• Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv      • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Karadeniz gazının 2023’te kullanılması hedefleniyor

27 Temmuz 2022 Çarşamba 16:00
12
14
16
18

Karadeniz gazının 2023’te kullanılması hedefleniyor


           SEDA GÖK      
     Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, güncel enerji gündemine dair açıklamalarda bulundu. Dünya genelinde artan petrol fiyatlarına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Dönmez, bu yükselişte salgın sonrası artan talep ve Rusya-Ukrayna savaşının etkisi olduğunu aktardı. Doğal gazda da benzer bir durum olduğunu belirten Dönmez, “Doğal gazda da pandeminin ilk aylarında 1000 metreküp fiyatı uluslararası piyasalarda 100 dolarlara kadar inmişti. Orada da bir yüksek tırmanış yaşadık geçtiğimiz yıl. Bazı günler 2000 dolarları gördük. Bu yılbaşında bir gevşeme vardı. Fakat Ukrayna kriziyle birlikte tekrar orada da bir tırmanış söz konusu. Şu anda da 1400-1500 dolar bandında fiyatlar seyrediyor. Doğal olarak bizim gibi enerjide dışa bağımlı ülkeler açısından bu kontrol edemediğiniz mekanizmanın içerisinde bu maliyetleri üstleniyorsunuz. Ama vatandaşımıza onların katlanabileceği ölçüde yansıtmaya gayret ediyoruz” dedi.

     Türkiye’nin Karadeniz’de keşfettiği 540 milyar metreküplük doğal gaz rezervine ilişkin de değerlendirmelerde bulunan Dönmez, şunları kaydetti:
     “Keşif, yapıldığı yılda dünya tarihinde derin denizlerdeki en büyük keşif olarak kayıtlara geçti.
     Bu işlerin montajının yapılması için hem deniz tarafında hem kara tarafında terminal inşaatı gibi hakikaten ciddi iş kalemleri var. Toplamda irili ufaklı tam 6000 iş kalemini şu anda o projede yönetiyoruz. Ve çalışan sayısı da hem karada hem denizde 6000’i geçti. Kıyıdaki boru serim işlemleri tamamlandı. Bayramda derin deniz tarafında bu boru serim işlemlerini yapacak olan gemi de geldi. O gemi de yaklaşık 40 kilometrelik boru inşaatını tamamladı. Bu yıl içerisinde bu boru serim işlemleri hem deniz tarafında hem kara tarafında tamamlanmış olacak. Terminal tarafında o çıkan gazı bizim rafine etmemiz lazım, bazı işlemlerden geçirmek, şartlandırmak gerekiyor onlar devam ediyor. Yine o gazın BOTAŞ’ın ulusal doğal gaz iletim sistemine bağlanması için BOTAŞ’ın yapması gereken çalışmalar var, onlar da bir taraftan devam ediyor. İnşallah önümüzdeki yılın ilk çeyreğinde bu Karadeniz’deki gazı ulusal sistemimize basmaya başlayacağız.”

KIŞA DEPOLAR DOLU GİRİYORUZ
     Türkiye’nin geçen yıl biten doğal gaz kontratlarının süresini tekrar uzattığına işaret eden Dönmez, şöyle konuştu: “Pandemi öncesi yaklaşık yıllık 50 milyar metreküp civarında bir doğal gaz tüketirken, geçtiğimiz yıl bu rakam 60 milyar metreküpe çıktı. Bu sene de muhtemelen bu civarda seyredeceğini öngörüyoruz. Dolayısıyla bu kadarlık bir miktarı bizim kontrata bağlamamız lazım.
     Bizim ana tedarikçilerimiz Rusya, Azerbaycan, İran. Bunlarla uzun dönemli kontratlarımız var. Bunun yanı sıra Cezayir başta olmak üzere Körfez ülkelerinden de sıvılaştırılmış doğal gaz alıyoruz. Yeni dönemde de bu biten kontratları yeniliyoruz.” Türkiye’nin 2 yer altı doğal gaz depolama tesisi olduğunu aktaran Dönmez, “Tuz Gölü’nde bir depomuz var 1,2 milyar metreküplük, onun tamamını doldurduk. Silivri’de bir depomuz vardı 3,2 milyar metreküplük. Kapasitesini artırıyoruz ve 4,6 milyar metreküpe çıkarıyoruz. Oradaki depomuzun da dün itibariyle yüzde 82’si dolu. İnşallah Eylül ayı sonuna kadar tamamını doldurmuş olacağız. Yani 4,6 milyar metreküplük bir doğal gaz deposu da orada hazır olacak. Toplamda baktığımızda neredeyse 6 milyar metreküplük bir rakamdan bahsediyoruz. Bunun üzerine LNG tanklarımızın da dolu olduğunu hesaba katacak olursak, aşağı-yukarı bir 600-700 milyon metreküp de orada bir depolanmış gazımız olacak. Böyle baktığımızda, yani tedarikçiler sevkiyat planlarına, kontratlara uyduğu takdirde inşallah bir sorun olmayacak.” diye konuştu.

“ABDÜLHAMİD HAN 9 AĞUSTOS’TA GÖREVE ÇIKIYOR”
     Türkiye’nin hidrokarbon aramada çok ciddi tecrübe kazandığını belirten Dönmez, bu anlamda yabancı ülkelerden kendi ülkelerinde arama yapmaları için teklif geldiğini ancak önceliklerinin Karadeniz gazı olduğunu vurguladı.
     Türkiye’nin sondaj gemisi filosuna 4’üncü gemi olarak Abdülhamid Han’ın geldiğini anımsatan Dönmez, “Onu da Akdeniz’de inşallah ilk görev yeri yerine uğurlayacağız. 9 Ağustos’ta inşallah bir aksilik çıkmazsa Sayın Cumhurbaşkanımızın teşrifiyle Mersin Taşucu’ndan ilk görev yerine uğurlamış olacağız.
     Görev yeri bizim kendi deniz yetki alanlarımız içerisinde olacak, onu da inşallah o gün Sayın Cumhurbaşkanımız kamuoyuyla paylaşacak.
     Çok daha hızlı, çok daha güvenli operasyonları yapabilir bir gemi. İnşallah biz de Abdülhamid Han’ın ilk seferinden umutluyuz.”
     AB ile Azerbaycan arasında Avrupa’ya daha fazla doğal gaz gönderilmesi için imzalanan mutabakat zaptına ilişkin Bakan Dönmez, “ TANAP’ın kapasitesi iki katına çıkartılabilecek durumda. Yıllık 16 milyar metreküp doğal gaz 31-32 milyar metreküpe kadar çıkacak. Bunun için bazı kapasite artırma yatırımlarına ihtiyaç olacak. Kaynak tarafında kaynağın geliştirilmesi gerekiyor. Bunlar için bir miktar süreye ihtiyaç var. TürkAkım ve TANAP’ta aktif olarak yer aldık. Hem kendi arz güvenliğimiz hem de Avrupalı komşularımızın arz güvenliğine bugüne kadar katkı sağladık. İmkanlar el verirse bu süreçte yine yer alırız” ifadelerini kullandı.

AKKUYU NÜKLEER GÜÇ SANTRALİ İNŞAATI ALANINDA DÜNYANIN EN BÜYÜĞÜ
     Türkiye’nin ilk nükleer santrali olacak Akkuyu’da 4’üncü reaktörün temelinin atıldığını hatırlatan Dönmez, “Şu anda alanında dünyanın en büyük şantiyesi, 25 bine aşkın insan çalışıyor, neredeyse yüzde 80’in üzerinde bizim kendi insanımız. Arıkovanı gibi burası, devasa bir alandan bahsediyoruz. Diğer sektörlerdeki inşaatlardakini de dahil etsek muhtemelen yine ilk üçte yer alır bu şantiyenin büyüklüğü” dedi.
     Santralde uluslararası güvenlik önlemlerinin alındığını ve denetimlerin sık sık gerçekleştiğinin altını çizen Dönmez, “Deprem güvenliği açısından, örneğin 9 şiddetine dayanacak. Oradaki muhtemel ileride olabilecek tsunami dahil bütün riskler analiz edildi. Hatta şunu söyleyeyim; örneğin bir uçak düştü nükleer reaktör alanına. Ona karşı bile santrali güvenli çalıştıracak ya da güvenli susturacak dizayn parametreleri sisteme eklendi” diye konuştu.
 
NADİR TOPRAK ELEMENTLERİ KEŞFİ SON DERECE KRİTİK
     Eskişehir’de keşfedilen dünyanın Çin’den sonra en büyük nadir toprak elementleri rezervine ilişkin ise Bakan Dönmez, şu ifadeleri kullandı:
     “Bunlar son derece kritik teknolojilerde kritik cihazlarda kullanılan ürünler. Bu ürün olmazsa o ürün olmaz gibi yorumlamak lazım o cihaz geliştirilmez. Havacılık ve uzay sektöründe, savunma sektöründe, IT teknolojilerinde, yine bu elektrikli otomobillerde olmazsa olmaz ürünlerden bahsediyoruz. Alternatifi olmayan ürünler bunlar.
     Çin’den sonra ikinci. 694 milyon tonluk bir rezerv keşfimiz söz konusu. Toryum da mesela orada yine olan elementlerden birisi. Paranızla da alamayacağınız maddelerden bahsediyoruz. Yani isterseniz milyon dolar ödeyin ‘Vermiyorum’ dediğinizde yapacağınız bir şey yok. O açıdan bence son derece stratejik, kritik bir keşiftir. Bu yıl içerisinde ilk biz pilot tesisimizi hayata geçireceğiz. Pilot tesisler endüstriyel ölçekteki yüksek miktarlı, kapasiteli tesislerin öncü tesisleridir. Üretim yeteneklerinizi geliştirirsiniz. Biz onu mesela lityumda da yaptık. Önce yıllık 10 tonluk bir lityum karbonat tesisi yaptık, şimdi arkasından 600 ton yıllık kapasiteli bir başka tesisi yapıyoruz. Burada da yine düşük miktarlarda bir pilot tesisi yapacağız, sonrasında da daha büyük miktarla üretime geçmiş olacağız. O açıdan son derece kritik bir keşif diye tarihlere geçmesinde fayda var.”

 


+ Benzer Haberler
» Dijitalleşme uygulamaları ile 6 bin 114 ton CO2 salınımı önlendi
» Kontrolmatik Teknoloji 2022 yılının ilk yarısında net 119,5 milyon TL kar elde etti
» Karayolları 8. Bölge Müdürlüğü karayolu işleri yaptıracak
» BAYOSB, iş güvenliği eğitimlerinde çağı yakaladı
» İzmir’de konut satışları %15,8 oranında azaldı
» Road2Tunnel ile yollar fuarizmir’de kesişecek
» Araba almayı düşünenler “kredi hesaplama araçlarına” yöneldi
» “Ehil müteahhit seçimi ve yapı denetimi hayati önemde”
» “Tarım Gençlerle Yükseliyor”un yedincisi düzenleniyor
» Gözler Merkez Bankası’nın faiz kararında


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 16.08.2022
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni