• Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv      • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

İzmir, rüzgârın devlerini ağırlayacak

19 Mayıs 2022 Perşembe 14:00
12
14
16
18

İzmir, rüzgârın devlerini ağırlayacak

   ► Tedarikteki aksama Türkiye’yi rüzgarın üretim ve tedarik üssü yaptı, sektör 1,5 milyar euro ciro yapmayı planlıyor

           SEDA GÖK      
     Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği(TÜREB) Başkanı İbrahim Erden, yerel sanayileşmeyi güçlendirmek üzere bir yol haritası belirlediklerini söyledi. Bu kapsamda ilk olarak Haziran başında İzmir Kalkınma Ajansı(İZKA)’nın da desteğiyle İzmir’e teknik bir gezi düzenleyeceklerini bildiren Erden, Sanayi Bakanlığı, Enerji Bakanlığı ve Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi’nin üst düzey temsilcileri ile o bölgede 6-7 sanayi tesisini ziyaret edeceklerini ve kendileriyle bilgilendirme amaçlı brifingler yapacaklarını söyledi.
     Eylül ayında Wind Energy Hamburg Toplantısı’na, mümkünse ilgili Bakanlarımızdan birinin de konuşmacı olacağı, en üst düzeyde katılım göstereceklerini belirten Erden, “Ayrıca yılsonuna doğru Türkiye Rüzgar Enerjisi Kongresi(TÜREK)’ni, yine İZKA’nın desteğiyle rüzgârın başkenti İzmir’de yapacağız. Buraya işin endüstrisine sahip, Almanya, İspanya, Danimarka gibi ülkelerin sanayi kuruluşları ve büyükelçilerini de davet edeceğiz. Böylece Türkiye’yi global tedarik zincirinde daha güçlü bir konuma taşımak üzere çalışacağız. Hem iç üretim için ama hem de ihracat için kapasite tahsislerini hızlandırıp, öngörülebilir bir seviyeye ulaşması için gayret ederek çalışacağız” dedi.

TEDARİK AVANTAJI TÜRKİYEYİ ÜS YAPACAK
     Tedarik sürecinde yaşanan aksamaların Türkiye’yi bu anlamda önemli bir üretim ve tedarik lokasyonu haline getirdiğine dikkat çeken Erden, “Günümüz şartlarında lojistik maliyetleri 10 katı arttı, COVİD dolayısıyla Çin’de tedarik zincirinde aksamalar halen devam ediyor. Her ne kadar rüzgarda Çin hammadde olarak pazarda güçlü olmasına karşın üretimde Avrupa ülkeleri ve Amerika’nın arkasında yer alıyor. Çin’de sağlık sebebiyle (Covid-19) ve Çin-Batı ülkeleri arasındaki örtülü ticaret ve konteyner savaşı nedeniyle tedarik zincirinde büyük aksamalar oldu, bu nedenle türbin teknolojisinde lider üreticiler endişeli. Bu sebeple tedarik zincirini daha fazla bölgeye dağıtmak, çeşitlendirerek riski azaltmak istiyorlar. Türkiye’yi bu anlamda önemli bir üretim ve tedarik lokasyonu olarak görüyorlar. WindEurope Bilbao etkinliğimizde bunu gördük ve bize de türbin üreticileri tarafından bu şekilde aktarıldı. “Türkiye’yi gelişmiş rüzgar sanayii tedarik zincirinde çok önemli bir yerde görüyoruz ve biz de kendi üretimimizi buraya kaydırmaya çalışıyoruz” dendi. Bilbao heyetinde bulunan kamu temsilcilerine ‘Bize bu imkanları açın’ dediler. Nordex, Enercon CEO’ları; Vestas’ın tedarik zinciri yöneticisi bundan bahsetti. Dolayısıyla Türkiye belki de bu alanda son 15 yıldır olmadığı kadar fırsatlara yakın, mevcut tedarik zinciri krizini ülkemiz adına fırsata çevirebiliriz. Türkiye bu noktada güvenilir bir üretim merkezi olarak öne çıkıyor” diye konuştu.

1.5 MİLYAR EURO CİRO HEDEFİ
     Rüzgar sanayinin cirosunun yıl sonu itibarıyla 1,5 milyar euroyu geçmiş olacağını öngördüklerini anlatan Erden, “Yıl sonu itibarıyla 1,5 milyar euro’dan fazla ciro yapan bir Türk rüzgar endüstrisinin bulunduğu bir resmi göreceğimize inanıyoruz. Tabi sadece büyük komponentlere değil yan sanayiye de bakmamız lazım; döküm, metal, kimya gibi rüzgar sanayisine hizmet edebilecek alanlara da bakmak gerek. Sanayinin büyümesi organik olmalı, böylece daha sürdürülebilir bir büyüme olacaktır. Rüzgar için yeni bağlantı kapasitelerinin açıklanması da sektörün atıl kalmaması, devamlılığının ve sürdürülebilirliğinin sağlanması adına önemli. Evet nakliyat, gemi vb. maliyetleri çığ gibi yükseldiği için global üreticiler adına coğrafi olarak yakın coğrafyalarda, Avrupa’da ya da Avrupa’ya yakın Türkiye gibi ülkelerde, üretim yapmak daha mantıklı ama bizim de kendi sanayimizin hayatta kalabilmesi için kendi ülkemizde de yatırımların devam etmesi ve bu şekilde can suyunun sağlanmasına ihtiyaç var. Bu da düzenli olarak Türkiye’de kapasite açıklamalarıyla olur. Biz rüzgar sanayinde ‘aşağıya doğru derinleşen bir endüstri’ hedefliyoruz. Birçok komponent zaten Türkiye’de üretilirken yerli türbin üretimi açısından da - Aselsan’ın girişiminden doğabilir ya da başka bir şeyden doğabilir - fırsatlar ortaya çıkabilir” değerlendirmelerinde bulundu.

“KAPASİTE YILLIK 3 GW OLMALI”
     Enerji muhabirlerine sektördeki gelişmeleri değerlendiren Erden, kapasite açıklamalarında yıllık hedefin 3 GW olması gerektiğine de değindi. Erden, “Sektöre hedef verilmeli ki sektörün lokomotifi bu şekilde devam edebilsin. Sanayici ve yatırımcı yatırım yapsın. Projeksiyon açıklanması, fonların ülkeye çekilmesi, sanayicilerin de bunlarla birlikte gelmesi böyle mümkün olur. Tüm bunların gerçekten sürdürülebilir bir pazar oluşturarak ve riski olabildiğince dağıtabilecek şekilde yapılması sağlanmalı” dedi.
     Bu anlamda hedeflerini de açıklayan Erden, şunları söyledi: Lokomotifin yol almaya devam etmesi için düzenli kapasite arzı gerekiyor. Sanayide derinleşme sağlanması, yani bir nevi bu katara daha fazla vagon eklemek. Sanayide derinleşme ihracat ağırlıklı. Şu an 11bin MW kurulu güçteyiz. İki bin MW’ı YEKA’da olmak üzere 5 bin MW da inşaatta var. Ayrıca 2 MW da hibritimiz var. Öngörümüz bu potansiyelin 3 bin MW’ının yaklaşık 2 yılda devreye alacağı yönünde. Sadece geçen yıl 1.774 mw devreye aldık. Aslında Covid-19 başlangıcından sonraki bir buçuk senede 3.274 MW’ı devreye almayı başardık. Bu noktada lisanssızlara da bakmak lazım. Sanayide özellikle demir çelik alanında tek başına kendi tüketeceği 80-90MW’lık enerji gücüne ihtiyaç duyan sanayi kuruluşları bile var. Dolayısıyla sanayicinin ne yapabileceği konusuna da bakmamız lazım. Ek olarak PPA benzeri yeni bir model geliştirmeye odaklandık. İç pazarın güçlü kalması için bu önem taşıyor.  İzin süreçlerinin kolaylaştırılması için çalışmaya devam edeceğiz. Bu hızımızı çok etkiliyor. Bu konuda girişimlerimiz aralıksız devam ediyor.”

     Elektrik fiyatlarında dalgalanmalara ilişkin de değerlendirmelerde bulunan Erden, “Geçmiş yıllardan beri enerji piyasamızda sübvansiyonlar var ama fiyat oluşumu açısından en azından daha öngörülebilir bir ortam vardı, ama takip edildiğinde son 1 yılda dolar bazında enerji fiyatları 2-2.5 katına geldi. Tabi bir müdahale yaşadık, buna göre şu anda kaynak bazlı tavan fiyat yenilenebilir enerji için 1200 olarak belirlendi, yani o günkü kur karşılığıyla PTF 8.2 dolar/sent oldu. Kurun artmasıyla beraber eskalasyon uygulanacak ve yeniden değerlendirme ile bu fiyat tekrar artacaktır. Yüksek elektrik fiyatı olgusundan çıkışın yolu elektrik piyasasında girdi maliyetleri olan kömür ve doğalgaz fiyatının azalması ama uzun vadede daha çok yenilenebilir kapasitesi tahsisi ve ilgili yatırımların yapılmasıdır. Rüzgâr ve güneşin orta ve uzun vadede fiyatları düşürebilecek ilaç gibi değerlendirilmesi gerekir. Halen yürürlükte olan kaynak bazlı piyasa tavan fiyatı belirlenmesi uygulamasının daha önce açıklandığı gibi 6 aydan sonra devam etmemesini ümit ediyoruz, zira uzaması halinde bu durumun açıklanması zorlaşacak” diye konuştu.

“RES’LER İÇİN YENİ KAPASİTE ARZI YAPILSIN”
     RES-GES, HES-GES vb hibrit tahsisleri tabii ki önemli ama özellikle RES’ler için yeni kapasite arzı yapılması gerektiğine dikkat çeken Erden, “Yatırımcılar açısından en önemli konu ana teknolojide kapasite artışları verilmesidir. Bu doğrultuda ortalama her rüzgâr santraline 1 ya da 2 türbin gibi ek kapasite çıktı. Verilen kapasite artışlarıyla beraber rüzgâr enerji santrali yatırımcıları olarak 1.500 MW’ın üzerinde, hatta 2.000 MW’tan fazla rüzgâr güneş santrali yatırımı yapacağız. Bu anlamda 4-5 sene içinde 3 milyar dolarlık bir yatırım yapılacak. Ayrıca 2 bin, 2.500 MW da hibrit olacak. Bu yatırım çalışmalarının kolaylaştırılması ile ilgili süreçler ek olarak elektrik depolama, hidrojen, dijitalizasyon, bakım ve servis konularında çalışıyoruz ve finansman konusunda da yatırımcılarımız gibi biz de çalışıyoruz; bu alanlarda gelişim sağlanabilmesi amacıyla da destek bekliyoruz” diye konuştu.


+ Benzer Haberler
» İnci Akü, Brandverse Awards’ta bu yıl da Altın Ödül’ün sahibi
» Koçtaş’tan temmuz ayı boyunca bayram indirimleri
» Migros’un mobil alışveriş deneyimi MKolay Kantin’e En Yenilikçi Gıda Satış Yeri ödülü
» Ege İhracatçı Birlikleri Çin ile adımlarını sıklaştırıyor
» E-ticaret 2026’da 450 milyar TL’ye ulaşacak
» E-ticaretin temmuz ayı beklentisi 70 milyar TL
» Dokuz Eylül’ün kalitesi tescillendi
» Büyükşehir Belediyesi’nden İzmir’e yeni fabrika
» Doğalgaza ucuz alternatif; biyogaz
» KOSBİ’ye İngilizceyi British Town öğretecek


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 02.07.2022
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni