• Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv      • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“Karar hileli, usulsüz, kanuna aykırı”

02 Ağustos 2022 Salı 16:00
12
14
16
18

“Karar hileli, usulsüz, kanuna aykırı”


           HABER MERKEZİ      
     Akkuyu’da dördüncü ünitenin temelini atan ve sözleşmesi feshedilen IC İçtaş İnşaat yaptığı açıklamada, “Bu fesih girişimi açıkça kanunlara, sözleşmeye aykırı, hileli ve geçersiz bir işlemdir” dedi. Şirketin açıklamasında, yüzde 50 hissedarı olduğu Rus ortak şirketle sözleşmenin feshedilmemesine dikkat çekildi.
     Yapımı sürmekte olan Akkuyu Nükleer Santrali’nde 4’üncü ünitenin temelini bir hafta önce atan IC İçtaş İnşaat’ın sözleşmesi feshedildi. İçtaş’tan yapılan açıklamada, fesih kararının ‘haksız, hileli ve usulsüz’ olduğu ifade edildi.

     IC İçtaş İnşaat’tan yapılan yazılı açıklamada, fesihle ilgili haberlerin kamuoyunu yanıltmaya yönelik ifadeler içerdiği belirtilerek, “Akkuyu Nükleer A.Ş. tarafından 29.07.2022 ve 30.07.2022 tarihlerinde yapılan basın açıklamalarında sırasıyla “Akkuyu NGS projesinde çalışmalarını tamamlayan IC İçtaş İnşaat Sanayi ve Ticaret AŞ ile sözleşmenin feshedildiği” belirtilmiş ve “Akkuyu Nükleer tarafından Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına göre kurulmuş, Türkiye’de tüzel kişiliği olan TSM Enerji İnşaat Sanayi Limited Şirketi (TSM) ile sözleşme imzalanmıştır” denilerek kamuoyu yanıltılmaya, bir oldu bitti yaratılmaya çalışılmıştır” denildi.

     Akkuyu Nükleer A.Ş. tarafından yürütülen fesih girişiminin hem sözleşmenin tabi olduğu uluslararası hukuka hem de söz konusu şirketlerin tabi olduğu Türkiye Cumhuriyeti Hukuku’na aykırı olduğu ifade edilen açıklamada, “Bu doğrultuda hukuken geçersiz olan bu faaliyetler neticesinde kamuoyunu yeniden bilgilendirme gereği hasıl olmuştur. Akkuyu Nükleer A.Ş tarafından yapılan basın açıklamasında yer alan hususlar gerçeği yansıtmamakta ve kamuoyunda proje alanında her şey yolunda algısı oluşturulmaya çalışılmaktadır. Akkuyu A.Ş.’nin hukuksuz fesih bildirimi kapsamında verdiği talimat çerçevesinde sahadaki işler durdurulmuş, on binlerce çalışanımız mağdur edilmemeleri adına ücretli izne gönderilmiştir” ibareleri yer aldı.

“FİİLEN VE HUKUKEN UYGULANMASI MÜMKÜN DEĞİLDİR”
     Açıklamada, Mevcut sözleşme kapsamında geçerli olan ve birçok ticari, hukuki ve teknik boyutuyla mutabık kalınmamış ve mahsuplaşılmamış 100’e yakın alt sözleşme, 1000’e yakın malzeme ve tedarik sözleşmesi bulunduğu belirtildi. Bu işlemlerin, mahkeme gözetimindeki tespit davaları ile tüm boyutlarıyla tamamlanmadan durdurulan işlerin hiçbiri TSM’ye veya başka şirketlere devredilemeyeceğine değinilen açıklamada, “Bir yandan iş durdurma talimatı verilip, bir yandan da işlerin devam etmekte olduğu izlenimini vermek çabasıyla sahada yetkisiz firma ve kişiler eliyle kaotik bir ortamda yaptırılmaya çalışılan imalatlar nükleer denetim standartlarının dışına çıkma riskini doğurmuş bulunmaktadır.

     Proje sahası içerisindeki Titan2 ve İçtaş eşit ortaklıklı Ana Yüklenici ve ayrı tüzel kişiliklere haiz alt şirketlere ait olan hiçbir makina, araç, laboratuvar TSM tarafından kullanılamaz. Yetkili mahkemelere tedbir başvurularımızı yapmış bulunuyoruz. Basına yansıyan mevcut haberlerdeki bu şirketlerimizin demirbaşlarına gasp olayları ile ilgili suç duyuruları yapılmış olup, yapılmaya devam edilecektir” denildi


+ Benzer Haberler
» Kredi kartında kısmi ödeme yapanların oranı %33
» Sofralık sultani üzümün ihracat yolculuğu başladı
» İzmir Ticaret Odası seçimi 3 Ekim’de yapılacak
» Karkas et alım fiyatları artırıldı
» Demir ihracatında Rusya fırsatı
» Otomotiv ihracatı 2 milyar doları aştı
» 1 milyon 366 bin tarım arazisi bankalara rehin bırakıldı
» Online araç satış ve kiralama platformları hakkında soruşturma
» İzmir Büyükşehir Belediyesi aşure bereketini 12 bin kişiyle paylaştı
» Halkbank’tan kadın girişimcilere 15,1 milyar TL destek


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 09.08.2022
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni