• Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv      • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Kuraklık İzmir’i vuracak!

21 Mayıs 2022 Cumartesi 15:00
12
14
16
18

   ► İzmir’in su ihtiyacının büyük bölümünü karşılayan Tahtalı Barajı’nda doluluk oranındaki yüzde 11’lik düşüş tehlike sinyali verdi

           DİLAY SARKİLER      
     Mevsim normallerinin üzerinde seyreden soğuk hava nedeniyle yeterli yağış alamayan barajlarda havaların ısınmasıyla birlikte buharlaşma başlayacak olması su konusunda sıkıntılı günler beklenmesine neden oldu.
     20 Mayıs 2022 tarihli İZSU verilerine göre, 2021-2022 baraj doluluk oranı karşılaştırıldığında; Tahtalı Barajı yüzde 74’ten bu yüzde 63’e, Balçova Barajı yüzde 91’den yüzde 71’e, Ürkmez Barajı yüzde 89’dan yüzde 88’e, Gördes Barajı yüzde 9’dan yüzde 5’e, Güzelhisar Barajı ise yüzde 83’ten yüzde 82’ye geriledi.

     İzmir’in su ihtiyacının yüzde 44’ünün karşılayan Tahtalı Barajı’nın doluluk oranındaki yüzde 11’lik düşüş endişe verici seviyelere ulaştı. Sıcak havayla birlikte buharlaşma oranının artacak olması doluluk oranında düşüşün devam edeceğini işaret ederken, ihtiyacın yüzde 51’ini karşılayan yeraltı kaynakları da yetersiz yağış nedeniyle beslenemedi. Yaz mevsimine adım atılan Mayıs ayında bu denli düşük veriler elde edilmesi, yaz aylarında su temininde sıkıntı yaşanabileceğini gösterdi.

     Uzmanlar, dünya genelinde yaşanan su sorunu için tasarruf önerilerinde bulundu. Kuraklık nedeniyle birçok ülkede getirilen önlemler kapsamında çim ekimi ve sulaması yasaklandı. İzmir’i bekleyen su kıtlığı için de yerel yönetimin benzer önlemler alması bekleniyor.
     Dokuz Eylül Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Doğan Yaşar, 2008’de yaşanana benzer bir su kıtlığı ve kuraklığı bu yıl da beklediklerini söyledi. Yaşar, 2008’e geldiğimizde Tahtalı Barajı’nda aktif doluluk oranı yüzde 1,9’a düştüğünü hatırlatarak, “Bu konuda İZSU’nun mutlaka hazırlıkları olmalı. Geçen sene yüzde 74 civarında olan doluluk oranı yüzde 63’e düştü. Yüzde 11’lik düşüş çok ciddi bir orandır” diye konuştu.

“ÇÖZÜM ÖNERİLERİNE YÖNELİNMELİ”
     Yerel yönetimlerin ağır metal oranı çok yüksek yeraltı suları ile günü kurtarmak yerine uzun vadede çözümlere yönelmesi gerektiğinin altını çizen Prof. Dr. Yaşar, “Kuraklık İzmir’i vuracak, umarım beklediğimiz ölçüde bir sorun yaşanmaz. Ama İzmir’in yapması gereken, kendi öz kaynaklarına dönmektir. Çamlı Barajı, bulunduğu bölgede altın arama-çıkarma çalışmaları yapılması nedeniyle devredışı kaldı. Bu yapılmamalı. Çamlı Barajı tamamlanması hâlinde yaklaşık 300 bin kişiye içme suyu sağlayacak. Kısa vadede kâr için uzun vadede suyumuzu tehlikeye atıyoruz. İkinci olarak, yağmur suları ayrıştırılıp, barajlar bu suyla beslenmeli. Uygun yerlere yeraltı barajları yapılarak yağmur suyunun en azından yüzde 20’si barajlara kazandırılabilir. İzmir’de jeoloji, maden bölümleri var, birçok çalışma yapılabilir. Boyutları fark etmeksizin uygun yerlere göletler yapılarak yeraltı suları da beslenmeli. Gördüğüm kadarıyla büyük bir önlem alma hamlesi yok. Bu yıl beklediğimiz kuraklıktan umarım iyi bir ders alınır ve önümüzdeki yıllar için çalışmalar yapılır” ifadelerini kullandı.

KURAKLIĞIN NEDENİ: SOĞUK HAVALAR
     Son 40 yılın en soğuk Mart ayını yaşadığımızı ifade eden Yaşar, buharlaşmama olmamasına rağmen doluluk oranlarının bu nedenle düşük olduğuna değindi. Prof. Dr. Yaşar, Ege Bölgesi’nde mart ayı ortalama sıcaklığının ortalama 10,2 derece olduğunu belirterek, “Bu sene 6,1 dereceye düştü. 4,1 derecelik bir değişim yaşandı. Kuraklık genelde sıcaklıkla bağdaştırılır. Bu yanlış bir kanıdır. ‘Küresel sıcaklık küresel kuraklık getirir’ derler, bu hurafe bile değildir. Küresel sıcaklık demek, yağmur demektir. Her bir derece sıcaklık artışında yüzde 2 gibi bir yağış artışı olur. Soğumalarda ise buharlaşma az olduğu için kuraklık getiren budur. Mart ve şubat ayı mevsim normallerinden daha soğuk geçti. Bu nedenle Ege Bölgesi’nde mart yağışları ortalama yüzde 35, nisan yağışları ise yüzde 60 düştü. Bunlar ciddi rakamlar. Barajlar su gelmeyince, buharlaşmama olmamasına rağmen dolmadı. Yeraltı kaynakları da yağışlardan beslenemedi” dedi.

“YEREL YÖNETİMLER ARASI SU SAVAŞLARI YAŞANACAK”
     İzmir’in suyunu karşılayan barajların kaynaklarının Manisa’dan doğduğunu söyleyen Prof. Dr. Yaşar, kuraklık zamanlarında bu bölgeden su alamayacağımıza değindi. Prof. Dr. Yaşar, “İzmir’in su ihtiyacının yüzde 51’i yeraltı sularından karşılanıyor. Yüzde 5’i de diğer barajlardan geliyor. Güzelhisar Barajı büyük hacimli bir baraj olmasına rağmen PETKİM’e ait özel bir baraj olduğundan acil durumlar dışında faydalanılabilen bir baraj değil. Gördes Barajı yanlış yapılmış bir baraj olduğu için tam kapasite yararlanılamıyor. İzmir barajlarının kaynak çıkışları Manisa’da. Biz Manisa’dan su alıyoruz. Çok sert ve kurak geçen dönemlerde buradan bize su gelmeyecektir. Yerel yönetimler arasında su savaşları yaşanacaktır” açıklamasında bulundu.

2021 - 2022 KARŞILAŞTIRMASI

 


+ Benzer Haberler
» 400 milyon TL’lik ‘GAMA’ için geri sayım
» Şehirler arası otobüs seferlerinin sayısı azaldı
» Tasarruflu ısınma için alternatif ısı pompası mı?
» Bugünün ‘Küçük Elleri’ geleceğin müzisyenleri
» Yeni yatırım aracı ‘otomobil’ oldu
» Kanunla tapulu arazi kamulaştırılabilecek
» Yabancıların konuta talebi artıyor
» “Zamanın ruhunu makineler değil, sanatçı anlatır”
» Zayiat, gıda krizini körüklüyor
» Kuaförler ‘paket’ mağduru


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 04.07.2022
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni