• Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv      • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE
YAZARLAR Meltem Olcay ►MELTEM ESİNTİSİ
12
14
16
18
28/07/2022 06:18
Pandemide bir kilo alma-verme hikayesi -1

     Kilo biz kadınların korkulu rüyası. Günümüzde sağlık ve estetik açıdan erkeklerin de korkulu rüyası haline geldi. Sağlıklı beslenmekle ilgili onlarca beslenme biçimi ortaya çıktı. Ne kadar sağlıklı oldukları bir süreç sonucunda anlaşılacaktır muhakkak ama, ben vücudun sinyallerini dikkate almak gerektiğini inananlardanım. Eğer bir şeyi yemek istersek, ona ihtiyacımız olduğunu, istemezsekte vücudumuz için zararlı olabileceği için “yeme onu” sinyali aldığımıza inanıyorum. Tabii bunun dışında stres, depresyon, insülin direnci vs. gibi sebeplerle bünyenin şaştığı durumlar da olabiliyor. Bende olduğu gibi..

     Pandeminin hemen öncesi depressif nedenlerle, yemenin hakkını vererek kilo alma sürecimi başlatmıştım ki, pandemide ki zorunlu kapanma dönemi ve bu sürece denk gelen ramazan, bu işin tuzu, biberi oldu. Aslında bu süreci gayet iyi yönetip zayıflayanlar olmuş. Ama ben onlardan olamadım maalesef. Süreç boyunca mesai yapar gibi Netflix’te dizi izleyip, kalan zamanımda mutfakta harikalar yaratıyordum.

     Bu arada herkes birbirini gaza getiriyor, yapılan pideler ve yemeklerin fotoları birbirlerine gönderiliyor, eee yapılanda yenmeden olmuyordu tabii. Ben işi ilerletip, yöresel yemeklere falan geçmiştim ki, zorunlu kapanma bitti. Ama benim iştahım bitmedi. Yürüyüşe falan da çıkıyorum ama yok. Gittikçe büyüyen bir göbeğim var ve spor ayakkabılarımı giyerken acaip zorlanmaya başladım. Ben, bende bir tuhaflık olduğunun farkındayım ama, ne derecede olduğunun idrakinde değilim. İnatla da tartılmıyorum. Karşılaşacağım rakamdan korkuyorum çünkü.

     Fakat sokakta rastladığım herkes, gözüme zayıf gözüküyor. Hele tanıdıklarıma ve arkadaşlarıma rastladığımda ilk sözüm, “ne kadar zayıflamışsın sen” oluyor. Onlarsa aksine yok canım pandemide kilo aldım bile diyorlar. Sonunda anladım ki ben, o kadar kilo almışım ki, göreceli olarak herkes bana zayıflamış gibi geliyor. Beyin acaip bir organ.

     Her neyse o yaz annemi Erdeğe tatile götürüp, refakat etme görevi bana düştü. Çünkü pandemi korkusundan abim burnunu evden bile çıkaramıyor. Arabayla şükürler olsun (İstanbul’dan kurtulduğumuz için) diyerek küçük sahil sitesindeki evimize geldik. Zaten 40 evlik küçük bir site, bütün komşular 50 senelik. Herkes hoşgeldin diye arabaya koşuyor. Beni görenin ilk sözü, ne olmuş sana böyle? Kem, küm, pandemi işte, aldım kilo biraz falan diye geçiştirmeye çalışıyorum. En son 30 senelik yardımcımız tombiş Nihal bile, ya amma kilo almışsın deyince, senden de mi şişkoyum kız? demişim kadına ?Allahtan alınmadı.

     Fakat beni en çok diline dolayıp, laf sokan Seyfettin diye bir çocukluk arkadaşım ki kendisi gayet koca bir göbeğe sahipti. Velakin o da pandemiyi lehine çevirmiş ve bir diyetisyen eşliğinde acaip incelmiş. Zaten kendisi Denizci Pilot Albay olduğundan bir asker disiplinine sahip. Kafaya koyduğunu yapmış. Ne var ki diline düşeceğine, lağım çukuruna düş dedikleri cinsten. Birde site yönetimine seçilmiş. Tam iskeleden denize gireceğim, uzaktan bir “Melteemm”diye bağırıyor ki selama duracağım. Ne var Seyfo? diyorum. “Adımlarını sert basma iskele kırılmasın, tahtaları yeni yaptırdık, kasada para kalmadı” diyor. Diyor, ama bütün site inliyor. “Gıcıksın oğlum” diyorum. “Çocukken de gıcıktın oynamazdım seninle” falan takılıyoruz birbirimize. Bu arada Seyfo’nun rahmetli babasıyla, annemin adaşı Yurdanur teyze, aile içinde ki söylenişiyle Nono teyze, her akşam düzenli içen kişiler. Akşamcı kesiminden yani. 90 yaşında annesi her akşam düzenli 1 duble rakısını halen muhakkak içer. Ama rakı, klüp rakısı. %45 alkollü. Bundan ötürü Seyfo’nun içki kültürü gelişmiş.İnanılmaz güzel çilek, şeftali, kiraz, kayısı likörleri falan yapıyor. Akşamüstü günbatımına davet ediyor ve onların terastan günbatımını izlemekte gerçekten müthiş güzel oluyor. Ceza olarak duble vereceksin hepsinden diyorum ve kafa hafif güzelleşip, Seyfo beni ufaktan sinirlendirmeye başlayınca, eşi, canım arkadaşım, huyu güzel, kendi güzel Sibel’im, güya ortalığı yatıştırmak bahanesiyle, gel bahçedeki iğdeden toplayalım, çok güzel diyor ve konuyu gene yemeğe bağlamayı başarıyoruz şükür.

     İştahımı engelleyemiyorum bari bol bol sebze yemeği yapayım diyorum. Manavdan kabak, kasaptan kıyma alınca, bütün site halkı bugün kabak kalye mi pişirdin? diye soruyor. Çünkü bir şekilde ağzımdan kaçırmış oluyorum ve sağolsun Seyfo’da ağzında bakla ıslanmadığı için, bunu herkese yaymış oluyor.” Oğlum diyorum sen birde istihbaratçıydın. Seni şaşırtmalı, tuzak şıkkı niyetine kullanıyorlardı herhalde. İstihbaratçı dediğinin ağzı sıkı olur”. Yeri gelince, şu anda gereksiz diyor ve sinirlerimi bozana kadar gülüyor.

     Bu arada Seyfo, Balyoz davasından ömrünün 4 senesini haksız yere Silivri’de geçirmiş,orada dahi moralini ve sinirlerini sağlam tutmayı, etrafına moral vermeyi başarmış bir kişilik. Dolayısıyla, o sizi sinir eder, ama siz onun sinirlerini bozamazsınız.. Bu süreçte ailenin tüm fertlerinin, oğlumun bebeklikten beri arkadaşı kızı, annesi ve eşinin, yaşadıkları bütün sıkıntılara rağmen dik, onurlu ve güçlü duruşlarına hayranlığım, halen devam etmektedir. Bu konunun detaylarına girmiyorum bu yazıda.

     Gündelik yaşamımda çok yürüyüş yapan biriyim. Erdek’te de yakın köylere sabah, akşam yürürdüm.Ama eskiden yürüyüş yaptığım köylere, yollar ve refüjler yapıldığından beri yürüyemez oldum. Çünkü arabalar inanılmaz hızla geçiyorlar ve bir refüje yapışmanız an meselesi. Site içi hesapladım 450 adım oluyor ve benim bazal metabolizma, zaten vücut fonksiyonları, gündelik hareketler +12000 adım şeklinde en az. Yani yürüyüşün beni zayıflatmakta etkili olabilmesi için, dolap beygiri gibi dönmem lazım site içinde. O da sıkıcı ve rahatsız edici. Yüzmeyi seviyorum nasıl olsa dedim. Madem yürüyemiyorum, saatlerce yüzüyorum. O kadar çok yüzdüm ki güneşin altında, 15 günün sonunda gören, hangi kabiledensin? diye soruyor. O derece kararmışım.

     Bütün yazı saatlerce yüzerek geçirdikten ve kısmen yediklerime dikkat ederek geçirdikten sonra, nihayet site komşularının, güzel zayıflayıp, sıkılaştın. Bunu koru artık cümleleriyle, kendimi gayet incelmiş zannederek, moralim düzelmiş olarak, İstanbul’a döndüm.

     Döndüm ama bitti mi? Bitmedi. Asıl hikaye, bundan sonra başladı...

Önceki Yazılar :
Haberler
  Kredi kartında kısmi ödeme yapanların oranı %33

  Otomobil satışında ‘6 ay kısıtlaması’nın taslağı hazır

  Sofralık sultani üzümün ihracat yolculuğu başladı

  İzmir Ticaret Odası seçimi 3 Ekim’de yapılacak

  Karkas et alım fiyatları artırıldı

  Demir ihracatında Rusya fırsatı

  Otomotiv ihracatı 2 milyar doları aştı

  Bornova’da asfalt mutluluğu

  1 milyon 366 bin tarım arazisi bankalara rehin bırakıldı

  Online araç satış ve kiralama platformları hakkında soruşturma

  Buca’da üreticinin ilk hasat coşkusu

  İzmir Büyükşehir Belediyesi aşure bereketini 12 bin kişiyle paylaştı

  Halkbank’tan kadın girişimcilere 15,1 milyar TL destek

  Otel tercihinde ‘hava’ önemli kriterler arasında

  ATF Forwarding ABD taşımalarını artırıyor

  İptal edilen KPSS’de yeni tarih belli oldu

  ESİAD Başkanı Karabağlı’dan bayrak devri

  Döviz / Altın

  Borsalarda Alım-Satım

  96 milyon yolcu havayolunu tercih etti

  Gazeteci Hamdi Türkmen son yolculuğuna uğurlandı

  Firmalar krize rağmen yatırımlarına devam ediyor

  Mücevher İhracatçıları Birliği, Türkiye’deki ilk ihracat destek ofisini hizmete açtı

  DSİ Erzurum 8. Bölge Müdürlüğü etüd proje hizmeti alacak

  BAYOSB, ihracat hamlesi ile büyüyor

  Kula Emre Barajı tam gaz

  İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi cerrahi alet satın alacak

  Ana kolektör hattındaki kapsamlı çalışmalar tamamlandı

  6.Uluslararası İstanbul Hırdavat Fuarı’na geri sayım başladı

  Orman köylüsü enerjisini güneşten alıyor

  DHMİ Siirt Havalimanı Müdürlüğü personel hizmeti alacak

  Haydi çocuklar şenliğe!

  Online araç satış ve kiralama platformları hakkında soruşturma

  Su Ürünler Hal Fiyatları

  Sebze-Meyve Hal Fiyatları

  Asfalt ekipleri dört bir yanda

  Buca’da anne ve çocuklara deniz keyfi

  HAVA SOĞUTMALI PAKET TİP KLİMA ALIMI

  İhale Özetleri

  08 Ağustos 2022 Tarihli ve 31917 Sayılı Resmî Gazete

  Karayollarında Durum

  07 Ağustos 2022 Tarihli ve 31916 Sayılı Resmî Gazete

  İZMİR BUCA VE TORBALI’DA 3 ADET OKULUN ONARIMI İŞİ

  BİTKİ SATIN ALINACAK

  Konut sorununun çözümü enflasyonun düşmesinde

  Çekirdeksiz Sultani Üzümü ihracat yolcusu

  Kur artışları ve enflasyon; oto servisleri vurdu

  Kart harcamaları 6 ayda 1,44 trilyon TL’yi buldu

  Ticaret Bakanlığı’ndan otomobil ithalatı açıklaması

  Hazine nakit dengesi 92,8 milyar TL açık verdi

ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 09.08.2022
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni