• Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv      • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Kanunla tapulu arazi kamulaştırılabilecek

21 Haziran 2022 Salı 06:00
12
14
16
18

Kanunla tapulu arazi kamulaştırılabilecek


   ► Endüstri Bölgeleri Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’yle, endüstri bölgesi ilan edilecek yerlerde yatırım için zorunlu tutulan ÇED süreci yürütülmeyecek

           KÜBRA TOPAL      
     Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlığı’na 7 Haziran 2022 tarihinde sunulan ‘2/4487 Esas No.lu Endüstri Bölgeleri Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’,çeşitli komisyonlarda görüşülüyor. TBMM Başkanlığı’na sunulan ‘Endüstri Bölgeleri Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’yle endüstri bölgesi ilan edilecek yerlerde yatırım yapmak için zorunlu tutulan ‘Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) Süreci’ artık yürütülmeyecek. Bölgelere dahil edilecek alanlar, ÇED sürecinde zorunlu tutulan incelemeler ve uygunluk değerlendirme komisyonu aşamasından muaf tutulacak. TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu’na sevk edilen düzenlemeye göre, endüstri bölgesi olarak ilan edilen alanlardaki araziler kamulaştırılacak.
     Endüstri bölgesi ilan edilen alanlardaki arazilerin, kamulaştırma kanunu hükümleri uyarınca Bakanlıkça kamulaştırılarak Hazine adına tescil edileceğini aktaran Mimarlar Odası İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı İlker Kahraman, “Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığınca endüstri bölgesi olarak kullanılmak üzere Bakanlığa tahsisi yapılacak. Vatandaşın tapulu arazisi kamulaştırılarak elinden alınabilecek” dedi.

“BAKANLIK İLAVE ALAN ÖNERİSİNDE BULUNABİLECEK”
     Kahraman, endüstri bölgelerinde yer alan yatırımlara yatırım teşvik kararnamesi çerçevesinde hangi teşviklerin verileceğini ve verilecek tüm teşviklerin hangi yatırımlara ne şekilde ne ölçüde uygulanacağı hususlarında bundan sonra Cumhurbaşkanının yetkili olacağını söyledi. Bakanlık, kurum ve kuruluşların veya yönetici şirketin başvurusu ile yer seçimi yapmak suretiyle endüstri bölgeleri kurulu bölgelere, ilave alan önerisinde bulunabileceğini belirten Kahraman, “Bakanlıkça belirlenen alanlarda, Cumhurbaşkanınca endüstri bölgelerinin kurulmasına veya alan ilavesine izin verilebilecek. Endüstri bölgesinin yatırıma hazır hale getirilmesi için gerekli kamulaştırma bedeli ve etüt, harita, plan, proje dahil altyapı ile ilgili tüm giderler öncelikle yönetici şirket ve/veya yatırımcılar tarafından veya Bakanlık bütçesine bu amaçla konulacak ödenekten karşılanacak. Kuşku umutsuzluktan da kötüdür. Kuşkumuz bu tür izinlerde hangi kriterlerin ön planda olacağınadır. Örneğin, altyapı giderleri hangi şartlarda bakanlık bütçesinden karşılanacak ya da Cumhurbaşkanı hangi kriterlere göre onay verecek? Herkese eşit mesafede yaklaşılacak mı?” ifadelerini kullandı.

“KANUNLA YATIRIMCILARA MÜLKİYET DEVRİ YAPILABİLECEK”
     Endüstri bölgesi ilan edilen alanlardaki arazilerin, kamulaştırma kanunu hükümleri uyarınca Bakanlıkça kamulaştırılarak Hazine adına tescil edileceğini dile getiren Kahraman, “Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığınca endüstri bölgesi olarak kullanılmak üzere Bakanlığa tahsisi yapılacaktır. Vatandaşın tapulu arazisi kamulaştırılarak elinden alınabilecek. Teklifle, ÇED süreci ÇED mevzuatında detaylı şekilde yer aldığı ve bu sürece yönelik ek maddeye ihtiyaç olmadığı için Endüstri Bölgeleri Kanunu’nun ‘ÇED Süreci’ başlıklı maddesi yürürlükten kaldırılıyor. Çevresel etki değerlendirme süreci kaldırılmasını gerektirecek ne olmuştur? Endüstri bölgelerinde çevre ile ilişki sıfırlanmış mıdır? “Cazip hale getirme” gerekçesiyle endüstri bölgelerindeki yatırımların tamamlanması şartıyla yatırımcılara mülkiyet devri yapılabilecek” diye konuştu.

     Kahraman sözlerini şöyle sürdürdü: “Burada sorulması gereken soru şudur? Bu kanun teklifine neden gereksinim duyuldu. Türkiye’de bulunan endüstri bölgeleri tam kapasite mi çalışıyor ki yeni endüstri bölgeleri açılıyor. Halihazırdaki endüstri bölgelerinde toplam elde edilen katma değer ve çalışan sayısı ne kadardır? Ancak bu veriler ışığında bir karar verilebilir. Oysa çevre ve tarım arazileri üzerinde etkisi önemli olacak ve kamusal kullanımdaki hazine arazilerinin el değiştirmesini sağlayacak bu düzenleme sorularımıza yanıt verilmeden geçirilmeye çalışılıyor. Hatadan dönülmesini istiyoruz.”

 


+ Benzer Haberler
» Otomobil satışında ‘6 ay kısıtlaması’nın taslağı hazır
» Konut sorununun çözümü enflasyonun düşmesinde
» İlaç zammı eczacının kârını eritiyor
» “E-ticarete karşı Kemeraltı esnafı yenilenmeli”
» Dar gelirlinin evi boş kaldı
» Patates üreticisinde ‘psikolojik memnuniyet!’
» Yumurtacının maliyet hesabı tutmuyor
» “ÖTV matrahında iyileştirme yapılmalı”
» Ucuza tabldot yemek yok!
» Hedef; sorunu ‘doku kültürü’ ile çözmek


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 10.08.2022
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni