• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

İzmir’in gayrimenkuldeki payı yüzde 6,9’a yükseldi

11 Ocak 2022 Salı 15:00
12
14
16
18

İzmir’in gayrimenkuldeki payı
yüzde 6,9’a yükseldi


           HABER MERKEZİ      
     İzmir Ticaret Odası (İZTO), ‘Türkiye Gayrimenkul Piyasasına Yön Veren Kent: İzmir’ adlı raporunu açıkladı. Yapılan açıklamada, 2019’dan 2020 yılına kadar, İzmir’in Türkiye gayrimenkul faaliyetlerinden aldığı payın yüzde 6,8’den yüzde 6,9’a yükseldiği belirtildi. İzmir konut piyasasının cazibesinin yükselmeye devam ettiği aktarılan açıklamada, “Gayrimenkul danışmanlığı firması Knight Frank ‘Küresel Konutlar Şehir Endeksi’ araştırmasına göre İzmir, dünya genelinde konut fiyatlarının en fazla değer kazandığı ikinci şehir oldu. Bir ülkenin ve bir kentin değerinin artması normal şartlarda olumlu ancak fiyatlarda büyük dalgalanmalar söz konusu olduğunda durumu yönetmek oldukça zorlaşmakta” ifadesine yer verildi.

GAYRİMENKUL FAALİYETLERİNDE İZMİR 3’ÜNCÜ SIRADA
     Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan İl Bazında Gayrisafi Yurt İçi Hasıla hesaplamalarına yer verilen raporda, “İzmir ekonomisi Türkiye ekonomisinden 2020 yılı itibariyle yüzde  6,1 pay almakta. Sözkonusu hesaplamaya göre gayrimenkul faaliyetlerinin İzmir ortalamasının üzerinde pay aldığı görülmekte. Gayrimenkul faaliyetleri 2020 yılı itibariyle İzmir GSYH’sinden yüzde 7,1 pay almakta. İzmir’in ülke GSYİH’sından aldığı paylara göre ise Türkiye’deki gayrimenkul faaliyetlerinin yüzde 6,9’u İzmir’den sağlanmakta . Gayrimenkul faaliyetleri alanında İzmir 21,8 Milyar TL’lik GSYİH ile İstanbul ve Ankara’nın ardından Türkiye genelinde üçüncü sırada yer almakta” açıklamasına yer verildi.

“METREKARE FİYATLARINDA EN ÇOK ARTIŞ %60 İLE İZMİR’DE”
     Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi (BETAM) ve sahibinden.com araştırmasına göre ise “Satılık konut ilanlarındaki metrekare fiyatları 2017 EylülAralık 2020 döneminde Türkiye genelinde yüzde 50 artış gösterdi. Üç büyük ilde en yüksek artış yüzde 60 ile İzmir’de görülürken, Ankara’da yüzde 50, İstanbul’da yüzde 40 olarak gerçekleşti. Üç büyük ilde son bir yılda en yüksek kira artışı yüzde 24 ile İstanbul’da olurken, İzmir’de yüzde 18 ve Ankara’da yüzde 10’luk bir artış görüldü. İzmir, satılık konut piyasasındaki hareketliliğini korumaya devam etti. Fiyatı en çok artan ilçelerin başında Foça, Dikili, Seferihisar, Urla ve Menderes geldi. İzmir’de Ekim 2021 ortalama m2 fiyatı 5 bin 482 TL, Ekim 2020 ortalama m2 fiyatı 4 bin 30 TL, yıllık değişim ise yüzde 36 oldu” sözlerine yer verildi.

“İZMİR DÜNYA GENELİNDE EN FAZLA DEĞER KAZANAN 2‘NCİ ŞEHİR”
     30 Ekim’de İzmir’de yaşanan depremden dolayı kiralık konutlara ve yazlık konutlara eğilimin arttığı belirtilen raporda şu bilgilere yer verildi: “Bu durum Urla, Seferihisar, Foça, Çeşme, Güzelbahçe’de yoğunluk oluşturmuş, nüfus ve konut fiyat artışlarında da kendisini göstermiştir. İzmir konut piyasasının cazibesinin yükselmesine dair haberler uluslararası raporlardan da gelmeye devam etmektedir. Gayrimenkul danışmanlığı firması Knight Frank ‘Küresel Konutlar Şehir Endeksi’ araştırmasına göre İzmir, dünya genelinde konut fiyatlarının en fazla değer kazandığı ikinci şehir olmuştur. Araştırmaya göre dünyada son bir yılda konut fiyatlarının en çok arttığı ilk 10 şehirden üçü Türkiye’dedir. İzmir yüzde 30’luk artışla ikinci sırada bulunurken İstanbul yüzde 26,4 ile dokuzuncu ve Ankara yüzde 25,8 ile 10. sırada listelenmiştir. Son 1 yılda fiyatların en çok arttığı şehirlerin zirvesinde yüzde 30,8 ile Kanada’nın Halifax şehri yer almaktadır. İzmir ile Güney Kore’nin başkenti Seul yüzde 30 artış ile ikinci sırayı paylaşmaktadır.”


+ Benzer Haberler
» Yeni vak’a sayısı inmiyor ama iyileşen ssyısı artıyor
» Kurulan şirket sayısı 2021’de yüzde 8,3 arttı
» Petrol Ofisi’nin tesislerinde depolama tarifesi tadil edildi
» E-arşiv fatura düzenleme matrahı indirildi
» Türkiye’nin en beğenilen 50 CHRO’sundan biri oldu
» Bornova’da yatırım yılı
» Türk yatırımcısının gözü Mısır’da yeni yatırımlarda
» Ölçü aletlerinin muayene ücretlerinde indirim oranları belirlendi
» Başkan Arda’ya ilkokulunda duygulandıran sürpriz
» İAOSB’de 72 saatlik elektrik kesintisi


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 22.01.2022
  Ticaret 21.01.2022
  Ticaret 20.01.2022
  Ticaret 19.01.2022
  Ticaret 18.01.2022
  Ticaret 17.01.2022
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni