• Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv      • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“Kalkınmanın yolu güçlü KOBİ’lerden geçiyor”

15 Haziran 2022 Çarşamba 11:00
12
14
16
18

“Kalkınmanın yolu güçlü KOBİ’lerden geçiyor”


   ► ‘İnovasyonla Yerli Üretim ve KOBİ’lerin Gücü’ etkinliğiyle tedarik zincirine dahil olabilecek şirketlerle iş birliği fırsatları yaratmak amaçlandı

           GÜLCİHAN ALTINKAYA      
     Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve Turkcell iş birliğinde düzenlenen “İnovasyonla Yerli Üretim ve KOBİ’lerin Gücü” konulu etkinlik dijital olarak gerçekleştirildi. Açılış konuşması ardından sunumların da yapıldığı etkinlikle, Turkcell tarafından yerli üreticilere sağlanan destekleri anlatmak ve tedarik zincirine dahil olabilecek şirketlerle iş birliği fırsatları yaratmak amaçlandı.
     Yaptığı konuşmada KOBİ’lerin büyük ölçekli işletmelerle iş birliğinin önemine değinen Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “Ekonomik kalkınma ve yerlileşmenin yolu güçlü KOBİ’lerden geçiyor. Özellikle Ar-Ge, teknoloji ve inovasyon kabiliyetleri kazanmaları KOBİ’leri rekabetçilikte 3-5 adım öne çıkarıyor. Bakanlık olarak güçlerine güç katmak için KOBİ’lerimizi inovasyon ve dijitalleşmeye yönlendiriyoruz” dedi. Varank, savunma sanayisinde de büyük firmalarla KOBİ’lerin bir araya gelerek yüzde 25’lerde olan yerlilik oranını yüzde 80’lere taşıdığını dile getirdi.

“EKSİKLİKLERİN ÜZERİNE GİDİYORUZ”
     Türkiye’nin salgına rağmen sanayinin katkısıyla 2020’de büyüyen nadir ülkelerden biri olduğunu belirten Varank, “Türkiye, 2021’de yüzde 11 büyümeyle G-20 ülkeleri arasında zirveye yerleşti. Bu yılın ilk çeyreğinde yüzde 7,3’lük büyümeyle bu serinin rastlantı olmadığını tüm dünyaya kanıtladık. İhracat tarafında her ay yeni rekorlar kırıyoruz. Son 12 ayda 242 milyar dolarlık ihracat rakamını yakaladık. Bu başarıların sürdürülebilirliğini, işin esas zor kısmı olarak görüyoruz. Nereleri daha fazla geliştirmemiz gerekir noktasında çabalarımız her zaman devam ediyor. Özel sektörle istişare halinde, varsa eksikliklerin üzerine gidiyoruz” diye konuştu.  

“ÇAĞRILARIN SONUÇLARINI YAKINDA İLAN EDECEĞİZ”
     Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi Programı” ile yüksek katma değerli, orta yüksek ve yüksek teknolojili ürünlerin yerli imkan ve kabiliyetlerle üretilmesine destek verdiklerini söyleyen Varank, “Program kapsamında firmalar daha önce Türkiye’de hiç üretilmemiş ürünlerin yatırımlarını yaptılar. Bir kısmında pilot üretime dahi geçildi. Bugüne kadar makine, mobilite, üretimde yapısal dönüşüm, sağlık ve kimya ürünleri ile dijital dönüşüm çağrılarını açtık. Pilot çağrı olan makine sektöründe kabul edilen 20 projenin büyüklüğü 1,7 milyar TL düzeyindeydi. Bu projeler kapsamında Türkiye’de takım tezgahları, üç boyutlu yazıcılar, servo motorlar, dizel motorlar, ileri lazer sistemleri, yağ yakıt filtreleri ve özel maçlı makineler üretmeye başladık. Yine, büyüklüğü yaklaşık 4 milyar TL’yi bulan mobilite sektörü projeleri kapsamında da lider radarlar, otonom taşıtlar, batarya taşıyıcı sistemler, akıllı kamera sistemleri, hava yastıkları gibi katma değeri yüksek kritik ürünlerin yatırımları gerçekleşecek. Üretimde yapısal dönüşüm, sağlık ve kimya ürünleri ve dijital dönüşüm çağrısı kapsamında ise değerlendirme süreçlerimiz devam ediyor” ifadelerine yer verdi.

“BÜYÜMEDE EN BÜYÜK PAY SANAYİNİN”
     Büyümede en büyük payın sanayide olduğunu belirten Varank, “KOBİ’lerimiz dönen çarkların en önemli dişlisidir. Ekonomik kalkınmanın yolu da yerlileşmenin yolu da güçlü KOBİ’lerden geçiyor. Özellikle Ar-Ge, teknoloji ve inovasyon kabiliyetleri kazanmaları KOBİ’leri rekabetçilikte 3-5 adım öne çıkarıyor. Bakanlık olarak güçlerine güç katmak için KOBİ’lerimizi inovasyon ve dijitalleşmeye yönlendiriyoruz. Umarım bu doğrultuda oluşturulan Tedarikçi Eksenli İnovasyon Programı, Yerlilik Programı ve Büyük Ortağım Programı yerlilik ekosisteminin gelişimine ivme kazandırır. Diğer büyük ölçekli şirketlerimizi de ülkemizin geleceği olan KOBİ’lerimize yatırım yapmaya, tedarikçilerini geliştirmeye davet ediyorum. Yerlileşmenin faydalarını, savunma sanayisinde de fazlasıyla görüyoruz. Bunu sivil alanda da kararlı bir şekilde hayata geçirmemiz gerekiyor. Büyük ve güçlü Türkiye’ye giden yolun anahtarı yerli ve milli teknolojiden geçiyor” değerlendirmesinde bulundu.

“KOBİ’LER ÜLKEMİZİN GELECEĞİ OLACAK”
     Yapay zeka ve siber güvenlik konularının işletmeler için hayati önem taşıdığına dikkat çeken Varank, “Bu hususta Ulusal Yapay Zeka Stratejimizi ilan ederek, yol haritamızı bütün sektörlerle paylaştık. TÜBİTAK BİLGEM bünyesinde kurduğumuz Yapay Zeka Enstitüsü bu stratejinin eylemlerinin hayata geçmesinde katalizör görevi görecek, akademik araştırmalarla endüstrinin ihtiyaçları arasında bir köprü görevi üstlenecek. Siber güvenlik hususunda da TÜBİTAK BİLGEM tarafından onlarca çalışma yürütülüyor. Son dönemlerde tam zamanında doğru teknolojiye yatırım yapıyoruz. Ülkemizi kritik teknolojilerin pazarı değil, üreticisi yapmak için çalışıyoruz” diye konuştu.

“MOBİLİTE ALTYAPISI OLUŞTURMAK İÇİN ÇALIŞIYORUZ”
     Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ise , yeni teknolojilerin üretimi sırasında KOBİ’leri yalnız bırakmayacaklarını dile getirerek, “KOBİ’leri devletin tüm imkanlarından faydalanmaları için yönlendirecek, desteklerden istifade etmelerini sağlayacağız” dedi.
     Türkiye’nin Otomobili TOGG’da da Turkcell ile yer aldıklarını belirten Hisarcıklıoğlu, “Ülkemizde mobilite altyapısı oluşturmak için iş birliği içinde çalışıyoruz. Bugün gerçekleştirdiğimiz iş birliğiyle, ülkemizde 5G ekosisteminin oluşmasına katkı sağlamayı amaçlıyoruz. Bu teknolojinin yerlileşmesine dikkat çekmek istiyoruz. Ayrıca Turkcell ile etkin bir iş birliği içinde çalışarak, Turkcell ile KOBİ’lerin somut iş birliği yapmalarını hedefliyoruz” dedi. Hisarcıklıoğlu,  “Geleceği Yazan Kadınlar Projesi” ile kadınları yazılım konusunda eğittiklerini ve iklim değişikliğiyle mücadelede teknolojik çözümler geliştirmeleri için onları desteklediklerini anlattı.

‘SANAYİ KAPASİTE RAPORU’ ÇAĞRISI
     Tedarikçi geliştirme noktasında TOBB olarak birçok kuruluşla iş birliği gerçekleştirdiklerine de değinen Hisarcıklıoğlu, “Çalışmalarımız sırasında Turkcell gibi teknoloji devlerinin yanı sıra Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi (CERN) gibi alanında öncü kuruluşlar, ülkemizin önemli projelerinden olan Akkuyu Nükleer Güç Santrali gibi önemli projeler dahil olmak üzere birçok sektörden büyük işletmeler yer alıyor. Bu çalışmalara davet ettiğimiz KOBİ’ler ise TOBB Sanayi Veritabanı’nda yer alan kapasite raporu veya yerli malı belgesine sahip olan firmalar. Eğer bu çalışmaların içinde siz de yer alarak büyük işletmelere tedarikçi olmak istiyorsanız en kısa zamanda sanayi kapasite raporunuzu almanızı ve geliştirdiğiniz teknolojiler kapsamında yerli malı belgenizi temin etmenizi tavsiye ediyorum. Böylelikle sizinle iletişim kurmamız ve çalışmalarımıza dahil etmemiz kolay olacak” ifadelerinde bulundu.

“YERLİLİK VE MİLLİLİK KONUSUNDA HASSASİYET GÖSTERİYORUZ”
     Bir yandan dünyayı takip ederken bir yandan da ürettikleri yerli ve yenilikçi teknolojilerle sektöre öncülük etmeyi sürdürdüklerini belirten Turkcell Genel Müdürü Murat Erkan, “Çalışmalarımızda yerlilik ve millilik konusunda hassasiyet gösteriyoruz. Bu kapsamda yerli ve milli baz istasyonu ULAK’ı şebekesinde ilk kullanan, aynı zamanda şebekesinde yerli ürün ve yazılım kullanan bir operatör olmaktan gurur duyuyoruz. Hayatımıza hızla giren 4,5G’yi bir an önce tüm vatandaşlarımıza ulaştırmak ve kapsama yükümlülüklerimizi yerine getirmek amacıyla yatırımlarımızı hızla hayata geçiriyoruz. Turkcell olarak 4,5G’nin ülkemizde test edilmeye başlandığı 2014 yılından bu yana yerli 4,5G şebeke ürünlerinin gelişimi için başta ULAK firması olmak üzere tüm paydaşlarımızla iş birliği içinde çalışıyoruz. Bu doğrultuda geniş proje ekibimizle başta laboratuvar çalışmaları olmak üzere ticari sahalarda hayata geçirdiğimiz uygulamalarla yerli ve milli ürünlere destek vermeye devam ediyoruz” diye ifade etti.

“YENİ TEKNOLOJİLERİN ETKİSİNİ ENDÜSTRİ ÇÖZÜMLERİNDE GÖRECEĞİZ”
     Yerliliğin Turkcell bünyesinde uzun süredir takip edilen bir konu olduğunu dile getiren Turkcell Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Aksu, “Önümüzdeki dönem sektörümüzde ve ülkemizde bir diğer önemli sıçrama yeni nesil iletişim teknolojilerine geçişle sağlanacak. 5G ve sonrasında hayata geçecek olan yeni teknolojilerin etkisini önce sanayi üretimi ve endüstri çözümlerinde göreceğiz. Biz de bu alanda geliştirdiğimiz ürün ve servislerle yerli ve milli çözüm ekosisteminin oluşturulmasına destek veriyoruz. Telekomünikasyon sektörü özelinde yerli ve milli çözümlerin geliştirilebilmesi için operatör yükümlülüklerinin yanı sıra ekosistemdeki üretici firmalara farklı teşvik ve desteklerin de sağlanmasının önemli olduğuna inanıyoruz” ifadelerini kullandı.


+ Benzer Haberler
» Araç değer kaybında yeni dönem
» Samsung, denizlerdeki kirliliği azaltan çalışmalarını açıkladı
» Online alışverişte kadın giyim ve ayakkabı üst sıralarda
» Karayolları 16. Bölge Müdürlüğü doğalgaz dönüşüm işi yaptıracak
» “Türkiye’de üretip 5 kıtaya ürün ihraç ediyoruz”
» KPMG ve TIRPORT’tan lojistik sektörünün geleceği için iş birliği
» 20 yıllık rüya gerçek oluyor
» Türkiye tatil için denizi tercih ediyor
» Banaz Belediyesi motorin satın alacak
» Karşıyaka’da kentsel gıda ve kent tarımı konuşulacak


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 05.07.2022
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni