• Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv      • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“Kur ve enflasyonda geçici önlemler çözüm değil”

04 Temmuz 2022 Pazartesi 14:00
12
14
16
18

“Kur ve enflasyonda geçici önlemler çözüm değil”


           HABER MERKEZİ      
     KESİAD’ın geleneksel hale getirdiği ve ayda bir kez düzenlediği Perşembe Kahvaltısı Özken Gümrükleme sponsorluğunda gerçekleştirildi. Özken Gümrük Müşavirliği ve Danışmanlık Genel Müdürü Ahmet Özken’in sunum yaptığı toplantıda konuşan KESİAD Yönetim Kurulu Başkanı Mutlu Can Günel döviz kuruna müdahale kapsamında BDDK’nın almış olduğu 15 milyon TL karşılığı dövizi bulunan firmaların kredilere ulaşımının engellenmesi kararını değerlendirdi. Geçici çözümlerin yüksek döviz kuru ve enflasyona çözüm olmayacağına dikkat çeken Günel, “1989 yılından beri serbest piyasa ekonomisinde olan Türkiye’nin 89 öncesine dönmesini istemiyoruz. Bu karar revize edilmeli ya da bu karardan dönülmeli” dedi.  

     KESİAD Perşembe Kahvaltıları’nın Haziran ayı toplantısı, Özken Gümrükleme sponsorluğunda Kemalpaşa Ramada Otel’de yapılırken toplantıya Kemalpaşa Kaymakamı Musa Sarı, Bornova Belediye Başkanı Mustafa İduğ, Kemalpaşa Belediye Başkanı Rıdvan Karakayalı, EBSO Geçmiş Dönem Başkanı Tamer Taşkın, Yaşar Üniversitesi Genel Sekreteri Ender Duran, Ege Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi Eski Dekanı Prof. Jülide Kesken, Kemalpaşa İlçe Emniyet Müdürü Hasan Öztürk, Kemalpaşa İlçe Jandarma Komutanı Halil Yaşar Güzel ile KESİAD üyeleri katıldı.

GÜNEL: “GEÇİCİ DEĞİL YAPISAL ÇÖZÜMLER BEKLİYORUZ”
     Toplantının açılışında bir konuşma yapan KESİAD Yönetim Kurulu Başkanı Mutlu Can Günel, BDDK’nın son almış olduğu kararı değerlendirdi. Bu kararın sadece büyük işletmeleri değil küçük ve orta işletmeleri de etkilediğini belirten KESİAD Başkanı Günel,  “15 milyon TL’nin üzerinde döviz varlığı olan şirketlerin kredi imkanlarından yararlanamayacak olmasının altında yatan hedefi ve niyeti anlıyoruz. Ancak bu ekonomik gelişmeler ışığında, defalarca söylediğimiz üzere, sanayiciler olarak palyatif yani geçici çözümlerden uzak durarak yapısal değişiklikler beklediğimizi bir kere daha söylemek durumundayız” dedi.
     Sanayicinin artan enerji maliyetleri ile birlikte, geçtiğimiz 8 ayda fırtına gibi geçen döviz kurlarında sürekli olarak yara aldıklarını vurgulayan Günel, “Sanayicilerin sesini yükselterek taleplerini dillendirmesinin başlıca sebebi budur. Farkındaysanız Gelire Endeksli Senetler’in açıklanmasının etkisi sadece iki gün sürdü. Artık yapısal çözüm şart” dedi.

GÜNEL: ”1989 ÖNCESİNE DÖNMEYELİM”
     BDDK’nın yapmış olduğu müdahalenin sermayenin serbest dolaşımına uygun düşmediğine dikkat çeken Günel, sözlerini şöyle tamamladı: “1989 yılından bu yana serbest piyasa ekonomisine sahip olan ülkemizin 1989 öncesine dönmesini istemiyoruz. Bu karar alıcıların en kısa zamanda almış oldukları kararı düzeltmelerini ya da geri adım atmaları konusunda beklentilerimizi dile getirmeye devam edeceğiz”


+ Benzer Haberler
» Tarım zehirlerinde rekor artış
» Elleçlenen yük miktarı 7 ayda 319.6 milyon tonu aştı
» Arsa değerleri bir yılda %78 arttı
» Su ve Kanalizasyon Hizmetlerinde Uyulacak Esaslarda değişiklik yapıldı
» Varlık Barışı işleyişine dair tebliğ yürürlükte
» Bakan Nebati: IMF’den borç alınmadı
» Aktif elektrik enerjisi toptan satış tarifesinde yeni rakamlar yayımlandı
» İhracat İklimi Endeksi’nde iyileşme sona erdi
» Aylık en yüksek reel getiri DİBS’de oldu
» RK’dan Nuh’un Ankara’ya soruşturma


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 10.08.2022
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni