• Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv      • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Kemeraltı için büyük ‘İMECE’

11 Haziran 2022 Cumartesi 11:00
12
14
16
18

Kemeraltı için büyük ‘İMECE’


   ► Ahilik kültüründen ilham alan gençler ve zanaatkarlar Kemeraltı’nda buluşacak

           HABER MERKEZİ      
     İzmir’in tarihi merkezi Kemeraltı Çarşısı’na gençlerin ilgisini artırmak, zanaatkarların bilgi ve deneyimlerini gelecek kuşaklara aktarmasını sağlamak amacıyla Kültür ve Turizm Bakanlığı ile kentteki 4 kurum güç birliği yaptı. İzmir Ekonomi Üniversitesi Yaratıcı Ekonomi Uygulama ve Araştırma Merkezi (İEÜ+KREA), TARKEM A.Ş., Tarihi Kemeraltı Esnaf Derneği ve İzmir Bilimpark A.Ş., Kemeraltı’na dinamizm katacak ‘İMECE: Sanat ve Zanaat Odaklı Yaratıcı Girişimcilik Merkezi’ projesini hazırlarken, bakanlık da projeye fon desteği sağladı. 2023 yılında tamamlanması planlanan örnek proje kapsamında Kemeraltı’nda ‘yaratıcı girişimcilik’ merkezi kurulacak, ilk etapta 20 genç ile 20 zanaatkar eşleştirilecek. Geleneksel üretim yöntemleriyle dijital teknolojiden yararlanılarak yeni ürünler, hizmetler geliştirilecek. Kent belleğine ışık tutan Kemeraltı Çarşısı, gençler için cazibe merkezi, yaratıcı iş fikirlerinin ilham noktası haline gelecek.
    
     Tarihi Kemeraltı Çarşısı’na farklı bir soluk getirecek ‘İMECE: Sanat ve Zanaat Odaklı Yaratıcı Girişimcilik Merkezi’ adlı projenin açılış ve ilk bilgilendirme toplantısı, L’Agora Old Town Hotel’in tarihi avlusunda gerçekleştirildi. Projeye ilişkin sunumu İEÜ+KREA Müdürü Dr. Sevay İpek Aydın yaparken; Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları Genel Müdürlüğü Proje ve Eğitim Dairesi Başkanı Emire Cete, TARKEM A.Ş. Genel Müdürü Sergenç İneler, Tarihi Kemeraltı Esnaf Derneği Semih Girgin ve devlet çini sanatçısı Ebru Camkıran’ın katılımıyla bir panel de düzenlendi. Projenin, İzmir ve Kemeraltı için önemine dikkat çekilirken, önümüzdeki süreçte yapılacak çalışmalara ilişkin yol haritası aktarıldı.

PROJEYİ ÇOK ÖNEMSİYORUZ
     Toplantının açılışında konuşan Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları Genel Müdürü Dr. Ziya Taşkent, ‘Gelecek Gençlerin’ proje çağrısı kapsamında fon desteği almaya hak kazanan ‘İMECE’ projesini çok önemsediklerini söyledi. Dr. Taşkent, “Kemeraltı, yüzyıllar öncesine dayanan tarihi bir geçmişe sahip. Zanaat dediğimiz ustalık ve becerinin nesilden nesle geçtiği bir nokta. Bu projede, genç girişimcilerle zanaatkarlar bir araya gelecek, bu birliktelik de güçlü bir ekosistem içerisinde ürüne, yaratıcılığa dönüşecek. Proje, Kemeraltı’na güç ve dinamizm getirecek. Üniversite, teknopark, özel sektör ve sivil toplum kuruluşlarının iş birliği, İMECE projesini öne çıkardı. ‘Gelecek Gençlerin’ çağrısı kapsamında, ülkemiz genelindeki 400 projeden 68’i desteklenme hakkı elde etti. Bunlardan biri de Kemeraltı için hazırlanan projeydi. Emeği geçen herkesi kutluyor, bölge ekonomisine de katkı sağlayacağına inandığımız bu projeye destek olmaktan mutluluk duyuyoruz” dedi.

TÜRKİYE’YE ÖRNEK OLACAK
     İEÜ+KREA Müdürü Dr. Sevay İpek Aydın, Türkiye’de 90’a yakın tarihi çarşının bulunduğuna dikkat çekerek projenin diğer kentlere de örnek olacağını belirtti. Dr. Aydın, “Sanat ve zanaat odaklı girişimcilik merkezi, Kemeraltı’nın uzun süredir ihtiyaç duyduğu bir hamleydi. Zanaatkarlar ve genç nesilleri buluşturmak, bölgenin yapısına uygun bir adım; birlikte iş yapma kültürünün oluşması açısından da çok önemli. Yaratıcı Ekonomi Uygulama ve Araştırma Merkezi olarak, proje öncesinde bölgede araştırma yürüttük. Elde edilen sonuçlar doğrultusunda projeye son şekli verildi. 20 genç girişimci ile 20 zanaatların eşleşmesi de, daha önceki araştırma projesine göre kararlaştırıldı. Projeyle, geleneksel üretimin geleceğe taşınması noktasında da örnek bir model oluşturduğumuza inanıyoruz. Bu modelin diğer illerimizde de uygulandığını görmek, aynı zamanda onlara en büyük hediyemiz olacaktır” diye konuştu.

PROJELER SÜRECEK
     TARKEM A.Ş. Genel Müdürü Sergenç İneler ise, İMECE projesinin Kemeraltı’na can suyu olacağını ifade ederek, “Projemiz, Kemeraltı’nın hak ettiği değeri bulması açısından oldukça önemli ve değerli. Projenin bir an önce hayata geçmesi için kararlılıkla çalışmaya devam edeceğiz. Elbette tek ve son projemiz bu değil. Kemeraltı’nın; UNESCO’nun dünya mirası listesine girmesi için de çalışmalarımızı uzun süredir yoğun şekilde sürdürüyoruz. Kemeraltı, şehrimizin vazgeçilmez bir değeri ve bunu güçlü bir şekilde yaşatacağız” dedi.
     Proje ortaklarından Tarihi Kemeraltı Esnaf Derneği Başkanı Semih Girgin, Kemeraltı’nın zengin kültürü ve ticari çeşitliliğini güçlendirerek genç nesilleri ustalarla buluşturacak projeye ev sahipliği yapmanın heyecanını taşıdıklarını aktardı. Panelistlerden Ebru Camkıran ise, bir sanatçı olarak Kemeraltı kültürünü soluyarak üretmenin önemine dikkat çekti, sanatkar ve zanaatkarları Kemeraltı’na davet etti.


+ Benzer Haberler
» Banaz Belediyesi motorin satın alacak
» Karşıyaka’da kentsel gıda ve kent tarımı konuşulacak
» Kaynarpınar’a arıtma müjdesi
» Menderes’in altyapısı güçleniyor
» Foça’da ‘‘İçimizden Biri Atatürk’’ söyleşisi
» “İzmir’in kültürel mirasını dünyaya sunuyoruz”
» Körfezde bir ilk; Görme engelli kanocular yarıştı
» Bayraklı Belediyesi kırtasiye malzemesi satın alacak
» Enflasyon yıllık yüzde 79 arttı
» “90,6 milyar TL vergiden feragat edildi”


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 05.07.2022
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni