• Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv      • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Namık Kemal Lisesi 67 yıllık mezununu ağırladı

16 Haziran 2022 Perşembe 14:00
12
14
16
18

Namık Kemal Lisesi
67 yıllık mezununu ağırladı


   ► 1955 yılı mezunu Makine Yüksek Mühendisi Dr. Özcan Tuncel, İzmir Namık Kemal Lisesi’ne konuk oldu

           HABER MERKEZİ      
     Kuruluşunun 100’üncü yılını kutlayan İzmir Namık Kemal Lisesi, okuldan 67 yıl önce mezun olan ve ABD’de yaşayan Makine Yüksek Mühendisi Dr. Özcan Tuncel’i ağırladı. Okulun yönetici, öğretmen ve öğrencileriyle bir araya gelen ve büyük ilgi gören Tuncel, yedi yıl eğitim gördüğü okulda duygulu anlar yaşadı. Namık Kemal Lisesi Müdürü Mustafa Hilmi Dişbudak, Dr. Özcan Tuncel ve eşi İlkay Tuncel’i okulun girişinde çiçek vererek karşıladı. Tuncel’e sürpriz yapan okul yöneticileri, arşivden çıkardıkları öğrenci dosyasını gösterdi, 1951 yılında açılan kaydının örneğini, fotoğraflarını ve ortaokul diplomasının fotokopilerini armağan etti.

“YAPI HALA AYNI ZARİFLİĞİNİ KORUYOR”
     85 yaşındaki Makine Yüksek Mühendisi Tuncel, 1948 yılında okulun orta kısmına kaydolduğunu, 1951 yılında 14 yaşındayken ortaokulu bitirdiğini ve lise kısmına kayıt yaptırdığını anlattı. Dr. Tuncel, “Yapı Cumhuriyet öncesi dönemden kalmıştı ama yine de zarifti. Görüyorum ki yapı hala aynı zarifliğini koruyor” dedi.
Binanın önünde okuduğu yıllarda güllerle dolu güzel bir çiçek bahçesi bulunduğunu anımsatan Tuncel, okul yılları boyunca herkesin öğrencisi olmak isteyeceği en iyi öğretmenlerden eğitim aldığını anlattı. Dr. Tuncel, konferans salonunda bir araya geldiği öğrencilerle yedi yıl boyunda eğitim gördüğü okuldaki anılarını paylaştı. Dr. Tuncel, okulda gördüğü yabancı dil ve matematik eğitiminin hayatı boyunca tüm sınavlarda kendisini başarılı kılan en önemli yapı taşlarından biri olduğunu söyledi.

“GENÇLERE YARDIMCI OLMAYA HAZIRIM”
     Tuncel, Namık Kemal Lisesi’nden 1955 yılında mezun olduktan sonra, İstanbul Teknik Üniversitesi’nde başlayan lisans eğitimini Sümerbank bursuyla gittiği Amerika’da Lehigh Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde tamamladığını anlattı. Aynı bölümden 1962 yılında yüksek lisans diplomasını aldığını söyleyen Tuncel, General Electric firmasında 40 yılı aşkın süre çalıştığını ve kritik görevlerde bulunduğunu belirtti.  Tuncel, öğrencilerin “Başarınızın sırrı nedir? sorusunu “Çok çalışmak, hayata pozitif bakmak ve iyi bir aile kurmak” diye yanıtladı. Ailesiyle birlikte yerleştiği ve uzun yıllardır yaşadığı ABD’ye öğrenim görmek için gelen başarılı öğrencilere yardımcı olduğunu anlatan Tuncel, “Sizlerin arasından çıkacak ve gelecek başarılı gençlere yardımcı olmaya hazırım” dedi.
     TÜRYAK Yaşlılık Konseyi Derneği’nin geçtiğimiz yıllarda yurt dışında yaşayan “örnek kıdemli vatandaş” seçilen Tuncel, söyleşinin ardından öz yaşam öyküsünü kaleme aldığı, İngilizce ve Türkçe yayımlanan “Amerika’ya İlk Geldiğimde – Bir Başka Göçmen Hikayesi” adlı kitabını okul kütüphanesine armağan etti.


+ Benzer Haberler
» Sürüler büyüyor umutlar artıyor
» Hedef; 18 uzak ülkeye 80 milyar $ ihracat
» Yatırım ve istihdam arttırıcı teşvikler açıklandı
» İstihdamı koru, 100 TL desteği al
» Otobüs firmalarına ’fahiş fiyatlı bilet’ denetimi
» Basın Ahlak Esasları yeniden düzenlendi
» Resmî ilânlar internet haber sitelerinde yayımlanacak
» Çin: ABD’nin ek gümrük vergilerini kaldırması tüm dünyaya yarar getirir
» TMO, 18 bin ton yağ ihalesi yaptı
» İhracatla üretim artmaya devam edecek


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 07.07.2022
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni