• Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv      • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Metaverse dünyasına hazır mıyız?

22 Ocak 2022 Cumartesi 10:00
12
14
16
18

Egeli bilim insanı Metaverse kavramını ve son dönemdeki gelişmeleri anlattı

Metaverse dünyasına hazır mıyız?


           HABER MERKEZİ      
     Sanal dünyaya yeni bir ivme kazandıran “Metaverse” bilgi teknolojileri ve dijitalleşme alanında önemli kavramlardan biri olarak son dönemde sıkça kullanılmaya başlandı. Ege Üniversitesi Uluslararası Bilgisayar Enstitüsü Bilgi Teknolojileri Anabilim Dalı öğretim üyesi Doç. Dr. Müge Sayıt, fiziksel yaşantının birçok alanını dijitalleştiren Metaverse terimine değinerek son dönemdeki gelişmeleri anlattı.
     Metaverse’ün bilgisayarla görü, yapay zekâ, 5G, buluş bilişim gibi multimedya, bilgisayar ağları ve bilimleri alanında geliştirilen son yaklaşım ve protokolleri bir araya getiren bir sanal evreni temsil ettiğini vurgulayan Doç. Dr. Sayıt, “Artırılmış gerçeklik (AR), fiziksel ortam içerisine dijital nesneler eklemeyi içerirken; sanal gerçeklik (VR), kullanıcıların kendilerini çevreleyen sanal bir ortamda fiziksel bir evren içerisinde olduklarını hissetmelerini sağlıyor” dedi.  

“METAVERSE EVRENLER ÜZERİNDE ARSA ALIM SATIMI YAPMAK BİLE MÜMKÜN”
     Metaverse’ün, dijital ikiz teknolojisiyle gerçek dünyanın bir aynasını oluşturmasından bahseden Doç. Dr. Sayıt, “Sanal artırılmış gerçeklik teknolojisiyle kullanıcıların kendilerini bu sanal dünya içerisinde hissetmelerinin sağlanması amaçlanıyor. Buna ek olarak, yine son dönemde yıldızı parlamış olan blok zinciri teknolojisinden yararlanan ekonomik bir model kullanılıyor. Kullanım amaçları bilgisayar oyunlarından, iş, eğitim ve dijital sosyal yaşantıya kadar yaygın bir kapsamda genişletilebilir. Örneğin, Metaverse evreninde kendimizi gerçek dünyada gibi hissedebileceğimiz iş toplantılarına katılmak, sanal sınıflarda ders almak ya da dünyanın başka bir noktasında konser veren bir sanatçının konserine katılmak mümkün olacak. Fiziksel dünyaya bağlı bu sentetik dünya fikri birçok büyük firmanın da gündemi olmuş durumda. Bazı firmaların yarattığı Metaverse evrenler üzerinde arsa alım satımı bile yapmak mümkün. Yakın zamanda şirket ismini ‘Meta’ olarak değiştiren Facebook, Google, Apple, Samsung, Alibaba gibi dünyada farklı noktalarda birçok firma, Metaverse ile ilgili araştırmalar yapmak ve bu evrende söz sahibi olmak amacıyla büyük yatırımlar yapmaya başladı” dedi.

“YAPAY ZEKÂNIN İLETİŞİM AĞLARINDA BÜYÜK ROL OYNAYACAĞI ÖN GÖRÜLÜYOR”
     Dijital bir evren içerisinde yaşama fikrinin yeni olmadığını ifade eden Doç. Dr. Sayıt, “Daha önce bazı kitap ve filmlere de konu olmuş bir konsept. Ancak son dönemde ortaya atılan teknolojik kavramlar insanlığın bu hedefine daha fazla yakınlaşmasına yol açıyor. Burada artırılmış gerçeklik (AR), fiziksel ortam içerisine dijital nesneler eklemeyi içerirken; sanal gerçeklik (VR), kullanıcıların kendilerini çevreleyen sanal bir ortamda fiziksel bir evren içerisinde olduklarını hissetmelerini sağlıyor. Karma gerçeklikte ise fiziksel ve dijital dünya bir araya getirilerek dijital ve gerçek dünyaya ait nesnelerin etkileşimi sağlanıyor. Diğer yandan, 5G ağlarının ultra güvenilir, ultra düşük gecikmeli internet servisleri çok çeşitli IoT cihazlarına yüksek kalitede bir internet altyapısı sunmayı vadediyor. 6G ağlarının ise şimdiden birçok ayrıntısı belli olmuş durumda, ileride yapay zekânın iletişim ağlarında büyük rol oynayacağı ön görülüyor. Tüm bu gelişmeler, insanların sanal bir dünya içerisinde birçok deneyimi yaşayabilmesi için altyapı hazırlıyor” dedi.

“YATIRIMLARIN VE TEKNOLOJİK GELİŞMELERİN HIZI BAŞ DÖNDÜRÜCÜ”
     Metaverse içerisinde sadece teknolojik alanlar ile ilgili kavramların yer almadığına değinen Doç. Dr. Sayıt, “Disiplinler arası araştırmaların önem kazandığı bir dünyadan söz ediyoruz. Örneğin, sanal gerçeklik gözlükleri ile ilgili yapılan çalışmalarda, bu gözlüklerin donanımlarında bir taraftan daha gerçekçi bir dijital görünüm sunması ve hızlı hesaplamayla insan hareketlerine hızlıca uyum sağlaması hedefleniyor. Diğer yandan, kişilerin saatlerce bu gözlükleri kullandığında boyun, sırt ağrısı gibi sıkıntılarının oluşmaması için ergonomik tasarımları için uzman doktorlar ile çalışılıyor, sadece teknolojik hedefler belirlemiyor donanımları. Metaverse evreniyle ilgili bir başka konu da burada yaşayacağımız sosyal etkileşim. Bu noktada psikoloji ve sosyoloji bilimlerini ilgilendiren birçok kavram var. Bu konuya yapılan yatırımlar ve teknolojik gelişmelerin hızı baş döndürücü, sanal gerçeklik evreninin yakın zamanda radikal bir biçimde değişeceğinin sinyallerini veriyor. Akıllı giyilebilir cihazlar, gelişmiş ağ altyapısı ve güçlü hesaplama cihazları yakın gelecekte daha dijitize, daha interaktif ve daha gerçekçi bir Metaverse evreni deneyimleyeceğimizi gösteriyor. Ancak yine de günlük yaşamda yaygın ölçüde kullanılabilmesi için zamana ihtiyaç olduğu söylenebilir” dedi.


+ Benzer Haberler
» Deniz kenarında festival heyecanı 20.000 kişi katılımla gerçekleşti
» 17 ilde 243 arazi özelleştirilecek
» Elektrikte dengeleme güç azami fiyat limiti yükseldi
» Beijing’de sürücüsüz taksiler için ilk ruhsatlar verildi
» Borsa İstanbul’da Gong, Sun Tekstil için çaldı
» 2021’de trafik kazalarında 5 bin 362 kişi hayatını kaybetti
» İzmir, rüzgârın devlerini ağırlayacak
» Darphane mal ve hizmet alımları doğrudan temin edilebilecek
» Letonyalıların Türkiye’de vizesiz kalış süresi 90 güne uzadı
» Makine ihracatı ilk 4 ayda 8,3 milyar dolar


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 20.05.2022
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni