın tarıma etkileri ve enerji güvenliği, 2021 yılı Borsa işlem hacmindeki gelişmeler, iyi tarım uygulamaları, Borsa iştiraki ile kurulan ELİDAŞ’ın güncel faaliyetleri ve İZLADAŞ’ın Mesleki Yeterlilik Belgelendirme Faaliyetleri oldu. İzmir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli, İTB’nin 2021 yılında toplam işlem hacminin yüzde 51’lik artışla 33 milyar TL’nin üzerine çıktığını dile getirdi.

“İŞLEM HACMİNDE EN YÜKSEK ARTIŞ %106 İLE HUBUBATTA”
     İTB’nin 2021 yılında toplam işlem hacminin yüzde 51’lik artışla 33 milyar TL’nin üzerine çıktığını belirten Kestelli, “Dolar bazında işlem hacmimiz yüzde 17 artış göstererek 3,6 milyar dolar oldu. İşlemlerimizin yüzde 74’ü bitkisel ürünlerden, geri kalan yüzde 26’sı ise hayvansal ürünlerden oluştu. Bitkisel yağlar, pamuk ve yağlı tohumlar toplam yüzde 48’lik pay ile en yüksek işlem hacmine sahip ürün grupları oldu. İşlem hacmi açısından en yüksek artış ise yüzde 106 ile hububatta gerçekleşti. Bunu yüzde 91 ile pamuk ve yüzde 89 ile bitkisel yağlar takip etti. Ürün bazında baktığımızda ise mahlıç ve çiğitli pamuğun toplam olarak yüzde 14 pay ile işlem hacminden aslan payını aldığını görüyoruz. İlimiz ve bölgemiz tarımsal üretiminin önemli ürünleri arasında yer alan kırmızı et, süt ve peynir en fazla tescil yapılan ürünler arasındaydı. İşlem hacmi açısından en yüksek artış ise yüzde 260 ile arpa, yüzde 130 ile mısır ve yüzde 113 ile ayçiçek yağında oldu” diye belirtti.

“İKLİM DEĞİŞİKLİĞİNE UYUM VE AZALTIMDA AR-GE ÇALIŞMALARI DESTEKLENMELİ”
     Tarım ve Orman Bakanlığı’nın hazırladığı İklim Değişikliği ve Tarım Sonuç Raporu ve Sonuç Bildirgesi’nde yapılması gerekenlerin 27 madde ile özetlendiğini belirten Kestelli, “Maddelerin en önemlilerinden birisi, tarım sektöründe iklim değişikliğine uyum ve azaltım konularına ilişkin Ar-Ge çalışmalarının desteklenmesi ve geliştirilmesi. Borsa olarak kuruluş çalışmalarını ilerlettiğimiz İzmir Tarım Teknoloji Merkezi (İTTM) bu anlamda ülkemiz için büyük önem taşıyor. Çünkü raporda belirtilen sorunların büyük bir bölümüne üretilebilecek uygun teknolojik çözümler bulunuyor” diye konuştu.

“YERLİ ENERJİ KAYNAKLARIMIZ ARTIRILMALI”
     Organize Sanayi Bölgelerinde 72 saat sürecek elektrik ve doğalgaz kesintilerine ilişkin değerlendirmelerde bulunan Kestelli, “Enerji herhangi bir üretim girdisi değil. İrili ufaklı tüm fabrikalarımızın çalışabilmesi için zorunlu. Kesintide firmalarımız sadece üretim sorunu ile karşılaşmayacak. Aynı zamanda 24 saat iklimlendirme yapmak zorunda olan, stoklarındaki ham maddeleri, yarı mamulleri veya üretimi tamamlanmış stok ürünlerini soğutma veya ısıtma yaparak muhafaza etmek zorunda olan işletmelerimiz de önemli sorunlar yaşanacak. Bu nedenle enerji güvenliği büyük önem taşıyor. Yaşadığımız bu gelişmeleri dikkate alarak yerli enerji kaynaklarımızın artırılması çalışmalarına yoğunlaşmalıyız” diye belirtti.

“ZEYTİNYAĞI ÜRETİM OPERATÖRLÜĞÜ SINAVI YAPABİLECEK İKİ KURULUŞTAN BİRİYİZ”
     İki yıl önce borsanın iştiraki İZLADAŞ’da yeni bir yapılanmaya gittiklerini belirten Kestelli, “İZLADAŞ’ın Mesleki Yeterlilik Kurumundan belgelendirme yetkisi aldığı alanlardan birisi olan Zeytinyağı Üretim Operatörü mesleği, 31 Aralık 2021 tarihli resmî gazetede ilan edildiği üzere belge zorunluluğu kapsamına dâhil edildi. Kararın uygulama sürecinde geçiş dönemi 1 yıl. Sonrasında Bakanlıkça yapılacak tesis denetimlerinde bu koşulun sağlanması incelenecek. Türkiye’de bugün zeytinyağı üretim operatörlüğü sınavı yapabilecek iki kuruluştan biriyiz” diye konuştu.

“PAMUKTA İYİ TARIM UYGULAMALARI DESTEĞİ YENİDEN VERİLMELİ”
     Tarım ve Orman Bakanlığı’nın son yıllarda uygulamaya soktuğu İyi Tarım Uygulamaları ile üreticilere üretimlerinde kullanması için verilen desteklerin, üreticilerde önemli bir bilinç oluşturduğunu belirten İTB Meclis Başkanı Barış Kocagöz, bakanlığın pamuk üretimi için bu uygulamaya verilen destekleri birkaç yıl uyguladıktan sonra kaldırdığını, pamukta sürdürülebilirliğin markalaşmada öneminin arttığı son yıllarda pamuk üretiminin de üreticiler nezdinde bu kadar güzel bir uygulama ile tekrar desteklenmesini istediklerini söyledi. Doğalgaz tedariki yüzünden sanayi tesislerinde üretim kesintilerini değerlendiren Kocagöz, “Ülkemiz enerji üretiminin yüzde 40’ını hala dış kaynaklar ile yapıyor. Yani o kaynak bizim kaynağımız değil, dolayısıyla kontrolü de ne yazık ki bizde değil. O nedenle, ülkemiz yerli kaynakları ile enerji üretiminin yaygınlaştırılması ve ülke üretimindeki oranının yüzde 90’lara çıkarılması şart. Bu anlamda tüm toplum olarak yerli kaynaklarımızla üretime destek vermek zorundayız” dedi.

“HAYVANCILIK YAPANLAR ZOR ŞARTLARDA ÜRETİME DEVAM EDİYOR”
     En çok zorluk yaşayan tarımsal alan olan hayvancılıkta süt fiyatları yüzde 28, bıçakta dana eti fiyatları yüzde 17 arttığını söyleyen İTB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Bülent Arman ise “Borsamız tescil işlemi verilerine göre besi yemi fiyatlarının yüzde 58 arttığı düşünülürse hayvancılık ile uğraşan üreticilerimizin ne kadar zor şartlarda üretime devam ettiğini daha iyi anlayabiliriz. Başta gübre olmak üzere ilaç ve akaryakıt gibi diğer tarımsal girdi fiyatlarındaki yüksek artış da hepimizin malumu. Et perakende sektörü de aynı şekilde olumsuz yönde etkileniyor. Fiyatlar tezgaha yansıdıkça ne yazık ki tüketim de düşüş oluyor, bu da perakende sektörünü olumsuz yönde etkiliyor” ifadelerinde bulundu. İTB Yönetim Kurulu Üyesi Umut Okan ise Arman’ın görüşlerine ilave olarak turizmde iyi bir sezon beklentisinin olduğu yılda, belirtilen olumsuz koşullar dolayısıyla hayvan sayısı ve et tedarik konusunda sıkıntılar yaşandığına değindi. Okan, “Et ithalatı konusunda da döviz kurlarındaki artış devam ederse maliyetler ekstra artacağı için sıkıntı yaşanacaktır. Bu konuda alınacak önlem ve verilecek destekler sektörümüz için oldukça büyük önem taşımaktadır” diye konuştu.
     Pamuk ve iplik üretimi konusunda da sıkıntı yaşandığına değinen İTB Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Bülent Uçak da “Elektrik ve doğalgaz kesintisinin yapılacak olması dolayısıyla pamuk ve pamuğa dayalı iplik dokuma sektörlerinde sıkıntı yaşanıyor. Bu durum sadece ihracatçı ve sanayiciyi değil; üreticiyi de sıkıntıya sokan bir durum. Dolayısıyla bu kesintilerin kısa süreli olup olmayacağı konusunda net bir açıklama sektörde yaşanan soru işaretlerini gidermede büyük önem taşıyor” dedi.

“ELİDAŞ TAM KAPASİTEYE ULAŞTIĞINDAN KAPILARINI ÜRETİCİLERE KAPATTI”
     İTB’nin örnek olduğu projelerinden pamukta lisanslı depoculuk şirketi ELİDAŞ’ın, son 5 yıldır tam kapasiteye ulaşması dolayısıyla Kasım ayı sonunda kapılarını üreticilere kapatmak durumunda kaldığını belirten İTB Meclis Başkanı Barış Kocagöz, “Üreticilerimiz lisanslı depoculuğun yararlarını kavramış durumda ve sistemi üretimleri için daha çok kullanmak istiyorlar. Biz de üreticilerimizden gelen bu talebi lisanslı depoculuk şirketimizde en iyi şekilde kullanmak ve şirketimizi bu konuda zirveye taşımak istiyoruz. Bu amaçla da 15 bin ton olan kapasitemizi pamukta 33 bin tonlara çıkarırken, ayrıca 10 bin ton da olsa yanına hububat lisanslı depoculuğunu eklemek istiyoruz. Bu sayede pamukta kuruluşumuz için maksimum kapasiteyi yakalarken eğer hububatta da başarı sağlanırsa son etabında toplam kapasitemizi 20 bin tona çıkaracağız. Amacımız bir sonraki hasat sezonunda tam kapasite ile kapılarımızı açmak. Böylece Borsamızın ilklerinden biri olan bu güzel projenin de son etabını tamamlamış olacağız” diye konuştu.


+ Benzer Haberler
» İzmir Büyükşehir Belediyesi’nden gençlere sürpriz
» Paraşüt ve MNG Kargo’dan önemli iş birliği
» Pazarlamada hiper-kişiselleştirme dönemi
» KPMG Türkiye, “Bankacılık Sektörel Bakış 2021” raporunu yayımladı
» Fitch Ratings’ten Şekerbank’a not artışı
» İzmir Kent Konseyleri Birliği Karabağlar’da buluştu
» Türk Telekom’dan siber güvenliğe güç katacak yeni bir adım
» İzmir’de yatırım için arazi yok
» Bu yıl da Ege100’ün yıldızı; Star Rafineri
» Sanayinin Liderleri Programı yatırımcıya ışık tutacak


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 25.05.2022
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni