• Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv      • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Kimya sektöründe Ar-Ge’yi güçlendirecek iş birliği protokolü imzalandı

21 Ocak 2022 Cuma 14:00
12
14
16
18

Kimya sektöründe Ar-Ge’yi güçlendirecek iş birliği protokolü imzalandı


           HABER MERKEZİ      
     Türkiye’nin ilk kimya ihtisas OSB’si GEBKİM’de kurulan Teknoloji Geliştirme ve Çözüm Merkezi (GEBTEK) ile Gebze Teknik Üniversitesi (GTÜ) arasında Ar-Ge için protokol anlaşması imzalandı. Anlaşmaya göre GEBTEK, GTÜ Teknopark’ta faaliyet gösterecek. Protokol anlaşmasıyla 11’inci Kalkınma Planı’nda yer alan üniversite-sanayi iş birliği alanında önemli bir adım atılmış oldu.
     Türkiye’nin ilk kimya ihtisas OSB’si GEBKİM’de yer alan GEBKİM Teknoloji Geliştirme ve Çözüm Merkezi (GEBTEK) ile Gebze Teknik Üniversitesi (GTÜ) arasında Ar-Ge faaliyetleri için iş birliği anlaşması imzalandı.
     Anlaşmayla GEBTEK, GTÜ Teknopark’ta yer alacak. GTÜ’nün akademik gücüyle GEBKİM’in sektörün içinden deneyimi, Türkiye’de üretilmeyen kimyasalların üretimi, kimya sektörünü ilgilendiren problemlerin çözümü ve yenilikçi kimyasal teknolojiler konularında Ar-Ge çalışmalarına hız verecek.

İŞ BİRLİĞİ ÖN PROTOKOL ANLAŞMASI İMZALANDI
     İş birliği protokol anlaşması, GEBKİM Yönetim Kurulu Başkanı Vefa İbrahim Aracı, GTÜ Rektörü Prof. Dr. M. Hasan Aslan, GTÜ Teknopark Genel Müdürü Zübeyde Demirkapu, GEBKİM Yönetim Kurulu Üyeleri, Şafak Türkay, Cem Yelten, Eralp Erdem, Sebahattin Işık, GEBTEK Stratejik Birimi PMO Partners Kurucusu Bengü Türk, PMO Partners Eğitim Koordinatörü Funda Kılıç ve PWC Şirket Ortağı Cem Aracı’nın katıldığı toplantıda imzalandı.

11’İNCİ KALKINMA PLANI İÇİN ÖNEMLİ BİR ADIM
     2019-2023 dönemini kapsayan 11’inci Kalkınma Planı’nda yer alan sanayi-üniversite iş birliğine atıfla imzalanan protokol anlaşması, Yüksek Öğretim Kurulu’nun kimya alanında Ar-Ge için seçtiği GTÜ ile GEBKİM’in iş birliğiyle önemli bir ivme kazanacak.

SEKTÖRÜN İHTİYAÇLARINA ÇÖZÜM ÜRETMEK İÇİN KURULDU
     GEBKİM Teknoloji Geliştirme ve Çözüm Merkezi’nin kuruluş amaçları arasında, “Ulusal ve uluslararası kimya yeterlilik belgelerinin yönetimi, Mevzuat değişiklikleri ve güncel yasal zorunluluklar konusunda bilgilendirme, Karbon ayak izi ölçümü ve raporlama hizmetleri, Ulusal ve uluslararası proje yönetim hizmetleri, Uluslararası iş ağları kurulumu, Uluslararası pazarlara yatırım fizibilite desteği, Kurumsal olgunluk analizleri, Dijitalleşme ve Teknoloji yönetim danışmanlık hizmeti, Kurumsal altyapı sistemlerine geçiş danışmanlık hizmeti, Girişimcilik ekosistem oyuncularının tanıtım ve pilot uygulamaları, İnsan kaynakları süreç danışmanlık hizmeti, GEBTEK Akademi seminerleri” maddeleri yer alıyor.

“GELECEĞİ BUGÜNDEN İNŞA ETMEK İÇİN ÜNİVERSİTE-OSB İŞ BİRLİĞİ GEREKLİ”
     “Geleceği bugünden inşa etmeliyiz” diyen Aracı, “İthal ettiğimiz ana kimyasalların Türkiye’de üretimi için GEBTEK ile GTÜ’nün Ar-Ge iş birliği büyük önem taşıyor. Üreticilerimizin hammadde bağımlılığını azaltmamız, Türkiye’nin cari açığını kapatmamızda ve üreticilerimizin rekabet gücünün artmasına fayda sağlayacak. GEBKİM, GTÜ iş birliği ayrıca, kimya sektörünün ve sanayinin küresel ısınma, enerji ve çevre sorunlarına çözümler sunacaktır. Attığımız bu adımın örnek olmasını diliyoruz” ifadeleriyle sözlerini sonlandırdı.


+ Benzer Haberler
» Haziranda ihracat 23,4 ithalat 31,5 milyar $
» İnoSuit, ihracatta katma değer yaratmaya devam ediyor
» Torba yasa kabul edildi
» Güzelbahçe Yerleşkesi Mimari Proje Yarışması kazananları belirlendi
» Temassız kartlarda şifresiz işlem limiti yükseltildi
» Fethiye Orman İşletme Müdürlüğü bina inşaatı yaptıracak
» Seferihisar Düzce’de ekinezya fideleri ilk kez toprakla buluşturuldu
» İş dünyasının ara zam görüşü olumlu
» Bodrum S Tipi Kapalı ve Açık Ceza İnfaz Kurumu Müdürlüğü ekmek satın alacak
» DTO İzmir’in yeni binasında Kabotaj Bayramı kutlandı


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 04.07.2022
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni