• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

İzmir’in en büyük kentsel dönüşüm projesi: “Forum Göztepe”

10 Ocak 2022 Pazartesi 12:00
12
14
16
18

İzmir’in en büyük kentsel dönüşüm projesi: “Forum Göztepe”


   ► Turkmall tarafından İzmir’de hayata geçirilen kentsel dönüşüm projesi Forum Göztepe’nin lansman toplantısı gerçekleştirildi

           GÜLCİHAN ALTINKAYA     
     Alışveriş merkezi, rezidans, konut ve karma projeleriyle 25 yıldır ülkemizde ve dünyada 12 milyon metrekarelik proje inşa eden ve toplamda 8 milyar dolardan fazla yatırıma imza atan Turkmall, İzmir’in en büyük kentsel dönüşüm projesi olan Forum Göztepe’nin lansman toplantısını gerçekleştirdi.
     Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde düzenlenen ve Esentepelilerin yoğun katılım gösterdiği toplantıda konuşan Turkmall Yönetim Kurulu Başkanı Levent Eyüboğlu, Turkmall olarak sektörde 30’uncu kuruluş yılını kutladıklarını belirterek, Forum Göztepe’nin sosyal alanlar, alışveriş ve modern yaşamı bir arada sunacak örnek bir proje olduğunu söyledi.
     İzmir ve Ege Bölgesi’ne özel önem verdiklerini kaydeden Eyüboğlu, “Turkmall olarak 2016 yılından bu yana kentsel dönüşüm ve karma projelere ağırlık verdik. Ülkemiz için önemli olan 6306 sayılı kentsel dönüşüm kanunu ile birlikte konut, sosyal tesisler ve işyerlerini kapsayan karma projelerle sektördeki yolculuğumuza devam ediyoruz. İzmir aktif fay hatlarının üzerinde ve deprem riski taşıyan bir şehir. Bunun yanı sıra; kentin yapı stoğu da yaşlı. İzmir’in yüzde 80 oranında dönüşmesi gerekiyor. Özellikle kent merkezinde bu sağlıksız konut stoğu daha çok dikkat çekiyor. İzmir’de yeni ve sağlıklı konutların inşaa edilmesi ve günün ihtiyacına cevap verecek nitelikli projeler yapılması gerekli. Asıl işimiz yaşam alanları yaratmak. Bundan sonra da İzmir’de önemli karma konseptli projeleri yaşama geçirmek istiyoruz” diye konuştu.

1 MİLYAR LİRALIK DEV KENTSEL DÖNÜŞÜM YATIRIMI
     Turkmall Yönetim Kurulu Başkanı Levent Eyüboğlu, İzmir’in kentsel dönüşüm konusunda acilen harekete geçmesi gerektiğini ve bir özel şirket olarak İzmir’in en büyük kentsel dönüşüm projesini yaşama geçireceklerini söyledi.
     Forum Göztepe markasıyla Esentepe mahallesindeki toplam 200 bin metrekarelik alanda 1 milyar liralık yatırımla kentsel dönüşüm projesi hazırladıklarını dile getiren Eyüboğlu, şu bilgileri verdi: “İzmir’de herkes tarafından kabul gören Forum Bornova markasının ardından şimdi de karma bir proje olan Forum Göztepe’yi İzmirliler’le buluşturmanın heyecanını yaşıyoruz. Burası bizim açımızdan çok değerli bir proje, çünkü yalnızca Avm ve konut inşa etmeyeceğiz. Meydanı, sokağı ve sosyal donatılarıyla yeni bir yaşam merkezi oluşturacağız. İzmir’in ihtiyaçlarına cevap verecek, modern mimariye sahip ve sağlam zemin üzerinde kuracağımız projede bin 450 konut olacak. Ticari alanlar, ofis alanları sosyalleşebileceğiniz mekanlar, her daire için bir kapalı otopark gibi pek çok özelliği bir arada sunacağız. Forum Göztepe, hem çevre yoluna hem de metroya ve sahile yakın bir konumda olmasıyla ulaşım avantajı da sunuyor”

KENTSEM DÖNÜŞÜM BİR KURTULUŞ MÜCADELESİDİR
     Müteahhitler Federasyonu (MÜFED) Başkanı ve İZTO Yönetim Kurulu Üyesi İsmail Kahraman, deprem kuşağında bulunan İzmirde yüzde 70’in üzerinde riskli yapı bulunduğunu belirterek kentsel dönüşüm konusunun bir kurtuluş mücadelesi olarak değerlendirilmesi çağrısında bulundu.
     İsmail Kahraman, “Sağlıksız konut stoğu hem can hem de mal güvenliği açısından ciddi bir risk oluşturuyor. Bu nedenle kamu, özel sektör ve vatandaşlar ele ele vererek kentsel dönüşüm konusunda uzlaşı içinde çalışmaların sürdürülmesi gerekiyor. Dönüşümün adeta yeni bir kurtuluş mücadelesi olarak değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyorum. Beton, çimento ve cam gibi malzemelerde yüzde 300 civarında yaşanan fiyat artışları sektörde bir takım sıkıntılara neden oldu. Bu sürece rağmen İzmir’e böylesi örnek bir projeyi kazandıran Turkmall’a ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” diye konuştu.

HERKESİ PROJEYE SAHİP ÇIKMAYA ÇAĞIRIYORUM
     Esentepe mahallesindeki vatandaşların hak kaybına ve mağduriyete uğramamaları için yola çıktıklarını söyleyen Esentepe ve Çevresi Kentsel Dönüşüm Derneği Başkanı Cengiz Aktaş ise, projenin son aşamaya geldiğini vurgulayarak yerel yönetimlere, Turkmall’a ve emeği geçen herkese teşekkürlerini sundu.
     Forum Göztepe’nin klasik bir kentsel dönüşüm projesi olmadığını ifade eden Aktaş, Esentepe’nin sosyal ve çevresel anlamda da önemli bir kazanıma sahip olacağını; çocukların geleceği için herkesin bu projeye sahip çıkması gerektiğini sözlerine ekledi.
     Toplantıda Şehir Planlama Uzmanı Ayda Maç ve projenin Mimarı Güray Kulaç da, Forum Göztepe’nin bölgesiyle bütüncül, insan odaklı yapısını anlatan, mimari, teknik ve sosyal donatıları hakkında bilgi veren ayrıntılı görsel sunumlar gerçekleştirdi.
     Turkmall Yönetim Kurulu Başkanı Levent Eyüboğlu da etkinliğin sonunda Cengiz Aktaş’a bir teşekkür plaketi sundu. Eyüboğlu, 11 yıldır windsurfle uğraşan, 3 Dünya, 1 Avrupa şampiyonluğu bulunan 4 adet de Türkiye şampiyonluğu olan 15 yaşındaki TAKEV öğrencisi Elif Ercan’a da Turkmall’un sponsorluk desteği vereceğini de müjdeledi.


+ Benzer Haberler
» Yeni vak’a sayısı inmiyor ama iyileşen ssyısı artıyor
» Kurulan şirket sayısı 2021’de yüzde 8,3 arttı
» Petrol Ofisi’nin tesislerinde depolama tarifesi tadil edildi
» E-arşiv fatura düzenleme matrahı indirildi
» Türkiye’nin en beğenilen 50 CHRO’sundan biri oldu
» Bornova’da yatırım yılı
» Türk yatırımcısının gözü Mısır’da yeni yatırımlarda
» Ölçü aletlerinin muayene ücretlerinde indirim oranları belirlendi
» Başkan Arda’ya ilkokulunda duygulandıran sürpriz
» İAOSB’de 72 saatlik elektrik kesintisi


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 22.01.2022
  Ticaret 21.01.2022
  Ticaret 20.01.2022
  Ticaret 19.01.2022
  Ticaret 18.01.2022
  Ticaret 17.01.2022
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni