• Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv      • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“İzmir’in kaderi Kemeraltı’na bağlı”

04 Temmuz 2022 Pazartesi 13:00
12
14
16
18

“İzmir’in kaderi Kemeraltı’na bağlı”


   ► Tarihi Kemeraltı Esnaf Derneği’nin yeni hizmet binasının açılış töreni gerçekleştirildi

           SEZA NUR DEMİRPARMAK      
     Tarihi Kemeraltı Esnaf Derneği’nin yeni hizmet binasının açılış töreni gerçekleştirildi. Açılışta konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, İzmir’in kaderinin Kemeraltı’na bağlı olduğunu ifade etti. Kemeraltında altyapı ve aydınlatma çalışmaları yapacaklarını aktaran Soyer, “Sokak sağlıklaştırmasından altyapı çalışmalarının tamamını yapmakla mükellefiz. Kuşaklama projesini de başlatıyoruz, Anafartalar, Mimar Kemalettin’de aydınlatma çalışmalarını başlatıyoruz. Kemeraltı’nı 24 saat cıvıl cıvıl yaşayacak bir mekan haline getireceğiz” dedi.

“KEMERALTI’NI 24 SAAT YAŞAYACAK BİR YER HALİNE GETİRECEĞİZ”
     Kemeraltı’nın dünyanın en büyük açık hava alışveriş merkezi olduğunu aktaran Soyer, “Kemeraltı tek başına bir dünya markası yaratmaya yeter. Konak Pier’den Agora Tiyatroya kadar uzanan bir hat İzmir’in kaldıracı olacak, İzmir’i ileriye taşıyacak bir akstır. Kemeraltı İzmir’in kalbidir, can damarıdır. İzmir büyüyecekse de küçülecekse de kaderi Kemeraltı’na bağlıdır. Kemeraltı’nı parlatırsak İzmir güçlenecek.  Kemeraltı, olağanüstü bir zenginlik ve gelecek kuşaklara aktaracağımız en büyük miras” ifadelerini kullandı.  Kemeraltı’yla ilgili gelecek vizyonunu açıklayan Soyer, “Gereken altyapıda ne varsa, sokak sağlıklaştırmasından altyapı çalışmalarının tamamını yapmakla mükellefiz. Kuşaklama projesini de başlatıyoruz, Anafartalar, Mimar Kemalettin’de aydınlatma çalışmalarını başlatıyoruz. Kemeraltı’nı 24 saat cıvıl cıvıl yaşayacak bir mekan haline getireceğiz. Biz binayı, çimentoyu yolu, asfaltı, tenteyi yaparız o kadim kültürü yaşatacak olan sizlersiniz. Size sormadan bir şey yapmayacağız. Eğer esnafın onayı yoksa o iş yanlıştır. El birliği ile karar verdiğimiz işe sahip çıkmak da sizin işiniz” ifadelerinde bulundu.

“KEMERALTI SON YILLARDA İRTİFA KAYBETTİ”
     Kemeraltı’nın dünyanın en kadim alışveriş merkezlerinden biri olduğunu belirten İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, “İzmir’in tarihte ticaret merkezi olmasında, tarihte oynadığı rolde başat aktör Kemeratı’ndaki ticari alışveriş. Anadolu’nun Akdeniz çanağına açılan kapısı, Avrupa’ya açılan penceresi İzmir, onun kalbi de Kemeraltı. Son yıllarda irtifa kaybetti ama burada yakaladığımız hava o Kemeraltı’nı eski güzel günlere tekrar döndürecek” dedi. Kemeraltı esnafının bu konuda duyarlı ve bilinçli olduğunu aktaran Köşger, “Biz de merkezi hükümet ve Valilik olarak Kemeraltı’nın ve İzmir’in tarihi dokusunun ortaya çıkarılması ile ilgili çok ciddi işler yapıyoruz. Birçok tarihi binanın restorasyonunu gerçekleştirdik. Son üzerinde çalıştığımız projelerden biri İzmir İktisat Kongresi binası onunla ilgili çalışmalar devam ediyor. İktisat Kongresi’nin 100. Yılında, 17 Şubat 2023’te otantik binasında, Cumhuriyet’in 100. yılında Atatürk’ün 100 yıl projeksiyonunda Türkiye’nin nereye geldiğini, dünyanın önde gelen ekonomistleri ile değerlendireceğiz. Tüm ülkenin önümüzdeki 100 yılı ile ilgili projeksiyon yapılacak bir İktisat Kongresi’ni otantik binasında gerçekleştireceğiz” diye konuştu.

“İZMİR HAK ETTİĞİ NOKTADA DEĞİL”
     İzmir’in hak ettiği noktada olmadığını vurgulayan Köşger, “İzmir’in rakibi, yarışacağı Barselona’dır, Milano’dur. İzmir, tarihinde bu şehirlerden çok daha öndeydi hem ticaret hem turizmde. İrtifa kaybettik. Gideceğimiz çok yol var. Bütünleşik bir şehirde tüm şehri masaya yatırıp, tüm sektörleri uyum içinde çalışacak bir şehri kurgulamamız lazım. Kendimize hedef çizmemiz lazım ve o hedefe doğru şehri ilerletmemiz lazım. Kavga etmeden, iş birliği içinde herkesin kendine düşen misyonu ifa etmesi lazım. Hep birlikte İzmir’i çok daha iyi bir noktaya taşıma konusunda hepimiz azimliyiz” açıklamalarında bulundu. Kemeraltı’nın UNESCO’nun Kalıcı Listesiye girmesi için süreci ağustos ayında başlatacaklarını açıklayan Köşger, “Kemeraltı şu an UNESCO’da geçici listesinde. Kalıcı listeye girmesi için ağustos ayında tüm heyetle birlikte gidip Bakanlığa başvuracağız. Kemeraltı’nın UNESCO kalıcı listesine girmesiyle ilgili süreci başlatmış olacağız” dedi.

“EKSİK KALDIKLARIMIZI TAMAMLAYACAĞIZ”
     Tarihi Kemeraltı Esnaf Derneği Başkanı Semih Girgin “İzmir Büyükşehir Belediyesi bize bu binayı tahsis ederek büyük bir can suyu oldu. Kemeraltı odaklı UNESCO sürecimiz var. Bu süreci çok iyi değerlendirmek istiyoruz. Binamızda, Kemeraltı esnafının eğitimi ile ilgili eksik kaldıklarımızı tamamlayacağız. Bayramdan sonra başlayacak altyapı çalışmalarında da tüm esnafımızı bu binada eğitime alarak, aidiyet duygusunu oluşturarak yeni bir vizyonla Kemeraltı’nı ileriye taşımaya dair bir sorumluluk aldık” dedi. Girdin, “Tunç başkanımız ile daha önce konuştuğumuzda, ‘Kemeraltı’nda ne yaparsanız yapın esnafın haberi olsun’ demiştik. Çünkü, yerel veya genel, kim ne yaparsa yapsın esnaf kabul etmiyorsa biz bunu bir süre sonra kendimize çeviriyoruz. Biz bunu dediğimizde Tunç başkanımız bize inandı, sorumluluk verdi, arkamıza durdu, sözünde durdu. Sayın Valimizin de kamu desteğini Kemeraltı odaklı İzmir’e yatırdığını biliyoruz. Bir tane Kemeraltı’mız var. Dünyanın en büyük alışveriş merkezi diyoruz ama eksiklerimizin var olduğunu kabul etmeyip bir adım sonrasına taşıyamıyoruz” diye konuştu.


+ Benzer Haberler
» Tarım zehirlerinde rekor artış
» Elleçlenen yük miktarı 7 ayda 319.6 milyon tonu aştı
» Arsa değerleri bir yılda %78 arttı
» Su ve Kanalizasyon Hizmetlerinde Uyulacak Esaslarda değişiklik yapıldı
» Varlık Barışı işleyişine dair tebliğ yürürlükte
» Bakan Nebati: IMF’den borç alınmadı
» Aktif elektrik enerjisi toptan satış tarifesinde yeni rakamlar yayımlandı
» İhracat İklimi Endeksi’nde iyileşme sona erdi
» Aylık en yüksek reel getiri DİBS’de oldu
» RK’dan Nuh’un Ankara’ya soruşturma


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 10.08.2022
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni