• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Hedef, ‘şemsiye şirket’ altında buluşmak

29 Kasım 2016 Salı 06:00
12
14
16
18

Hedef, ‘şemsiye şirket’ altında buluşmak

OSTİM Yenilenebilir Enerji ve Çevre Teknolojileri Kümelenmesi Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Çelik, Türkiye’nin santrallerin rehabilitasyonu konusunda kendisini geliştirmesi gerektiğini söyledi

           SEDA GÖK     
     OSTİM Yenilenebilir Enerji ve Çevre Teknolojileri Kümelenmesi Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Çelik, santral rehabilitasyonu, ürün geliştirme ve marka oluşturma çalışmalarına ağırlık verdiklerini söyledi.
     Bu kapsamda Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’nın yönlendirmeleri ile iktisadi teşekkül kuracaklarını belirten Çelik, Kore Ekonomi Bakanlığı’nın da model olarak kendilerini incelediği ve onların yönlendirmeleri doğrultusunda “şemsiye şirket” çatısında birlikte yol alacaklarını kaydetti. Çelik, “Kore Bakanlığı bize “Farklı alanlarda faaliyet yürütüyorsunuz, işi bir bütün olarak alamazsınız. O zaman alt yüklenici olursunuz. Oysa şemsiye şirketiniz olursa o yüklenici, siz de alt yüklenici olursunuz.” dediler. Bizde TEMSAN özelinde baktık. Çünkü onlar 1970 yıllarda kuruldu. Enerji sektörünün ASELSAN’ı olabilecek bir şirkettir. Bizde arsayı alın ama TEMSAN’ı bize verin dedik.  Henüz görüşmeler sonuçlanmadı. Bizim hedefimiz tabi ki 2017 yılında hayat bulmasını sağlamak. Ancak ülkemizde yaşanan gelişmelerden sonra bu biraz aksadı” dedi. Çelik ile yenilenebilir enerji konusunda Türkiye’nin gerçeği, kümelenme hikayesini ve hedefler üzerine sohbet ettik.

     OSTİM Yenilenebilir Enerji ve Çevre Teknolojileri Kümelenmesinin hikayesini sizden dinleyebilir miyiz?
     - OSTİM’de 2000 yılların sonunda bir çalışma yapıldı. OSTİM’in rekabetçi olabileceği sektörler belirlendi ve kümelenme çalışması yapılmaya karar verdi. İlk dönemde tüzel bir kimliğimiz yoktu. Daha sonra biz şirketlerle bir araya geldik ve 12 tane kurucu üyemiz ile yola çıktık. Tüzüğümüze göre yenilenebilir enerji ve altyapıları konusunda faaliyet gösteren, ARGE yapan ya da bu konuda iş yapan şirketler üyelerimiz arasında yer alıyor. Yenilebilir enerji çok geniş bir kavram. Biz sadece mamul çıkaran değil bileşenleri de üretenleri üyelerimiz arasına alıyoruz.

     Üyeleriniz arasında kimler var?
     - Örneğin; hidroelektrik santrallerinin hidro mekanik sistemlerini, güneşte panel üreticileri, biokütle firmaları ve atık bertaraf şirketleri üyelerimiz arasındadır.  Şu anda 72 üyemiz var. Bunların içinde 500 mühendisimiz ve 2 bin çalışan var.

     Niye bir araya geldiniz?
     - Kümelenme eski bir yapılanma. İnsanlar birlikte köy hayatına geçtiklerinde de aslında kümelenmenin başlangıcıydı. Köyden şehre göç edildiğinde de aynı semtte oturulması da aslında kümelenmenin bir modelidir. Kümelenmenin aynı iş için olması da güç birliğini beraberinde getiriyor. Bu sayede daha hızlı hareket edilebiliyor. Rekabet avantajından yararlanılabiliyor.
     OSTİM Yenilenebilir Enerji ve Çevre Teknolojileri Kümelenmesi başlığında kümelendik. Daha sonra OSTİM’de sürecin sonunda 6 üniversite ile birlikte bir teknokent kuruldu. Biz buraya da ortak olduk. O da enerji temalı. Ama tabiki enerji ile de sınırlı değil.
     Hacettepe Üniversitesi, Atılım Üniversitesi, Başkent Üniversitesi, Ankara Üniversitesi, Çankaya Üniversitesi, TOBB’da ortaklarımız arasında. Bu yıl sonunda teknopark inşaatı başlanacak. 2017 yılında da müşterilerimizi kabul etmeye başlayacağımızı ümit ediyoruz.
     Biz kamu üzerindeki düzenlemeler ile ilgili de kümeleniyoruz.
     Küme içindeki arkadaşlarımızı bir araya getirdiğimizde ticari bir işbirliği oluşturduğumuzda onlardan bir komisyon almıyoruz. İstiyoruz ki, konuyu birlikte çözelim ve yol alalım.
     2016 yılında Sanayi Bakanlığı, bizim kümeye bir destek verdi. Santral Rehabilitasyonu konusunda hazırladığımız proje kabul gördü ve destek aldı. Ön Sözleşmeleri imzaladık. Ancak daha faaliyete başlayamadık. 70 şirketimiz ile santral rehabilitasyonları, 3 başlıkta ürün geliştirme ve marka oluşturmaya çalışıyoruz Ortak geliştirilmeyi istediğimiz 3 ürün; ısı pompası, rüzgar türbini ve HES türbin… Isı pompaları konusunda Türkiye’nin önemli avantajları var. Bunların OSTİM’de yapılabileceğini gördük.
     Burada bir iktisadi teşekkül kuracağız. Aslında amacımız burada bir şirket kurmak değildi. Bunu Sanayi Bakanlığı bizden istedi. Kore Ekonomi Bakanlığı kümelenme modeli konusunda bizi seçti ve inceledi. İki yıl süren bir çalışma idi.  Şemsiye şirket oluşturmak ve bunun altında birlikte olunması istendi. “Farklı alanlarda faaliyet yürütüyorsunuz, işi bir bütün olarak alamazsınız. O zaman alt yüklenici olursunuz.  Oysa şemsiye şirketiniz olursa o yüklenici, siz de alt yüklenici olursunuz.” dediler.
     Bizde TEMSAN özelinde baktık. Çünkü onlar 1970 yıllarda kuruldu. Enerji sektörünün ASELSAN’ı olabilecek bir şirkettir. Bizde arsayı alın ama TEMSAN’ı bize verin dedik. Henüz görüşmeler sonuçlanmadı. Özelleştirme süreci uzun bir süredir.

     2017 yılında bu çalışma sonuçlanır mı?
     - Bizim hedefimiz tabi ki 2017 yılında hayat bulmasını sağlamak. Ancak ülkemizde yaşanan gelişmelerden sonra bu biraz aksayabiliyor.

     Ondan sonra süreç nasıl işleyecek?
     - Bizim problemimiz., enerji kaynakları konusunda teknolojinin bize ait olmamasıdır. Güneş enerjisinde dahi panel üretmiyoruz, montaj yapıyoruz. Montajcı profilden kurtulmak, sermayenin birikmesi, büyük yapının oluşması ve bu yapının da diğer şirketlere hizmet verir hale gelmesi sağlanmalı. YEK, alanları destekliyoruz. Çünkü alımda birlikte olunması halinde teknoloji transferi daha kolaydır.
     Eğer dağınık bir alım yapılırsa, sadece ithalat yapabiliriz. Şu anda konumumuz budur. İthalatçı konumdan kurtulmak gerekiyor.

     Bu kümelenme, Türkiye genelini temsil edebilecek mi? Örneğin, Ege ve İzmir rüzgâr enerjisi konusunda önemli bir konuma sahip. Buradaki firmaları kümelenmenin içine ne ölçüde dahil edebildiniz?
     - Üyelik konusunda coğrafi sınırlamamız yok. Balıkesir’den Kayseri’den bize üye olan firma var.
     Ege Bölgesi özelinde baktığımızda kıyı bölgelerimiz şanslı. Performansı rüzgârda iyi durumda. Enerjide kullanılabilecek durumda. İzmir’den de üyemiz var. Bütün sektörlerde kümelenme gelişecek. Unutulmamalı ki, kümelenmeler hem tedarikçi, aynı zamanda alıcı durumunda. Bugün Türkiye olarak yüksek kapasiteli rüzgâr türbini yapamıyoruz. Bu açmazlarımızdan birisidir. Rüzgârda sadece kanat, direk üretebiliyoruz. HES ve rüzgârda türbin yapamıyoruz.

     Ne eksikte biz bunu yapamıyoruz? Kurumlarımızda bir direnç mi var?
     - KOBİ’lerde direnç yok. Kamuda direnç oluşabilir. Üniversite-sanayi iş birliğine kamuyu da katmamız lazım. Üniversitede bilgi var, sanayici üretebiliyor. Ama birde bunun destekleme, uygulama ve mevzuat mekanizması var. Mevzuatta düzenlemelere gidilmesi, alımda birliğe gidilmesi lazım.
     Bugün rüzgâr türbinlerinin tamirleri konusunda yetkin değiliz. Hidroelektrik enerji santrallerimizin rehabilitesini yapmakta zorlanıyoruz, termik santrallerimizin rehabilitesini yapamıyoruz. Bakımını yapamıyoruz. Bu bizim açışımızdan çok kötü…

     Diğer yaşanan sorunlar ve çözüm önerileriniz neler?
     - Uygulamada sorunlar yaşanıyor. Üst hedef olarak, kamu sanayi üniversite bir araya geleceğiz, teknoloji-rehabilitasyon konusunda yol alacağız ve ihracat yapacağız iradesini geliştirmemiz gerekiyor. O zaman hep birlikte yol alabiliriz.

 


+ Benzer Haberler
» “Kuralsız çalışmanın her türlüsüne karşıyız”
» “Değişim bizimle başlar”
» Özlem Bay’ın kaleminden ‘İçimdeki Çocuktan Masallar’
» “İzmir, sadece Türkiye’yi değil dünyayı doyuruyor”
» Şehirden kaçışı tersine çevirecekler
» İzmirli aile şirketleri arasındaki eko-sistem büyümeyi tetikliyor
» Ege Orman Vakfı, ‘Sıfır Karbon Gelecek’ için çalışıyor
» Tekstilde iş var, eleman yok
» Çelik üreticisi, DİR’e sınırlama istiyor
» Hibrit çalışma modeli İzmir’e avantaj olacak


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 28.01.2022
  Ticaret 27.01.2022
  Ticaret 26.01.2022
  Ticaret 25.01.2022
  Ticaret 24.01.2022
  Ticaret 22.01.2022
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni