• Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv      • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Konut davalarında patlama yaşanıyor

14 Mayıs 2022 Cumartesi 16:00
12
14
16
18

Konut davalarında patlama yaşanıyor



   ► Yüksek kira fiyatları nedeniyle ev sahibi ve kiracı karşı karşıya gelmeye başladı

           GÜLCİHAN ALTINKAYA      
     Mahkeme salonlarında kiracılarla ev sahiplerinin anlaşmazlıkları nedeniyle görülen davaların sayısı arttı. Yüksek kira fiyatları nedeniyle ev sahibi ve kiracı karşı karşıya gelmeye başladı. Mahkemelerde görülen kira, tahliye ve tespit davalarının sayısı da buna bağlı olarak yükseldi. Bunun en önemli sebebi de mülk sahiplerinin kira fiyatlarını artırmak istemesi olarak görülüyor.

     İcra ve sigorta hukuku, gayrimenkul davaları, sözleşmeler, ticaret ve borçlar hukuku alanlarında çalışmaları olan Avukat Mehmet Baydilli, son zamanlarda konut davaları alanında pek çok dosya geldiğini belirtti. Ev sahiplerinin kiraya zam yapmak istediğini ve yapıp yapamayacağını sormak için yargıya başvurduklarını ifade eden Baydilli, “Bu konuda her iki tarafta kendine göre farklı durumlarda kalıyorlar. Hukuk bu konuda esnek davranabiliyor. Kira fiyatlarının, Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) ve Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) oranında normal şartlarda artırılması gerekiyor. Ancak olağan üstü dediğimiz durumlar olabiliyor. Örneğin, konutun yanından yeni yapılan bir metro ya da otoban geçmesi kira değerlerini artıyor. Bu durumda ev sahipleri kira artışı talep edilebiliyor. Ev sahiplerinin de kendilerini korumak için ÜFE ve TÜFE oranı üzerinde daha fazla zam yapma hakları var” diye konuştu.

“EV SAHİPLERİ KİRA BEDELİNİN UYARLANMASINI İSTEYEBİLİR”
     İki sene önce bin 500 TL’ye tutulan bir konut fiyatının günümüz şartlarında 3 bin-3 bin 500 TL’ye yükseldiğini söyleyen Baydilli, “Tüm çevrede konut fiyatları yükselince mülk sahipleri de evini bu yüksek fiyattan kiraya vermek istiyor. ‘İki sene önce verdiğim fiyat neden benim elimi kolumu bağlıyor?’ diye düşünüyorlar. Ev sahipleri kira sözleşmesinin bitimine 15 gün kala ihtar çektiği takdirde, dava açıp Sulh Hukuk Mahkemesi’nden kira bedelinin uyarlanmasını isteyebilir. Sözleşmede ÜFE ve TÜFE oranında artırım varsa onu yapmakla yükümlü. Eğer üstünde bir talep varsa bunu mahkemeye iletmeleri gerekiyor” dedi.

“TAHLİYE DAVALARININ ÇOĞUNUN REDDEDİLME İHTİMALİ YÜKSEK”
     Tespit davalarının 5 yıl boyunca ve mülkteki taşınmazlarda söz konusu olduğunu dile getiren Baydilli, “Tahliye davalarında ise ev sahipleri, kiracı eksik kira ödediğinde icra takibi başlatıp tahliye istiyorlar. Dava açmakta herkes özgür fakat hukuk kanunlarına göre bu şekilde devam etmez. Tahliye davalarının çoğunun reddedilme ihtimali yüksek. Ancak kira bedelinin uyarlanması davalarını mahkemeler kabul edebilir. Olağanüstü bir enflasyon var. Kimse bu kadarını tahmin edemiyordu. Bu nedenle ev sahipleri kira ücretlerini artırmak istiyorlar. ÜFE ve TÜFE oranı şu an yüzde 34 civarında. Ancak 3-4 ay içerisinde bu oran yüzde 50-60’ı bulabilir. Bu durumda da kiracılar çıkmak istese de yeni kiracı bulamama korkusuyla ev sahipleri çıkartmayacak. Yakın zamanda böyle davalar da görülebilir” ifadelerini kullandı.

KİRA, TESPİT VE TAHLİYE DAVALARINDA ARTIŞ
     Son dönemde konut davalarında büyük artış yaşandığını söyleyen İzmir Emlak Komisyoncuları Odası (İZEKO) Başkanı Mesut Güleroğlu, ekonomik koşullar nedeniyle, düşük kalan kiraların yükseltilmesi yönünde mal sahipleriyle kiracıların karşı karşıya geldiğini ifade etti. Bu durumun ilerleyen zamanlarda da devam edeceğini belirten Güleroğlu, “Kira, tespit ve tahliye davalarında artış var. Ülke genelinde yaşanan fiyat artışları kiraları da yükseltiyor. Konuta çok fazla para ödenmesi kirayı verirken de yeni değerler oluşmasına sebep oluyor. Örneğin, eski bir kiracı 2 bin 500 TL kira öderken, yeni kiracı ise 5 bin TL kira ücreti ödüyor. Arada oluşan uçurum nedeniyle ev sahibi ve kiracı karşı karşıya geliyor” diye konuştu.


+ Benzer Haberler
» 400 milyon TL’lik ‘GAMA’ için geri sayım
» Şehirler arası otobüs seferlerinin sayısı azaldı
» Tasarruflu ısınma için alternatif ısı pompası mı?
» Bugünün ‘Küçük Elleri’ geleceğin müzisyenleri
» Yeni yatırım aracı ‘otomobil’ oldu
» Kanunla tapulu arazi kamulaştırılabilecek
» Yabancıların konuta talebi artıyor
» “Zamanın ruhunu makineler değil, sanatçı anlatır”
» Zayiat, gıda krizini körüklüyor
» Kuaförler ‘paket’ mağduru


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 04.07.2022
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni