• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“Kadınlar oldukça tartışma zenginleşiyor”

02 Aralık 2021 Perşembe 13:00
12
14
16
18

“Kadınlar oldukça tartışma zenginleşiyor”


           HABER MERKEZİ      
     Kadın İşveren ve Sanayiciler Derneği’nin koordinatörlüğünde, Doğu ve Güneydoğu Anadolu İş Kadınları Derneği (DOGÜNKAD) ve Konya İş Kadınları Derneği (KİKAD) paydaşlığında yürütülen Avrupa Birliği destekli “Aktif Kadın Eşit Temsil” projesinin paydaş toplantıları devam ediyor. Sonuncusu Ankara’da gerçekleştirilen toplantıda Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Gürsel Baran, Ankara Kent Konseyi Başkanı Halil İbrahim Yılmaz ve OSİAD Başkanı Süleyman Ekinci yer aldı. Toplantı açılış konuşmasını yapan KAİSDER Başkanı Canan Karalar Yüksel, proje kapsamında, sivil toplumda yönetimlerde kadın sayısını nasıl artırabileceğinin sorusuna yanıt aradıklarını ifade etti.

     Girişimci iş kadınları olarak, teknolojinin tüm iş yapış süreçlerini değiştirdiği yepyeni bir yüzyılın başlangıcında olduklarını bildiklerine vurgu yapan Yüksel, “Tüm organizasyonel seviyelerde gerçek anlamda çeşitliliği yüksek bir işgücü oluşturmak zaman geçtikçe daha da mantıklı görünmekte. Masada kadınlar olduğunda tartışma zenginleşiyor, karar verme süreci iyileşiyor ve organizasyon güçleniyor” dedi.
     İnovasyonun, yenilikçiliğin ve gelişimin doğasının ayrımcılığa aykırı olduğunu söyleyen Yüksel, “Günümüzde yönetim kurullarında kadın sayısının artmasının faydaları konusunda birçok çalışma yapılmakta, makaleler yayımlanmakta. Genelde erkeklerin ve kadınların ilgi alanları, istekleri hakkında varsayımlar yapılıyor. Aslında isteklerimize cinsiyetten bağımsız olarak bakmak, her bir kişiye birey olarak yaklaşma fikrinden yola çıkmak, bakış açısına farklı bir yön katmak mümkün. Bizler bu konuda yapacağımız toplantımızda hedefimize ulaşmak için neler gerekiyor sorusuna cevap bulmaya çalışacağız” diye konuştu.

“TOPLUMLARIN GELİŞMİŞLİK SEVİYESİNDE KADIN VE ÇOCUKLAR ÖNEMLİ”
     ATO Başkanı Gürsel Baran ise konuşmasında, kadınların politika ve karar alma süreçlerine daha aktif ve demokratik katılımına yönelik faaliyetlerin ele alındığı Aktif Kadın Eşit Temsil projesinin, Türkiye’nin ekonomik ve sosyal gelişimi için kıymetli olduğunu belirtti. Toplumların gelişmişlik seviyesinin belirlenmesinde, kadın ve çocukların konumunun önemli bir yer tuttuğuna dikkat çeken Baran, “Kadınların çalışma hayatı ve sivil toplum kuruluşlarındaki temsili geçmiş yıllara oranla çok daha iyi durumda. 10 yıl öncesine kadar Türkiye’de kadınların iş gücüne katılma oranı yüzde 27’lerdeydi, bugün bu rakamın yüzde 35’e yaklaştığını görüyoruz. Bu artış her ne kadar umut verici olsa da yeterli seviyede değil. Biliyorum ki kadınlarımız çok daha iyisini hak ediyor, iş dünyamız da çok daha iyisini yapabilecek durumda. Ticaret ve sanayi odalarının komitelerinde, meclislerinde, kurullarında ve diğer yönetim organlarında kadınların temsilinin arttırılması, kadınların yönetici pozisyonlarında yer alması çok önemli. Sürdürülebilir kalkınma, bağımsız ekonomi, üretimin devamlılığı ancak kadınların iş hayatında aktif olması, eşit temsil edilmesi ve karar süreçlerinde etkin rol almasıyla mümkün. Kadın girişimciliğini desteklememiz ve istihdamını artırmaya yönelik tüm çalışmalara gerekli önemi göstermemiz gerekiyor” ifadelerini kullandı.

     ATO Yönetim Kurulu Başkanı olarak göreve geldiğinde, Oda Meclisi’nde ve Komitelerinde kadınların yer almamasının dikkatini çektiğini belirten Baran, “İlk seçimlerde Ankara Ticaret Odası Komite ve Meclisi’nde yer alan kadın sayısında artış oldu. Dördü meclis üyesi olmak üzere toplum 11 kadın komite üyemiz erkek girişimcilerle aynı koşullarda yarışarak seçilip görevlerine başladılar. Bu sayıyı elbette yeterli görmüyoruz. Kadınların, Odamızın tüm kademelerinde yer almasının Başkent’te ticaretin gelişimine büyük katkı sağlayacağına inanıyoruz. Sizler de işin tamamını erkeklere yükleyip kenara çekilirseniz başarılı olma şansınız düşecektir. Bu anlamda daha gayretli olmanız gerekiyor. Yasalardan dolayı bizim kadın kotası koyma şansımız yok. Ankara Ticaret Odası olarak kadın girişimciliğini desteklemeye ve istihdamını artırmaya yönelik bütün çalışmaları takdirle karşılıyor, elimizden gelen desteği vermeye gayret ediyoruz. Bir ekip halinde bir araya gelerek başarılı olacağınıza inanıyorum. Adım adım yol alacağız karamsarlık yok” diye konuştu.

“ÖNCELİKLE AİLE ŞİRKETLERİNDE TEMSİL SORUNUNUN ÇÖZÜLMESİ GEREKİYOR”
     Ankara Kent Konseyi Başkanı Halil İbrahim Yılmaz ise, kadının sosyal hayatta yeri ve eşit temsili ile ilgili fikrini ifade ederken, öncelikle aile şirketlerinde temsil sorununun çözülmesi gerektiğinin altını çizdi. Daha birinci aşamayı geçemediklerini aktaran Yılmaz, ATO seçimlerinde kadınlar olarak en az yüzde 20 oranının yakalanması gerektiğini ve iradelerinde olan konularda gereğini yaptıklarını ancak seçmene oy kullanırken müdahale etmek gibi bir yaptırımın demokratik olmayacağını dile getirdi.
     OSİAD Başkanı Süleyman Ekinci de yaptığı konuşmada, eşit temsilde ataerkil bir toplum olmanın olumsuz etkilerinin yaşandığını ifade ederek, “Bizde anneler kutsaldır, kadınlar hizmetçidir algısı var maalesef” dedi. Öncelikle bu algıdan çıkılması gerektiğini söyleyen Ekinci;,OSİAD olarak eşit temsile önem verdiklerini ve OSİAD Başkan Yardımcısının kadın girişimci Ayşegül Çakmak olduğunu belirtti. Ekinci, eşit temsilde projenin destekleyicisi ve kadınların yanında olduklarını kaydetti.


+ Benzer Haberler
» Yeni vak’a sayısı inmiyor ama iyileşen ssyısı artıyor
» Kurulan şirket sayısı 2021’de yüzde 8,3 arttı
» Petrol Ofisi’nin tesislerinde depolama tarifesi tadil edildi
» E-arşiv fatura düzenleme matrahı indirildi
» Türkiye’nin en beğenilen 50 CHRO’sundan biri oldu
» Bornova’da yatırım yılı
» Türk yatırımcısının gözü Mısır’da yeni yatırımlarda
» Ölçü aletlerinin muayene ücretlerinde indirim oranları belirlendi
» Başkan Arda’ya ilkokulunda duygulandıran sürpriz
» İAOSB’de 72 saatlik elektrik kesintisi


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 22.01.2022
  Ticaret 21.01.2022
  Ticaret 20.01.2022
  Ticaret 19.01.2022
  Ticaret 18.01.2022
  Ticaret 17.01.2022
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni