• Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv      • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE
YAZARLAR Oğuzhan Daver ►KEYİF KÖŞESİ
12
14
16
18
27/07/2022 06:15
Damlama Yöntemiyle Sulamayla İlgili Aklıma Gelenler

daveroğuz@gmail.com

Ağustos ayına geliyoruz. Romantik arkadaşların haberi olsun, 12 Ağustos’da mehtabı göreceğiz. 5 ve 18 Ağustos günleri Ay düğümü günleri olup; 10 Ağustos Ayın Dünyamıza en yakın ve 22 Ağustos ise en uzak olduğu tarihler olduğundan; bu günlerde bahçe, bostan işlerinde bulunulması pek istenmez. Hemen arkasından 1 Eylül 2022 tarihinde de Ay düğümü oluşacaktır. Ay takvimi meraklılarına duyurulur. 

     Sulama ile ilgili olarak Kıbrıs’tan yazan okuyucumuzun adını geçen hafta eksik yazmışım. Kendisinden özür diliyorum. Doğrusu, Ömer Cemal İkinci Özturan olacak. Damlatma yöntemiyle ilgili düşüncelerimi merak etmiş. Ağustos ayının da kurak geçeceğini varsayarak bu konunun önemli olduğunu düşünüyorum.

     Bir zamanlar, İsrail’in damlatma yöntemiyle sulama yaparak çölü yeşillendirdiği söylenir dururdu. Bu tabii ki bir efsane değil. Suyun bu kadar değerli olduğu bir bölgede; tarım yapmanın başka da bir yolu olmayabilir. Ayrıca bu yöntem, suyun köklere en yakın olduğu yerden toprağa verilmesini sağlar. Orta derecede büyüklükte bir bahçeniz varsa; damlama yöntemini uygulayarak su ile beraber zaman tasarrufu da yapabilirsiniz. Bitkilerinize damlama yöntemiyle su verdiğiniz zaman, musluğun başında beklemenize gerek yoktur.

     Buna karşılık bahçe hortumuyla suyu bitkilerinize püskürtüyorsanız, bitki yapraklarında mantar oluşumunu ve çevresinde ayrık otlarının çıkmasını kolaylaştırıyorsunuz demektir. İşte damlatma usulü ile sulama yaptığınız zaman bu sorunlar çok aza indirgeniyor. Damlatma ile sulamanın, size hep methettiğim bitkisel toprak örtüleri ile beraber kullanılmasında hiç bir zarar yoktur. Ayrıca böyle bir kurguda basınçlı suya da gereksinim duyulmaz. Dolayısıyla yağmur suyunu biriktirdiğiniz deponun yerden çok da yüksekte olmasına gerek kalmıyor.

     Damlatma yönteminin, aklıma gelen hayatımızı kolaylaştıran tarafları bunlar. Pekiyi hiç mi can sıkıcı tarafları yok? Birincisi başkalarına yaptıracaksanız; el emeğini hesaba katmanız gerekiyor. İkinci önemli sorun ise devamlı sıcak ve soğuğa hedef olacak bu sistemde; borularda devamlı genleşme ve daralma oluştuğundan kullanım sürelerinin  çok uzun sürmeyeceğini düşünüyorum. Bu sistemi kurgularken önce bir süzgeç sistemi oluşturmamız gerekecek.

     Kirecin ve diğer taneciklerin bir süre sonra bir yerlerde birikeceğinden emin olabilirsiniz. Hele de damlatma deliklerinde takılan başka uçlar varsa, onları da değiştirmek gerekebiliyor. En azından 100 ya da 200 metre karelik bir bostanınız varsa; zamanla sebzelerin yerlerini değiştirmeniz gerektiği gibi, zamanla da bazı bölümleri boş bırakıp (örneğin yol olarak kullandığınız eskiden boş olan bir bölgeye de bitki ekmek istediğiniz durumda) boruların geçmesini istediğiniz başka bir bölgeye su getirmek sorun olabilir.

     Size anlatırken yere göğe sığdıramadığım seyrek fakat çok miktarda su verme yöntemi ile karşılaştırıldığında, damlatma yönteminde bitkilerde yüzeyel bir kök sistemi oluşturulacağından daha sık ve düzenli suya ihtiyaç duyacağı da kesindir..Bu açıdan, boruları toprağın içine gömmek bir çözüm olsa da, yukarıda bahsettiğim deliklerin tıkanma sorunlarını daha da arttıracaktır.

     Başka dikkat çekici bir durum ise, daha çok bu işten para kazanan, bitki yetiştirmekten ekmek paralarını kazananları ilgilendiriyor. Limonluklarda nemi arttırmak gerektiğinde, damlama yöntemi fazla etkili olamıyor. Bunun yerine hortumla limonluklardaki yolların bolca ıslatmak  gerekiyor.

      Hava sıcaklığının artmasıyla, bitkileri sadece sulamayla sağlıklı halde tutmanın olanaksızlaştığı gözleniyor. Toprağı kompost, ya da dal kırma makinesiyle elde edeceğiniz küçük dal ve yaprak parçalarından oluşan toprak örtüsü ile korumanız gerekebilir. Kompost veya toprak örtüleri, toprağın 40 derecenin üstüne çıkmasını önler. Bunun önemini kısaca şöyle açıklayalım: 40 derecenin üzerinde toprakta bakteri faaliyeti kesilir. Böyle bir sıcaklık artışında da çevremizdeki bitkilerin çoğu büyümelerini durdurarak sararmaya başlayabilirler.

     Bu durumda bahçesever, bitkilerini gereğinden fazla sulayarak bitki köklerinin çürümesine neden olabilir. Bu sıcak dönemde sebzelerinizi korumak için genel bir formül isterseniz, suyu kumlu topraklarda metrekare başına haftada toplam 40 litre, 2 ya da 3 defada verilirken; killi topraklarda metrekare başına toplam 60 litre 1 ya da 2 defada verilmelidir. Çalı, ağaççık ve ağaç sınıfındaki bitkiler için toprağa 30- 40 cm. kadar dikey sokulmuş borulardan sulama yapmak düşünülebilir.

     Sıcak hava dalgaları sırasında toprağa yeni ektiğimiz tohumları korumak için meyve-sebze kasalarını ekili bölgelerin üzerlerine ters çevirerek koyabilirsiniz. Bazen dünyamızın sıcak bölgelerinin bitkileri olan domatesin, kabağın, biberin bile sıcak hava akımları nedeniyle güneşe baktıkları yüzlerinde güneş yanıkları oluşabilir. Bunları önlemek için belki de üzerlerine kısa dönemli olarak tente germek gerekecektir.

     Bu hafta da yerimiz bitti. Sizinle bir komşumun yaptığı “Begonia x parviflora”lar arasından geçen damlatma mekanizması ile İstanbul Zeytinburnu Tıbbi Bitkiler Bahçesi’nden boyacı aspiri (Carthamus tinctorius) fotoğraflarını paylaşıyorum.

     Keyifli Bahçeler...

Önceki Yazılar :
Haberler
  Kredi kartında kısmi ödeme yapanların oranı %33

  Otomobil satışında ‘6 ay kısıtlaması’nın taslağı hazır

  Sofralık sultani üzümün ihracat yolculuğu başladı

  İzmir Ticaret Odası seçimi 3 Ekim’de yapılacak

  Karkas et alım fiyatları artırıldı

  Demir ihracatında Rusya fırsatı

  Otomotiv ihracatı 2 milyar doları aştı

  Bornova’da asfalt mutluluğu

  1 milyon 366 bin tarım arazisi bankalara rehin bırakıldı

  Online araç satış ve kiralama platformları hakkında soruşturma

  Buca’da üreticinin ilk hasat coşkusu

  İzmir Büyükşehir Belediyesi aşure bereketini 12 bin kişiyle paylaştı

  Halkbank’tan kadın girişimcilere 15,1 milyar TL destek

  Otel tercihinde ‘hava’ önemli kriterler arasında

  ATF Forwarding ABD taşımalarını artırıyor

  İptal edilen KPSS’de yeni tarih belli oldu

  ESİAD Başkanı Karabağlı’dan bayrak devri

  Döviz / Altın

  Borsalarda Alım-Satım

  96 milyon yolcu havayolunu tercih etti

  Gazeteci Hamdi Türkmen son yolculuğuna uğurlandı

  Firmalar krize rağmen yatırımlarına devam ediyor

  Mücevher İhracatçıları Birliği, Türkiye’deki ilk ihracat destek ofisini hizmete açtı

  DSİ Erzurum 8. Bölge Müdürlüğü etüd proje hizmeti alacak

  BAYOSB, ihracat hamlesi ile büyüyor

  Kula Emre Barajı tam gaz

  İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi cerrahi alet satın alacak

  Ana kolektör hattındaki kapsamlı çalışmalar tamamlandı

  6.Uluslararası İstanbul Hırdavat Fuarı’na geri sayım başladı

  Orman köylüsü enerjisini güneşten alıyor

  DHMİ Siirt Havalimanı Müdürlüğü personel hizmeti alacak

  Haydi çocuklar şenliğe!

  Online araç satış ve kiralama platformları hakkında soruşturma

  Su Ürünler Hal Fiyatları

  Sebze-Meyve Hal Fiyatları

  Asfalt ekipleri dört bir yanda

  Buca’da anne ve çocuklara deniz keyfi

  HAVA SOĞUTMALI PAKET TİP KLİMA ALIMI

  İhale Özetleri

  08 Ağustos 2022 Tarihli ve 31917 Sayılı Resmî Gazete

  Karayollarında Durum

  07 Ağustos 2022 Tarihli ve 31916 Sayılı Resmî Gazete

  İZMİR BUCA VE TORBALI’DA 3 ADET OKULUN ONARIMI İŞİ

  BİTKİ SATIN ALINACAK

  Konut sorununun çözümü enflasyonun düşmesinde

  Çekirdeksiz Sultani Üzümü ihracat yolcusu

  Kur artışları ve enflasyon; oto servisleri vurdu

  Kart harcamaları 6 ayda 1,44 trilyon TL’yi buldu

  Ticaret Bakanlığı’ndan otomobil ithalatı açıklaması

  Hazine nakit dengesi 92,8 milyar TL açık verdi

ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 09.08.2022
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni