• Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv      • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Market, mağaza ve ödeme noktaları ATM’ye dönüşüyor

26 Ocak 2022 Çarşamba 00:00
12
14
16
18

Market, mağaza ve ödeme noktaları
ATM’ye dönüşüyor


   ► Türkiye’de ATM sayılarının son yıllarda ortalama yüzde 1-3 oranında gerilediğini belirten Şabik, ortak ATM’lerden para çekme tutarının ise arttığını ifade etti

           YAĞMUR ÖNGÜN      
     FinTech girişim kurucusu Insha Ventures tarafından hayata geçirilen ‘NakitBasit’ uygulamasının tanıtımının yapıldığı toplantı çevrimiçi olarak gerçekleştirildi. NakitBasit ile kullanıcıların artık nakite ihtiyaç duyduğu her an bankamatik (ATM)’ye gerek kalmadan  para transferi yapılabileceğini belirten NakitBasit Satış ve Büyüme Kıdemli Yöneticisi Kutluhan Şabik, “Kullanıcılar, zincir marketlerden, perakende satış noktalarından, fatura ödeme merkezlerinden veya para transfer merkezlerinden cep telefonları aracılığıyla hesabında bulunan parayı çekebilecekler. Türkiye’de bir ilk olan uygulama üzerinden kullanıcılar kasalarda cep telefonları aracılığıyla hesabında bulunan parayı çekebilirken, önümüzdeki dönemde para yatırma ve fatura ödemenin yanı sıra para transferi de gerçekleştirilebilecek” dedi.

“ORTAK ATM KULLANIM ORANINDA ARTIŞ”
     Bankacılık sektöründeki dijitalleşmenin etkisiyle nakit kullanımı zaman içinde gerileme eğiliminde olsa dahi nakde hızlı erişim ihtiyacının devam ettiğine vurgu yapan Şabik,  “Türkiye’de ATM sayıları son yıllarda ortalama yüzde 1-3 oranında gerilerken, ortak ATM’lerden para çekme tutarının ise arttığını görüyoruz. Ayrıca 2018 yılı Ocak ayında yüzde 3,3 olan ortak ATM kullanım oranının 2020 yılı Ocak ayında yüzde 12,3’e yükseldiğini gözlemliyoruz. Tüm bunlara ek olarak 1 ATM’nin toplam ortalama maliyetinin 10 yıllık yaşam döngüsü süresince ortalama 65 bin dolar seviyesinde. NakitBasit olarak bizler verimi düşük, yatırım maliyeti yüksek, operasyonel gideri fazla olan ATM’lere birer alternatif oluşturuyoruz. Ortak ATM’lerde komisyon ücretleri çekilen tutara göre ortalama 1,64 TL ile 7,07 TL arasında değişirken, NakitBasit’te yapılan işlemlerde tutardan bağımsız sabit 3 TL komisyon ücreti bulunuyor. Kullanıcı, uygulama içerisinde giriş yaptığı banka hesabından en az 50 TL en çok ise 500 TL arasında belirtilen farklı tutarlar üzerinden para çekimi yapabiliyor” diye konuştu.

“HEDEF İLK ETAPTA 10 BİN NOKTAYI AŞMAK”
     NakitBasit’i şu ana kadar Türkiye genelinde 72 ilde ve bin 172 noktada kullanıma sunduklarını belirten Insha Ventures Genel Müdür Vekili Hasan Sami Bayansar, “Insha Ventures olarak 9 FinTech girişimimizden biri olan, ATM’lere bir alternatif olarak geliştirdiğimiz NakitBasit’i hayata geçirmekten dolayı büyük mutluluk duyuyoruz. NakitBasit ile ilk etapta kullanıcılar, entegrasyonları tamamlanan Çağrı Market, Biçen Market, Föy Fatura, PayPorter, BPN, Elekse ve Fatura Vizyon şubelerinden Albaraka Türk’te bulunan mobil bankacılık hesaplarından para çekme işlemi gerçekleştirebilecek. Bunların yanı sıra hali hazırda Param, EnPOS, EPGİS, Birleşik Ödeme ve POS AŞ’nin de dahil olduğu iş ortaklarımızın sayısını ilerleyen süreçte artıracağız. NakitBasit para yatırma, fatura ödeme, yurt içi- yurt dışı para transferi gibi pek çok bankacılık hizmetini de kapsayacak. NakitBasit’te ana hedefimiz öncelikle ATM gibi hizmet verecek 10 bin noktayı aşmak. Türkiye’nin en geniş ATM ağına sahip olan bankasının toplamda yaklaşık 7 bin 300 ATM’si olduğu düşünüldüğünde, NakitBasit ürünümüzün henüz 1’inci yılını tamamlamadan bu rakamlara ulaşabiliyor olması potansiyelini ortaya koyuyor” ifadesine yer verdi.

NAKİTBASİT UYGULAMASI NASIL ÇALIŞIR?
     NakitBasit uygulamasını App Store / Google Play’den indiren kullanıcılar, üye kayıt işlemlerini tamamladıktan sonra en yakın NakitBasit noktasını harita üzerinden veya bulunduğu konuma en yakın yerler arasından seçebiliyor. İşlem yapmak istediği bankayı seçiyor, mobil bankacılık bilgileriyle TL hesaplarına erişim sağlıyor, işlem yapmak istediği tutarı seçiyor, uygulama üzerinden verilen işlem barkodunu kasa görevlisine göstererek çekmek istediği tutarı teslim alıyor.


+ Benzer Haberler
» Buğdayda sıkıntı büyüyor
» Kuraklık İzmir’i vuracak!
» 2. bardak çayı içmek artık lüks
» Mangal keyfi hayal oldu!
» Üzümcü fiyatta artış bekliyor
» İklim değişikliği orman yangınlarını körüklüyor
» Elektriğe zam ALS’linin nefesini kesti
» Klima ile serinlemenin maliyeti artıyor
» KV indirimi ihracatı ve üreticiyi teşvik edecek
» “Yabancı yatırımcının ilgi odağı olmaya devam ediyoruz”


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 25.05.2022
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni