• Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv      • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Kemalpaşa’nın dünyaca ünlü kirazında hasat zamanı

14 Mayıs 2022 Cumartesi 12:00
12
14
16
18

Kemalpaşa’nın dünyaca ünlü kirazında hasat zamanı


           HABER MERKEZİ      
     İzmir Kemalpaşa’nın dünyaca ünlü kirazının hasadı başladı. Kuzey yarımkürenin ilk kirazını hasat eden Kemalpaşa’da bu sene geçtiğimiz yıla göre %10-15 civarında verim artışı tahmin ediliyor.
    Üretici Mehmet Ali Akdemir’in kiraz bahçesinde gerçekleştirilen İlk hasat etkinliğinde AK Parti İzmir Milletvekili Yaşar Kırkpınar, Kemalpaşa Kaymakamı Musa Sarı, İzmir İl Tarım ve Orman Müdürü Mustafa Özen, Kemalpaşa Ziraat Odası Başkanı Bülent Oray, ilçe idari amirleri ve üreticiler bir araya geldi.
     Buluşmada konuşan Kemalpaşa Ziraat Odası Başkanı Bülent Oray: “Ürünümüz kalıntısız, kaliteli ve herkes tarafından tanınan bir ürün. Hava koşulları iyi gider ve ürünümüz iyi bir fiyat bulursa emeğimizin karşılığını almış olacağız” dedi.

İZMİR’DE HER SENE 90 BİN TON KİRAZ ÜRETİLİYOR
     İzmir İl Tarım ve Orman Müdürü Mustafa Özen ise İzmir’in kiraz üretimi açısından Türkiye de önemli bir potansiyele sahip olduğunu söyledi ve “Yıllık yaklaşık 90 bin ton üretimle ülkemizde üretilen kirazın 14’ünü üretiyoruz. Kemalpaşa ilçemiz ise İzmir üretiminde %65’lik bir paya sahip. Günden güne ürün miktarı da artıyor.” Dedi. Sezonun bereketli olacağını tahmin ettiğini belirten Özen, “Bu sene kışın geç sona ermesi hasadı geciktirse de geçen yıla göre ürün miktarı %10-15 artmış durumda.” Diye konuştu. Özen, İzmir tarım ve Orman İl Müdürlüğü olarak üreticilerin sezon boyunca yanında olduklarını ve teknik yönden sürekli desteklediklerini ifade etti.
     Kemalpaşa Kaymakam Musa Sarı: “Kemalpaşalı üreticilerimizle gurur duyuyoruz. Kirazımız eşsiz lezzetiyle ülke sınırları dışına taşan bir üne sahip. 2 milyon 200 binin üzerinde kiraz ağacımız var. Tarımda söz sahibi bir ilçeyiz.” Dedi. Sarı, tüm kamu teşkilatının üreticinin yanında olduğunu söyledi.

KEMALPAŞA KİRAZIN BAŞKENTİDİR
     Milletvekili Yaşar Kırkpınar ise üreticilere ve basın mensuplarına hitaben yaptığı konuşmada, “Kirazın başkentindeyiz. Kemalpaşa İzmir’de, Türkiye’de ve Kuzey Yarımkürede kirazın ilk hasat edildiği yer. İyi kalitede kiraz üretmek tesadüfen olmuyor. Üreticimizin ve tarım teşkilatının ciddi çabası, emeği ve bilgi birikimiyle bu noktalara geliniyor. Meyve sebze üretimi hem zor hem de riskler içeren bir üretim şekli. Üreticilerimiz tüm risklere ve zorluklara rağmen üretimden vazgeçmiyor. Bu sene bol ürünlü bir sene. Fiyatlar beklediğimiz gibi oluşursa üreticilerimiz emeğinin karşılığını almış olacak ve yüzleri gülecek.” Dedi. Kırkpınar, tarımsal faaliyetlerin ve üreticilerin hayati öneme sahip olduğunu vurguladı ve devletin de üreticilere verdiği destekleri her sene artıracağını ifade etti.
     Konuşmaların ardından üreticilerle birlikte hasada katılan protokol, bir yandan hasada eşlik etti, bir yandan da üreticilerle sohbet ederek taleplerini dinledi.


+ Benzer Haberler
» Benzine üst üste iki zam!
» Megavatsaat başına azami fiyat yükseltildi
» Bankacılık Kanunu yürürlüğe girdi
» TMO ihalelerinde fiyat farkı verilebilecek
» Taksimetre tarife yükleme işlemlerine düzenleme
» “Vergi düzenlemesi esnafı rahatlattı”
» Levn Sanat, sanatseverlerle buluşuyor
» KPMG Türkiye, Fintech & Dijital Finans Mükemmeliyet Merkezi ile şirketlere güç katacak
» Mobilya ihracatı son 5 yılda yüzde 106 arttı
» Vak’a sayısı tekrar 1.000’in altına indi


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 28.05.2022
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni